Fazla ve eksik beslenmenin yol açtığı durumlar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Fazla ve eksik beslenmenin yol açtığı durumlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Suskun Karizma
  Özel Üye

  Cevap: Beslenme Eksikliğinin Yol Açtığı Hastalıklar


  Besin alımında genel bir eksiklik zayıflamaya, temel metabolizmanın düşmesine, kalp hızında yavaşlama*ya, atardamar basıncı (tansiyon) düşmesine yol açar. Biyolojik açıdan kanın pıhtılaşma süresi kısalır ve kandaki üre düzeyi yükselir. Beden gücü büyük ölçüde azalır; enerji ve*rimi düşer.

  Beslenme eksikliği,karbonhidratlar, yağlar, proteinler, mineral tuzları ya da vitaminler gibi besin kategori*lerinden biriyle ilgilidir.

  En sık raslanan protein ve yağ eksikliği, zayıflamaya.bedensel ve ruhsal etkinliğin azalmasına, kansızlığa, atardamar basıncı düşmesi*ne neden olur. Ayrıca kanda koles*terol, üre ve yağ düzeyleri düşer; âdet görmeme, çocukta ergenlik dönemi gecikmesi gibi cinsel sorun*lar gözlenir. Bu arada ödemler, ke*mik hastalıkları, kanda şeker düzeyi düşmesi görülebilir.

  Beslenme bo*zukluğu ve protein eksikliği olan hastalarda, ruhsal belirtiler (uyu*şukluk ve çöküntü) de gözlenir (aminoasitlerin ruhsal durumu güç*lendirici etkileri deneysel araştır*malarla kanıtlanmıştır).

  Demir eksikliği kansızlığa, az güneş alan memleketlerde kalsiyum eksik*liği raşitizme yol açar. İyot eksikliği guatra neden olur.
  Sodyum eksikliği kas güçsüzlüğüne ve sinirsel çökün*tüye yol açar.

  Flüor eksikliği diş çü*rümelerini kolaylaştırır (flüor fazla*lığı da aynı etkiyi yapar).

  Fosfor, potasyum ve magnezyum eksikliğine daha ender raslanır. Vitamin eksiklikleri iskorbüt, pelleGra, beriberi, vb. çok sayıda ve ciddi hastalıklara yol açarlar; tedavileri, eksik olan vitaminin verilmesine dayanır.
+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
fazla ve eksik beslenmenin yol açtığı durumlar,  fazla beslenmenin yol açtığı durumlar,  fazla ve eksik beslenmenin yol açtığı durumlar nelerdir,  fazla ve eksik beslenmenin yol açtığı sorunlar,  fazla yada eksik beslenmenin yol açtığı durumlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 11 kişi