Samsun Yöresi Kıvratma Tatlısı, Yöresel Yemek Tarifleri,

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Yöresel Yemekler Bölümünden Samsun Yöresi Kıvratma Tatlısı, Yöresel Yemek Tarifleri, ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kemal Bektaş
  Cezalı
  Reklam

  Samsun Yöresi Kıvratma Tatlısı, Yöresel Yemek Tarifleri,

  Reklam  Samsun Yöresi Kıvratma Tatlısı, Yöresel Yemek Tarifleri,

  Forum Alev
  KIVRATMA (SAMSUN YÖRESİ)


  Hafif şekerli, bol cevizli ve kuru baklava tadını sevenlerin kaçırmak istemeyeceğini düşündüğüm bu geleneksel tarifi, hemen öğrenip sizlerle paylaştım. Umarım beğenirsiniz.


  Malzemeler:

  1 su bardağı süt
  2 adet yumurta
  Yarım su bardağı sıvıyağ
  Bir fiske tuz

  Aldığı kadar un

  İçine koyulacaklar:

  1 kg çekilmiş ceviz içi
  1 su bardağı şeker

  Hazırlanışı:

  Süt, sıvıyağ, bir fiske tuz ve yumurtayı karıştıralım. Azar azar un ilavesiyle kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edelim. Aynen baklava hamurunda olduğu gibi.


  Bu hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar kopararak, bunları bezeler haline getirelim. Bu bezelerin her birini çay fincanı büyüklüğünde nişasta yardımıyla açalım. Onarlı gruplar halinde bu bezeleri üst üste koyalım. Her onarlı grubu bir merdane veya oklava yardımıyla yufka büyüklüğünde açalım. Açtığımız yufkanın her tarafına şekerle karıştırdığımız dövülmüş cevizden bolca serpiştirelim. Daha sonra bir oklava yardımıyla yufkanın ucundan başlayarak oklavayla birlikte yufkayı saralım.


  Yufkanın içinde kalan oklavayı yavaşça çekelim. Bu çekme işlemi sırasında yufkayı hafif büzdürelim. Büzdürülmüş olan yufkayı istediğimiz kalınlıkta keselim. İki - üç parmak kalınlığı ideal olanıdır. Kestiğimiz bu hamurları aralarında boşluk kalmayacak şekilde tepsiye dizelim. Diğer kalan bezelere de aynı işlemi tekrarlayalım.
  Onarlı gruplar halinde açma şeklinde verdiğimiz tarif, tarifin orijinali olmamakla birlikte oklavayı kullanamayacak olanlara yönelik bir tariftir. İsteyen ve yapabilen yufkaları tek tek de açabilir. Kolay gelsin.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Samsun Yöresi Kıvratma Tatlısı, Yöresel Yemek Tarifleri,

  Reklam  çok güzel bir bilgi+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
kıvratma tarifi,  kıvratma tatlısı,  kivirtma tatlisi,  kıvratma,  kivratma tatlisi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi