C Vitamini Faydaları C Vitamini Yararları C Vitamini Nelerde Bulunur - C Vitamini İçeren Yiyecekler Hangileridir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden C Vitamini Faydaları C Vitamini Yararları C Vitamini Nelerde Bulunur - C Vitamini İçeren Yiyecekler Hangileridir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  C Vitamini Faydaları C Vitamini Yararları C Vitamini Nelerde Bulunur - C Vitamini İçeren Yiyecekler Hangileridir?

  Reklam  C Vitamini Faydaları C Vitamini Yararları C Vitamini Nelerde Bulunur - C Vitamini İçeren Yiyecekler Hangileridir?

  Forum Alev
  C Vitamini Faydaları

  C vitamini faydaları sağlığımız için birçok açıdan önem taşır. C Vitamini biyolojik işlevlerin çeşitliliğinde hayati bir rol oynayan suda eriyen bir maddedir.
  C vitamininin diğer adı askorbik asittir.
  Diğer canlılara benzemeyen şekilde, insan vücudu kendi C vitamini ihtiyacını üretemez ve bu nedenle beslenmemizde günlük c vitamini kullanımı sağlığımız açısından önemlidir.
  Askorbik asit suda eriyen bir vitamin olduğundan vücudumuzun dokularında sadece sınırlı miktarlarda depolanır. Fazla C vitamini miktarları vücuttan idrarla atılabilir ve böylelikle bu vitamin nadiren toksisite ile ilişkilendirilir.
  C Vitamini Yararları

  Kolajen Yapıcı
  Kolajen yapıcı özelliği C vitamini faydaları arasında yer alan önemli bir işlevdir.
  C vitamini hücreleri dokuları oluşturmak için bağlayarak bedeni bir arada tutan birincil madde olan kolajen oluşumunda çok önemli roller oynar. Vücudumuzun her kısmında, kemiklerimiz, cilt, tendonlar, kartilaj, kan damarları ve dişler dâhil mevcuttur.
  C vitamininin eksikliğinden doğabilecek olan iskorbüt olarak adlandırılan hastalık kan damarlarının zayıflama ve sızma yapmasına, kemikler ve bağlayıcı dokuları zayıflamasına ve cildin sarkmasına sebep olan bütün vücudumuzda kolajen dokusunun bozulması ile meydana gelir.
  Güçlü bir Antioksidan
  C vitamini yararları arasında güçlü bir antioksidan olması sebebiyle serbest radikallere karşı koruyucu özelliğinin bulunması da vardır .
  Bu vitamin hücrelere zarar veren ve bağışıklık sistemini zayıflatan ve yaşlanma ve hastalığın başlıca nedeni olan serbest radikallerden bedenlerimizi koruyan önemli bir antioksidandır.
  Askorbik asit DNA’nın ve başka moleküllerin DNA’ya ve diğer moleküllere oksidatif zararlarını asgariye indirmek için E vitamini ile ve enzim glütasyon peroksidaz ile beraber çalışır.
  Aynı zamanda kalp krizlerini önlemeye yardımcı olması C vitamininin faydaları arasındadır. Zira LDL olarak adlandırılan kötü kolesterol sadece serbest radikallerden zarar gördüğünde tehlikeli olur.
  Bağışıklık sistemini destekler. Antikor oluşumunu hızlandırıcı etkisi vardır. Dişeti sağlığı ve yaraların iyileşmesi için yararlıdır.
  C Vitamininin Diğer Yararları

  · Anemi tedavisine yardımcı olur, zira demir emilimine yardımcı olur.
  · Katarakt oluşumunu önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olur zira araştırmalar düşük C vitamini düzeylerinin artan katarakt riskiyle ilişkili olduğunu göstermektedir.
  · Birçok kanser çeşidine karşı korunmaya yardımcı olur.
  · Toksik mineral kurşunun birikimini engeller.
  · Sıradan soğuk algınlığının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilir.
  C Vitamini Nelerde Bulunur - C Vitamini İçeren Yiyecekler Hangileridir?

  C vitamini en çok taze meyve ve sebzelerde bulunur. Kuşburnu, misket limonu, frenk üzümü, portakal, greyfurt, yeşil biber c vitamini kaynakları arasında olan besinlerdir. Domates, karnabahar, ıspanak, patates gibi besinler de içinde C vitamini bulunan besinler arasındadır.
  Günlük C Vitamini İhtiyacı

  C vitamini kullanımı : Önerilen C vitamini miktarı konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Bu vitamin için RDA (Önerilen Günlük Doz) 60mg’dır fakat bilhassa belirli bir sağlık durumu riski ile karşı karşıyaysanız birçok sağlık uzmanı 500 mg lık dozlar önerir. Şayet genel sağlığınızı bir multi vitamin veya besin takviyesi ürünü ile iyileştirmek istiyorsanız, formülde 40 ila 60 mg askorbik asit makul miktar olmalıdır.
  C Vitamini Fazlalığı: Bulantı kusma ve ishale neden olur. Fazla c vitamini alımı böbrektaşı riskini artırabileceği belirtilmektedir.
  C Vitamini Eksikliği: C vitamini eksikliğinde skorbüt denilen hastalık ortaya çıkar. Dişeti kanamaları ve çürümeler görülür. Enfeksiyonlara karşı direnç zayıflar. 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: C Vitamini Faydaları C Vitamini Yararları C Vitamini Nelerde Bulunur - C Vitamini İçeren Yiyecekler Hangileridir?

  Reklam  C vitamini insanların bağışıklık sistemlerini güçlendirmektedir.Bu nedenle önemi fazladır.Vücut direncini arttırdığı için hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır.Biber,soğan,meyvelerde bol bulunmaktadır.Özellikle narenciye ve limon da bol bulunur.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
c vitamini nelerde bulunur,  c vitamini nelerde var
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi