Receiver (Cihaz) Nedir ???

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Uydu Alıcıları Frekanslar Bölümünden Receiver (Cihaz) Nedir ??? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Informed®
  Usta Üye
  Reklam

  Receiver (Cihaz) Nedir ???

  Reklam  Receiver (Cihaz) Nedir ???

  Forum Alev
  Dijital bir uydu alıcı, aslında, çanağınızın yakaladığı sinyaller ile televizyonunuz arasında, ayarlayıcı (tuner) görevi görür. Uydu alıcısı, uydudan gelen sinyalleri televizyona uyumlu sinyallere çevirir. Bu sinyallerin bazısı FTA( Free To Air) diye adlandırılır, bunlar kodlanmamış ve şifrelenmemiş sinyallerdir. Fakat uydulardan gelen bütün sinyaller böyle değildir. Birçok firma (Provider-yayıncı) uydular üzerinden verdikleri servisler ile para kazanırlar. Pay Tv (ödemeli Tv) de bu servislerden biridir. Yayıncılar, ayrıca uydular üzerinden, internet servisleri, özel bankacılık servisleri, vesaire gibi hizmetler de sunarlar.

  Bütün bu ticari servisler kodlanmıştır. Uydu alıcıları bu sinyalleri alırlar, ama bu sinyalleri çözemedikleri zaman bunları yok sayarlar. Sizde, bazen bir kanalın kodlu olduğuna dair bir mesaj alabilirsiniz veya karanlık bir ekran görürsünüz.

  2 tip CI uydu alıcısı vardır :
  1. Sadece, 1 adet gömülü (embedded) CAM'i olan uydu alıcıları. Genelde, bu tür kutular sadece 1 tek yayıncı düşünülerek üretilip, satılırlar. Bunlar zaten sınırlandırılmışlardır ve hiç esnek değildirler. Eğer bir uydu alıcısı alacaksanız sakın bunların ucuzluğu sizi kandırmasın.

  2. Ayrı CAM'i olan uydu alıcıları. Eğer bu hobiye başlayacaksanız, bu tür bir uydu alıcısından başlamak sizin için daha uygun olur. Bu tür uydu alıcılarına istediğiniz CAM'i takabilirsiniz. Bu şekilde sizde, gömülü (embedded) CAM'li olanlardan daha esnek olursunuz. Bunların 1 CAM'den (kodlama sistemi) fazla, takılabilenlerine, bu özelliklerinden dolayı bazen, multicrypt uydu alıcısı denir.
  Ayrıca, hem gömülü (embedded), hem de ayrı CAM girişi olan uydu alıcıları da vardır.
 2. 2
  ASUDE
  Bayan Üye

  Cevap: Receiver (Cihaz) Nedir ???

  Reklam  Uydudan yeryüzüne gelen mikrodalga sinyallerin LNB yardımıyla uydu alıcısına ulaşması sağlandıktan sonra, ulaşan sinyallerin işlenmesi sonucu televizyon da görüntüye çevirme işlemini gerçekleştiren cihazlara uydu alıcısı denilmektedir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
receiver nedir,  receiver ne demek,  wireless receiver nedir,  receıver ne demek,  receıver nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi