B6 Vitamini, B6 vitamini eksikliği, B6 vitamini nelerde bulunur?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden B6 Vitamini, B6 vitamini eksikliği, B6 vitamini nelerde bulunur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  B6 Vitamini, B6 vitamini eksikliği, B6 vitamini nelerde bulunur?

  Reklam  B6 Vitamini, B6 vitamini eksikliği, B6 vitamini nelerde bulunur?

  Forum Alev
  B6 Vitamini, B6 vitamini eksikliği, B6 vitamini nelerde bulunur?


  B6 Vitamini

  B6 VİTAMİNİ: Pyridoxine
  Pyridoxine olarak da adlandırılan B6 vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir. Diyetle veya ek vitamin olarak mutlaka alınmalıdır. Üç farklı formu vardır. Alkol, aldehit ve amin. Hayvansal ve bitkisel besinlerde düşük yoğunlukta bulunur.


  Yararları: Vücutta diğer birçok vitaminden daha fazla hayati fonksiyonları destekleyici rol oynar. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında yer alır. Hormonlar, kırmızı kan hücreleri, sinir hücreleri ve enzimlerin oluşumunda rol oynarlar. Ayrıca B6 vitamini iştahımızı, ağrıya karşı duyarlılığımızı, uyku düzenimizi, ruh durumumuzu etkileyen serotonin adlı maddenin yapımında da etkili olmaktadır. B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, kolesterol birikimine engel olarak kalbi korur, böbrek taşı oluşumunu engeller. karpal tunel sendromu, adet öncesi gerginlik sendromu, artritler, alerjiler, geceleri oluşan bacak kramplarının tedavisinde de kullanılır. B6 vitamini birçok enzimin oluşumuna katılır. Örneğin, demirin hemoglobin yapısına katılmasını sağlayan enzimlerin içinde de bulunurlar. Ensefalopati ve polinevrit gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde B6 vitamini etken madde olarak kullanılır.

  Hangi besinlerde bulunur?
  Başlıca Vitamin B6 kaynakları arasında muz, avakado, tavuk eti, patates, ıspanak, bezelye, bira mayası, havuç, yumurta, balık ve bütün hububatlar gelmektedir. Tavuk, balık, ıspanak, patates, muz, kepekli ekmek, kuruyemiş diğer önemli kaynaklarıdır.

  Eksikliği nelere yol açar?
  B6 vitamini eksikliği son derece enderdir. Bu durumda deri, sindirim sistemi ve sinir sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkar. Dudak ve dil çatlaması, egzama gibi fiziksel belirtiler görülür. B6 vitamini eksikliğinde ani uykusuzluk ve santral sinir sisteminin çalışmasında bozukluklar oluşmaktadır. Eksikliğinde depresyon, kusma, anemi (kansızlık), böbrek taşları, dermatitler, uyuşukluk, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak sık hastalanma görülebilir. Yeni doğanlarda B6 vitamini eksikliğine bağlı olarak aşırı sinirlilik, huysuzluk; bazende kasılma nöbetleri görülebilir.
 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: B6 Vitamini, B6 vitamini eksikliği, B6 vitamini nelerde bulunur?

  Reklam  Diğer Konularımız

  D Vitamini, D vitamini eksikliği, D vitamini nelerde bulunur?
  B1 Vitamini, B1 vitamini eksikliği, B1 vitamini nelerde bulunur?
  B3 Vitamini, B3 vitamini eksikliği, B3 vitamini nelerde bulunur?
  E Vitamini, E vitamini eksikliği, E vitamini nelerde bulunur?
  B2 Vitamini, B2 vitamini eksikliği, B2 vitamini nelerde bulunur? 3. 3
  Ziyaretçi
  b12 nelerde bulunur 4. 4
  Ziyaretçi
  diğer vitaminler nelerdir nasılsır

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
b6 vitamini nelerde bulunur,  B6 vitamini nedir,  b 6 vitamini,  b6 vitamini nelerde var,  b6 vitamini
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi