Yaşam Alanlarındaki Değişimlerin Canlılar üzerindeki Etkileri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yaşam Alanlarındaki Değişimlerin Canlılar üzerindeki Etkileri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yaşam Alanlarındaki Değişimlerin Canlılar üzerindeki Etkileri Nelerdir

 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Yaşam alanlarındaki değişikler canlılar üzerinde olumlu ve olumsuz etkiler bırakmaktadır.

  Ekosistemlere etkileri: Küresel ısınmaya bağlı olarak kış sıcaklıkları artıyor ilkbahar erken geliyor sonbahar gecikiyor hayvanların göç dönemleri değişiyor. Kısacası iklimler değişiyor. İşte bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türleri azalma ya da tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Yeryüzünde yaşayan türlerin yüzde 35’itoplamda bir milyondan fazla tür 2050’ye kadar yok olma tehlikesi altında. Özellikle Güney Afrika’daki Cape bölgesi gibi pek çok nadir ekosistem ve onların barındırdığı türlerin kaybolması gündeme gelecek. Kuzey Akdeniz’de ise örneğin 3.6◦C oranında küresel ısınmabitkilerin yüzde 50’sinin kaybına yol açacak. Bu durum İspanya ve Fransa’da bitki türlerinin yüzde 80 oranında kaybına neden olabilir.
  Gıda sıkıntısı: Isınma sonucu Afrika’da ve diğer yerlerde daha sık kuraklık yaşanacak. Bu yüzden buharlaşmadaki artış sebebiyle tropikal bölgelerden ılıman orta enlemlere kadar uzanan bölgelerdeki tahıl hasatında genel bir düşüş yaşanacak.

  Su sıkıntısı: Sıcaklığın artmasıyla birlikte küresel ölçekte yaşanacak su sıkıntıları sonucunda üç milyardan fazla insan risk altında olacak. Erime sularının kaybı örneğin yalnızca Hindistan’da 500 milyon insan için ve sulama alanlarının yüzde 37’si için su sıkıntısına neden olacak.
  Sağlık sorunları: Küresel ısınma insan sağlığını da doğrudan etkiliyor. Bilim adamları iklim değişikliklerinin kalp ve solunum yolu rahatsızlıklarını bulaşıcı ve alerjik hastalıkları tetikleyebileceği görüşünde. Dünya çapında üç yüz milyon insan sıtma ve benzeri hastalık riskiyle karşı karşıya kalacak. Ayrıca 2020 yılına kadar kısmen sıcaklık artışından kaynaklanan stres nedeniyle özellikle da düşük gelirli ülkelerde ishal ve kötü beslenme nedeniyle sağlık harcamaları ikiye katlanacak.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi