Kan Yapıcı Yiyecekler Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kan Yapıcı Yiyecekler Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kan Yapıcı Yiyecekler Nelerdir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: kan yapan yiyecekler


  Kansızlığa İyi Gelen Besinler – Kan Yapıcı Besinler

  • Köri tozu, demir bakımından zengindir. Yalnız dikkat edilmesi gerekir, çünkü köri tozunun kullanıldığı sayısız yemek tarifi vardır ve aslında körinin ne kadar demir içerdiğini belirlemek zordur, ama genellikle 100 gr.ın 50-60 mg demir içerdiği var sayılmaktadır.

  • Yeşil yiyecek ve içecekler de anemi hastaları için oldukça gereklidir. Folik asit içerirler; ve özellikle su teresi, karahindiba ve lahana ailesinden brüksel lahanası gibi sebzeler demir açısından zengindir.

  • Pancar yaprakları ve ıspanakta da demir olduğu halde, bedenin minerallerden yararlanmasına engel olan oksalik asit de içerirler . Bu yüzden bu sebzeler idareli tüketilmelidir. C vitamini bakımından zengin besinleri tüketmek, sebzelerde bulunan demirin emilimine önemli ölçüde yardımcı olur.

  • Karahindiba kökü demir içeriğiyle kansızlık sorunu olanlar için yararlı olabilir.

  • Kansızılığa yararlı diğer sebzeler arasında, maydanoz, yeşil biber, havuç, kara lahana ve kuşkonmaz sayılabilir.
  Kan Yapıcı Şifalı Bitkiler

  Baharatlar: Isırgan otunun, C vitamini, klorofil ve demir deposu olduğu belirtilmektedir. Özellikle demir noksanlığının olduğu anemikler için önemli bir destektir.

  En Yüksek Düzeyler: Ortalama bir serviste 5mg civarında demir içeren besinler, barbunya fasulyesi, ciğer , kepekli pirinç, pancar yaprakları, mercimek, kuru kayısı.

  Orta Düzeyler: 3-5 mg demir içeren besinler, sülfürü alınmış kuru kayısı, pişmiş pancar yaprakları, hurma, çok yağsız organik et, kuru fasulye, kırmızı acı biber, pişmiş ıspanak ve kuru ya da taze bezelyedir. Mavi-yeşil alg ya da spirulina yosunu anemi tedavisinde başarıyla kullanılm
  doz günde bir tepeleme kaşık olarak istifade edilebilir.
  Kan Yapıcı Meyve ve Sebzeler

  Sülfürsüz kuru meyveler hem demir hem de B vitamini bakımından zengindir. Ama fazlasıyla fruktoz içerdiğinden bir kerede çok fazla alınması önerilmez, öğün araları ya da meyveli içeceklerle tüketilmesi gün içinde gerekli olan demir gereksinimini sağlar.
  Besinlerle İlgili Notlar;

  • Yalnızca etteki demir vücut tarafından kolaylıkla emilebilir. Bitkilerdeki demirin emilimi zordur. Bu yüzden bunların C vitamini açısından yüksek besinlerle birlikte tüketilmesi gerekir.

  • Besinler tek başına, anemideki demir eksiliğini giderecek kadar yeterli demir içermez. Ortalama ağırlıktaki bir anemi hastasının, gerekli demir miktarı için günde yaklaşık 5 kg et yemesi gerekir.

  • Kalsiyum demir mineralinin emilimini yavaşlattığı için süt ve yoğurt gibi kalsiyum içeren besinler yemeklerle birlikte tüketilmemelidir.

  • Çay ve kahve demir emilimini azaltıcı etki gösterirler.

  • Sebze, kurubaklagil ve tahılların C vitamini olan yiyeceklerle beraber yenilmesi demir emilimini artırır.
  Kansızlık İçin Vitamin ve Mineraller

  Kompleks B noksanlığı, büyük olasılıkla beslenme eksikliği yüzünden oluşan aneminin ikinci önemli nedenidir. Bütün B vitaminlerini kullanmak hayati önem taşır. Eğer anemik sonuçlara göre folik asit ya da B 12 eksikliğini söz konusuysa ve destekleyiciler alınacaksa, B kompleks vitamini kullanmak akıllıca olur, ama doktorunuz tarafından başka türlü önerilmemişse, doz günlük 50 mg’ı aşmamalıdır.

  C vitamini, demir emilimine ve kan damarları duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olduğundan önerilen destek miktarı, yüksek değerli besinlerle birlikte, günde bir – iki kez 500 mg. dır.

  Çinko eksikliği genellikle alkoliklerde, orak hücre anemiklerinde, şeker, Crohn, ve kısa barsak sendromu hastalarında görülür. Çinko, A vitamini metabolizmasının muhtelif durumlarını etkilediğinden A vitamini eksikliği, demir eksikliği olan anemiklerde görülür. Çok fazla alınması da anemiyi körükleyeceği için, ortalamayı doğru yapmakta yarar vardır. Günde 150 mg.dan fazla dozlar sideroblastik anemi ya da demir eksikliğiyle sonuçlanabilir, çünkü bakır eksikliği ile çatışır. Eksiklik, fazlalık kadar kötü olduğundan, çinkonun bakıra olan uygun oranı, 10:1, ki bu 10 mg çinko, 1 mg bakır anlamına gelir.

  Kansızlık Nelere Yol Açar? Kansızlığın uzun zaman devam etmesi kalp ve böbrek yetmezliğinin gelişmesine yol açabileceği gibi vücudun bütün sistemlerinin bozulmasına neden olur.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi