Büyüklere Saygı ile ilgili Kısa Yazılar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Büyüklere Saygı ile ilgili Kısa Yazılar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Büyüklere Saygı ile ilgili Kısa Yazılar

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Büyüklere Saygı

  “Bereket, büyüklerinizle beraberdir.” Hz. Peygamber (sallallâhu aleyhi ve sellem), bu hadîsi ile sosyal bir meseleye değinmiştir. Büyüklerle sık sık birarada bulunmak gereği. Bir toplum büyüklerine sahip olduğu ölçüde medenîleşmiş demektir. Büyüklerine sahip çıkan milletler; dinlerine, kültürlerine sahip çıkmış demektir. Çünkü din, kültür ve gelenek ancak kişinin kendisinden büyüklerle birarada olduklarında öğrenilebilir.
  Bir başka hadîste de Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem), “Büyüklerine saygı göstermeyen bizden değildir” buyurmuştur. Bundan dolayı Müslümanlar, öteden beri büyüklerine sahip çıkan, onlara saygı gösteren insanlar olarak bilinmişlerdir. Günümüzde, genellikle Müslüman olmayan toplumlarda, yaşlılar huzur evlerine gönderilmekte, ya hiç aranmamakta ya da fırsat bulununca hatırları sorulmaktadır. Vefalı olarak bilinen Müslümanlar ise genel olarak büyüklerine vefasızlık gösterip onları toplumdan tecrid etmezler. Ancak hiç kimsesi olmayanlar huzur evlerine gider. Aslında Osmanlılar döneminde bu kimsesiz yaşlı kimselerin zengin kimseler tarafından sahiplenildiği, büyük konaklarda onlara da bir köşecik bulunduğu nakledilmektedir. “Ahretlik” veya “Âhiret kardeşi” diye bilinen hanımlar bu kabil kişilerdi. Bu kimseler evin hanımının hem yardımcısı hem de arkadaşı idiler. Onlara hizmetçi muamelesi yapılmaz, ailenin bir üyesi olarak görülürlerdi.
  İlk hadîste de işaret edildiği gibi büyüklerle beraberlikten memnun olan Allah Teâlâ, yaşlılarına sahip olan kimselerin malına, yemeğine bereket verir. Bugün sık sık şikâyet konusu olan bereketsizliğin kaynağını biraz da bunda aramak gerekmektedir.  Büyüklere Saygı  Büyüklere saygılı olmak hem dinî, hem de insanî bir görevdir.

  İnsanlar toplum içinde yaşamak zorundadırlar. Bu durumda olanların ise toplumda geçerli olan geleneklere uyması lazımdır. Türk Milleti’nin geleneklerinden biri de, büyüklere saygılı olmak ve küçükleri korumaktır.

  Okullarda her sabah öğrencilerin yaptığı and’da görevim:

  "Küçükleri korumak, büyükleri saymaktır" denilmektedir. Buna göre her Türk çocuğu ve genci küçüklerini koruyacak ve büyüklerini sayacaktır.

  Kur'an-ı Kerim'de Allah'a ibadet etmekle ana-babaya itaat ve iyilik etmek aynı ayette emredilmektedir. Bir insanın kendisine en yakın olan büyüğü, kendisini besleyip büyüten ana-babasıdır ve yakın akrabalarıdır. Her müslümanın ilk görevi Allah'a ve peygambere itaat etmektir. İkinci görev de büyüklerine saygılı olmak ve hürmette kusur etmemektir.

  Yaşlı insanların hayat boyu elde ettikleri tecrübeleri vardır. Bu tecrübeleriyle çocuklara ve gençlere faydalı olmak isterler. Gençlerin de bu tecrübelerden yararlanabilmeleri için büyüklerin önerilerine uymaları gerekmektedir. Sevgi ve saygı, büyüklerle küçükler arasındaki uçurumu yok eden bir ilgidir. İki grubu birleştiren bir köprüdür. Böylece birbirlerine yaklaşacaklardır. Yaşlıların tecrübe ve bilgileri ile gençlerin zekâ ve güçleri birleşecektir. Bu güç birliği çok faydalı işlerin başarılmasını sağlayacaktır.

  Bir hadis-i şerifte sevgili Peygamberimiz şöyle buyuruyor:

  "Siz yeryüzünde olanlara acıyınız (iyilik ediniz)ki, gökte olanlar da size acısınlar."Nasıl ki, küçük çocuklar ilgiye, sevgiye ve bakıma muhtaç iseler, yaşlılar da aynen öyledir.


  Yaşlı olan insanların sağlıkları bozulmuş olabilir, güçleri azalmış olabilir. Böyle olan kimselere daima yardımcı olmalıyız. Örneğin eşyalarını taşıyıvermeliyiz. İnsanların toplu bulunduğu yerlerde onlara yer vermeliyiz. Gidecekleri yere götürüvermeliyiz. Böyle yapmakla hem onlara karşı görevimizi yapmış oluruz, hem de onların hayır duâlarını alırız.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
büyüklere saygı ile ilgili kisa kompozisyon,  büyüklere saygı ile yarım sayfalık yazı,  büyüklere saygı sözleri,  buyuklere saygi ile kisa yazi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi