B3 Vitamini, B3 vitamini eksikliği, B3 vitamini nelerde bulunur?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden B3 Vitamini, B3 vitamini eksikliği, B3 vitamini nelerde bulunur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  B3 Vitamini, B3 vitamini eksikliği, B3 vitamini nelerde bulunur?

  Reklam  B3 Vitamini, B3 vitamini eksikliği, B3 vitamini nelerde bulunur?

  Forum Alev
  B3 vitamini

  B3 VİTAMİNİ: NİASİN
  Niasin, Niasinamid veya Nikotin Amid olarak da adlandırılan B3 vitamini; protein, yağ ve karbonhidrat metabolizması için gerekli olan bir vitamindir.


  Yararları: 3 vitamini kan dolaşımını düzenler, sağlıklı bir deri sağlar ve santral sinir sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Beyin ve hafızanın ileri fonksiyonlarının denetlemesinden dolayı şizofreni ve diğer zihinsel hastalıklarda tedavi edici rol oynar. Son olarak yeterli B3 düzeyinin insülin ile östrojen, progesteron ve testesteron gibi cinsiyet hormonlarının sentezi için hayati rol oynadığı gösterilmiştir. Son zamanlarda kan kolesterolünü ve trigliseritini yan etki olmadan emniyetle düşürebildiği için doktorlar tarafından bu amaçla sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak B3 vitamininin kullanımında doz ayarlaması mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır.

  Hangi besinlerde bulunur?
  B3 vitamini içeren doğal yiyecekler sığır eti, brokoli, karnabahar, havuç, peynir, mısır unu, yumurta, balık, süt, patates ve domatestir. Ette bol miktarda vardır. Vücut, süt ve yumurtadaki proteinlerden de niasin üretebilir.

  Eksikliği nelere yol açar?
  B3 vitamini eksikliğinde “pellegra” adı verilen ve sinir sisteminde fonksiyon bozukluğu, mide bağırsak sistemi bozukluğu, ishal, zihin bulanıklığı, depresyon ve ağır dermatit ve çeşitli cilt lezyonlarına neden olan bir hastalık oluşur.
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: B3 Vitamini, B3 vitamini eksikliği, B3 vitamini nelerde bulunur?

  Reklam  B3 Vitamini (Niyasin)

  Et, balık ve kuruyemişlerde bulunan ve NAD ile NADP koenzimlerinin içeriklerinden olan, solunum için önemli bir vitamindir. Yetersizliğinde pellagra görülebilir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  gayet güzel ödevime yardımcı oldu teşekkürler+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
b3 vitamini nelerde bulunur,  b3 vitamini eksikliği,  b3 vitamini,  b3 vitamini eksikliği belirtileri,  b3 vitamini nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi