Mercidabık Meydan Muharebesi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Mercidabık Meydan Muharebesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Mercidabık Meydan Muharebesi

  Reklam  Mercidabık Meydan Muharebesi

  Forum Alev
  Osmanlı hükümdarı Yavuz Sultan Selim'in,MısırSuriye'de bulunan Türk-Memlûk İmparatorluğuna son vermek için giriştiği büyük seferde kazandığı meydan muharebesi, 24 Ağustos 1516 tarihinde, Osmanlı ordularının zaferi ile sonuçlanmıştır.

  Çaldıran Meydan Muharebesi, Yavuz Sultan Selim tarafından kazanıldıktan sonra, Osmanlı imparatorluğu, kudretli bir devlet olduğunu, Orta Doğu devletlerine kabul ettirmiş bulunuyordu. Yavuz Sultan Selim, bu zaferi ile yetinmeyerek, Müslümanlarca kutsal bilinen yerlerin de Osmanlı sınırlarına katılmasını gerekli gördüğü için, hazırlıklarını bu yolda hızlandırdı.

  İlkin sadrazamSinan Paşa'yı, kırk bin kişilik bir kuvvetle,Suriye üzerine gönderdi.Mısır'daki Memlûk hükümdarı Kansu Gavsi, bu kuvvet üzerine yürüdü.

  Bu öncü hareketinden sonra Yavuz Sultan Selim, 5 Haziran 1516 günü, ikinci büyük seferine çıktı.Mısır ordusu ile Osmanlı ordusu,Halep şehrinin 54 kilometre kuzeyinde bulunan Mercidabık ovasında, 24 Ağustos 1516 günü karşılaştılar. Osmanlıların 60 bin kişilik bir kuvvetine karşılık. Mısırlıların 80 bin kişilik bir kuvveti vardı. İki ordu arasında kanlı bir çarpışma oldu. Mısırlılar, sayıca üstün olmalarına rağmen, Osmanlı kuvvetleri karşısında, büyük bir yenilgiye uğradılar. Memlûk hükümdarı Kansu Gavsi, savaş alanında öldürüldü. Mısırlıların çok değerli olan hazinesi, Osmanlılara geçti.

  Osmanlılar, dört gün sonra, o zamanların ünlü bir şehri olan Halep'e girdiler. Sonraki günlerde Humus,Şam,Lübnan alındı Osmanlılar, güneye doğru seferlerine devam ettiler. Daha sonra da, Sina çölü aşılarak Mısır ele geçti.

  Yavuz Sultan Selim'in bu seferi, Osmanlı İmaratorluğu'na, Müslümanların kutsal yerlerini ve Halifeliği kazandırmış; MısırOsmanlı İmparatorluğu'nun bir yönetim bölümü olmuştur.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Mercidabık Meydan Muharebesi

  Reklam  Yavuz Sultan Selim çok dindar bir padişahtı.Onun amacı Müslümanlar için kutsal sayılan her yeri almak ve İslamı daha geniş topraklara yaymaktı.Bu nedenle bir çok seferler düzenlemiş ve bir çok yer fetih etmiştir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi