Büyüklere Saygı Küçüklere Sevgi ile ilgili Hadisler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Büyüklere Saygı Küçüklere Sevgi ile ilgili Hadisler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Büyüklere Saygı Küçüklere Sevgi ile ilgili Hadisler

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Büyüklere Saygı Küçüklere Sevgi ile ilgili Hadisler

  1)- لَيْس مِنَّا مَنْ لَمْ يَرْحَمْ صَغِيرَنَا وَيُوَقِّرْ كَبِيرَنَا

  “Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir” (Tirmizî, Birr, 15; Ebû Dâvûd, Edeb, 66).
  Hadis-i şerif, küçüğe sevgi, büyüğe saygı göstermenin, Müslümanların temel ahlâkî vasfı olduğunu ortaya koymaktadır. Bir toplumun bekâsında, sevgi ve saygı hayatî önem taşıyan iki temel esastır.

  Bir gün Ashâb-ı kiram(r.a.), Peygamberimizin(s.a.v.) yanında oturuyorlardı. O sırada yaşlı bir kişinin yaklaştığı görüldü, anlaşılan Hz. Peygamber'le görüşmek istiyordu. Sahabeler yaşlı kişiye yer açmakta biraz yavaş davranınca sevgili Peygamberimiz(s.a.v.) şöyle buyurdular: "Küçüklerimizi sevmeyen, büyüklerimizi saymayan bizden değildir”. Buyurdu.

  2)-”Bir genç, yaşından dolayı bir kimseye saygı gösterirse Allah (c.c.) da yaşlanınca kendisine saygı gösterecek kişiler takdir eder”.(Tirmizi Kitabul-Birr-2023.)

  3)-Peygamberimiz(s.a.v.),“Merhamet etmeyene merhamet edilmez, buyurmuştur!”. (Müslim, Fedâil, 66)


  Peygamberimizin(s.a.v.) çocukları öptüğünü gören bir bedevi bunu pek tuhaf bularak: Hayret! Siz çocukları öpüyor musunuz? Biz çocukları hiç öpmeyiz deyince, sevgi pınarı Efendimiz ona acıyarak bakmış: “Allah Teâlâ senin kalbinden sevgiyi söküp almışsa, ben ne yapabilirim”,buyurmuştur. (Müslim, Fedâil 64, edep18)


  Hz. Peygamber yolda rastladığı çocuklara selam verirdi
  ”. (Buhari, istii’zan 15+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
saygı hadis,  büyüklere saygılı olmakla ilgili hadis,  saygı ile ilgili hadisler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi