Vergi vermenin önemi ile ilgili hikaye

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Vergi vermenin önemi ile ilgili hikaye ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Vergi vermenin önemi ile ilgili hikaye

 2. 2
  Suskun Karizma
  Özel Üye

  Cevap: Vergi vermenin önemi ile ilgili yazı

  vergi vermenin önemi ile ilgili hikaye

  Vatandaşların, herhangi bir karşılık beklemeden kazançlarının bir bölümünü devlete vermelerine vergi denir.
  Vergilerin ne zaman, kimlerden ve ne kadar alınacağı kanunlarda belirtilir. Bir sanayici ile bir çiftçinin kazancı aynı olmayacağından devlete vermeleri gereken vergiler de farklı olacaktır. Devlet, anayasadaki kanunlara göre herkesten gelirine göre vergi alır.


  Devletin, kendi kaynakları ile ülke için gerekli olan yatırımların tamamını yerine getirmesi mümkün değildir. Bu nedenle devletin bu konuda vatandaşın desteğine ihtiyacı vardır. Vatandaşlardan alınan vergiler yine toplum yararı için devlet tarafından kullanılır.


  Bazı kurum, kuruluş ve kişilerin kazançla*rının devlete vermeleri gereken bölümünü öde*medikleri görülmektedir. Bu olaya vergi kaçır*mak denir. Bir kurumun hangi vergi dairesine ver*gi ödediğini gösteren ve iş yerinin duvarında ası*lı olan belgeye vergi levhasıdenir.

  Ülkemizde devlete ödenen birçok vergi çeşidi vardır. Bunlardan gelir vergisi, vatandaş*ların bir yıl içinde elde ettikleri gelirin belli bir oranda vergilendirilmesidir. Vergi sadece kişiler*den değil, şirketler, kooperatifler, iş ortaklıkları gi*bi kurumlardan da alınır. Buna kurumlar vergisi denir. Ev gibi gayrimenkul sahiplerinin ödediği vergiye de emlak vergisi denir.


  Vergi mükelleflerinin bir vergi döneminde sağladığı kazancı bildiren belgeye vergi beyan*namesi denir.


  Vergi mükelleflerini tespit eden vergiyi denetleyen ve toplayan resmî daireye vergi dai*residenir.


  Memurların ve işçilerin belirli süreler so*nunda kurumlarına verdikleri fiş ve makbuz üze*rinden kendilerine verilen paraya vergi iadesi adı verilir.


  Vergi vermek her ülke vatandaşı için bir görev olarak kabul edilmeli ve yerine getirilmelidir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Vergi kalkınmanın en büyük ayağıdır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
vergi vermenin önemi ile ilgili hikayeler,  vergi vermenin önemi ile ilgili hikaye,  vergi ile ilgili hikayeler,  Verginin önemi ile ilgili hikaye,  vergi ile alakalı afiş
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi