İlk çağda Anadolu Uygarlıkları

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarih ve Yapıtlar Bölümünden İlk çağda Anadolu Uygarlıkları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  İlk çağda Anadolu Uygarlıkları

  Reklam  İlk çağda Anadolu Uygarlıkları

  Forum Alev
  İlk çağda Anadolu Uygarlıkları

  Anadolu , Asya kıtasının batıya uzanan ek yarımadasıdır . Üç kıtanın ortasında bulunmaktadır . Anadolu eski çağlardan beri insanların dikkatini çekmiş , önemli bir yerleşim ve uygarlık merkezi olmuştur .

  Bunun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz :

  Coğrafi konumunun elverişliliği
  İklimin insanların yaşamasına elverişli olması
  Doğal kaynakların bol olması
  Su kaynaklarına, verimli ovalara sahip olması .

  Bundan dolayı yurdumuz çok sayıda uygarlığın kalıntılarını topraklarının altında ve üstünde barındıran tarihi zenginliği çok fazla olan bir ülkedir .

  Tarih öncesinde Anadolu’da bulunan başlıca yerleşim merkezleri ve buluntular şunlardır :

  Karain Mağarası ( Antalya yakınlarında ) – Yontma Taş Çağı
  Hacılar Köyü kalıntıları ( Burdur Yakınlarında ) – Cilalı Taş çağı
  Çatalhöyük ( Konya yakınları ) – Cilalı Taş Çağı
  Alişar ( Yozgat yakınlarında ) – Maden Çağı
  Alacahöyük ( Çorum yakınlarında ) – Maden Çağı
  Truva ( Çanakkale yakınlarında ) – Maden Çağı


  Hititler

  Hititler ( Etiler ) M.Ö . 2000 yılında Anadoluya gelerek Kızılırmak nehrinin kıvrımına yerleştiler . Anadolu’da ilk defa bir devlet kurdular . Suriye yüzünden Hititlerle Mısırlıların arası açıldı . Hititlerle Mısırlılar kuzey Suriye‘de Kadeş denen yerde savaştılar ( M.Ö. 1296 ) . Savaştan sonra tarihte ilk yazılı anlaşma olan Kadeş anlaşması imzalandı . Boğazlar üzerinden gelen Frigler M.Ö. 1200 yıllarında Hitit Devletine son verdiler.

  Frigyalılar

  M.Ö. 1200 yılında boğazlar üzerinden Anadolu’ya gelen Frigler , Hitit devletini yıktılar . Kızılırmak’ın Batısından Sakarya ırmağına kadar uzanan bölgeye yerleşerek Gordion ( Gordiyon ) şehrini kendilerine başkent yaptılar . Devlet Kafkaslar üzerinden gelen Kimmerler tarafından yıkıldı . Daha sonra Lid'lerin egemenliği altına girdiler .

  Lidyalılar

  Batı Anadolu‘da Gediz ve Menderes ırmakları arasındaki bölgede Frig'lerden sonra bir devlet kurdular . Başkentleri Salihli yakınlarındaki Sard şehriydi. En parlak dönemleri kral Giges zamanı idi . Devletin sınırlarını kızılırmak'a kadar genişlettiler . Lidyalılar , İran’dan gelen Persler tarafından ortadan kaldırıldı. Lid'ler Anadolu’da ticareti çok geliştirdiler . Efes’ten başlayan ve Sard’tan geçerek İran’a kadar uzanan Kral Yolu’nu yaptılar . Tarihte ilk defa metal parayı Lidya'lılar kullandılar .

  Urartular


  M.Ö. 900 yıllarında Doğu Anadolu’da Van çevresinde bir devlet kurdular . Başkentleri Tuşpa ( Van ) şehriydi . Anadolu’yu uzun süre Asur'lulara karşı korudular . Bu devleti İran’dan gelen Med'ler ortadan kaldırdılar .

  İyonyalılar

  Batı Anadolu ‘da kuzeyde Foça ile Güneyde Büyük Menderes ırmağı arasındaki bölgeye yerleşen İyonyalılar şehir devletleri kurdular . En önemli şehirleri Foça , İzmir , Efes ve milet’tir .

  Anadolu’da yukarıda verilen egemenlik dönemlerinden sonra sıra ile Persler’in , Büyük İskender’in Roma İmparatorluğu’nun , Bizans’ın ve Türkler’in eline geçti.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: İlk çağda Anadolu Uygarlıkları

  Reklam  Anadolunun uygun iklim ve coğrafi yapısı nedeniyle göçler Anadolu'ya yapılmaktaydı. Buraya gelen Türkler farklı bölgelerde kendi hakimiyetlerini kurmuşlardır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi