Çin arabaları

+ Yorum Gönder
Resimler ve Wallpaper / Resim Bölümünden Çin arabaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  P®ens
  !! Cümle Mühendisi !!
  Reklam

  Çin arabaları

  Reklam  Çin arabaları

  Forum Alev
  Bu otomobilleri bir yerden tanıyoruz Otomobil piyasasına hızla giren Çin otomobillerinin başka otomobillere çok benzer tasarımı hem dünyada hem de Türkiye’de basının dikkatini çekti. İşte kopya otomobiller: 22 Aralık 2006 10:32


  İstanbul 2006 Autoshow otomobil fuarında ve Pekin otomobil fuarında sergilenen Çin otomobillerinin diğer üreticilerin modellerine olan benzerliği dikkat çekiyor.


  Otomobillerden bazıları şöyle:  Chery Tiggo’nun arkadan Toyota Rav4’e, önden Honda CRV’ye benzerliği.

  Great Wall’un Coolbear modelinin Scion TRD modeline benzerliği.
  Amblemi BMW’ye bezeyen BYD F8’in, Mercedes CLK’ya olan benzerliği.
  Great Wall’un Florid modelinin Toyota Yaris modeline benzerliği.
  ShuangHuan SCEO modelinin arkadan BMW X5’e, önden Toyota Landcruiser’a benzerliği.  Great Wall’un Peri modelinin Nissan Note’a olan benzerliği.
  Chery Easter modelinin Daewoo Evanda modeline olan benzerliği.  Chery QQ’nun Daewoo Matiz veya Chevrolet Spark’a benzerliği.


  Hürriyet’in Otoyaşam ekinde de çıkan haberde, kimsenin Çin’deki bu taklitçiliğe dur demediği, çünkü Çin’deki otomobil pazarının 200 milyon adetlik potansiyel tüketiciden oluştuğu vurgul*nıyor. Bu potansiyeli kaçırmak istemeyen üreticiler Çin’e müdahale etmiyor.

  Haberde, Alman Yüksek Mahkemesi’nin, bir otomobil formunun “3 boyutlu” marka olarak tescil edilebileceğinin kararını verdiği, yani ürünü taklit edilmiş marka sahibinin, taklit otomobillere gümrükte el konulmasını sağlayabileceği, ithalatçı firmanın faaliyetlerini durdurtabileceği veya tazminat davası açabileceği belirtiliyor. Mahkemelerin ve devlet kurumlarının, araç tasarımında özgürlüğü koruyabilmek için geçmişte otomobil tasarımlarını marka koruması altına almakta isteksiz kararlar verdikleri de anlatılıyor.

  Haber, otomobil konseptlerinin aynen kopyalanabileceğini ama tasarımının kopyalanmasının mümkün olmadığını, çünkü tasarımların marka ile bağdaşlaşması durumunda problem olacağını ifade ediyor. Bu duruma, tasarımları kendine has Porsche Boxster, VW Kaplumbağa ve Smart örnek olarak gösteriliyor. Dünya Ticaret Örgütü’ne üye Çin’de, AB’dekilerle neredeyse benzer ticaret kanunları geçerli olduğu, ayrıca Çin’de, yedek parçalarında fikir hakkı olarak tescil ettirilebildiği ve böylece taklitçi markaların milyonları işsiz bırakması engellendiği anlatılıyor.
 2. 2
  FULDEM
  Bayan Üye

  Cevap: çin arabaları

  Reklam  Çin orjinal markaların taklitlerini yaparak daha uygun fiyatlara satmada çok başarılı bir ülkedir. Bazı araba markalarını da taklit ederek aynılarını üretmiştir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi