Kaç çeşit açı vardır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kaç çeşit açı vardır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kaç çeşit açı vardır

 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Kaç Çeşit Açı Vardır

  Açı, başlangıç noktaları aynı olan iki ışının birleşim kümesidir. Işınların kesiştiği noktaya “açının köşesi”, ışınlara ise “açının kenarı” denir.
  Açıların birçok çeşidi vardır: Geniş açı, dar açı, dik açı, tam açı, doğru açı, tümler açı, bütünler açı, pozitif açı, negatif açı, merkez açı, çevre açı gibi.

  * Geniş açı: 90°’den 180°’ye kadar
  * Dar açı: 0°’den 90°’ye kadar
  * Dik açı: tam 90°
  * Tam açı: 360°
  * Doğru açı: 180°

  Açı kelimesi, pekçok geometri terimi gibi, okul kitabı olarak okutulmak üzere yazılan bir geometri kitabında, Atatürk tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.
  Düzlemde açı, bir doğru parçasının sabit bir nokta çevresinde dönme miktarının ölçüsüdür. Saat ibrenin ters yönü “pozitif”, düz yönü “negatif” kabul edilir. Babilliler, bir tam dönüşü 60 birime bölmüşlerdir (altmışlık sistem).
  * 1 devir = 360 derece ( 360° )
  * 1 derece = 60 dakika ( 60′ )
  * 1 dakika = 60 saniye ( 60″ )
  Yani yukarıda listelenen birim dönüşüm eşitliklerini kullanarak 1 derecenin 60×60 = 3600 saniye (3600″) olduğu sonucuna kolaylıkla ulaşılabilir.
  Yatay ve düşey doğrultular arasındaki açı 90°’dir ve “dik açı” diye tanımlanır. Genel olarak yüksek matematikte kullanılan birim radyan dır. (1 devir = 2π radyan).
  Başlangıç noktaları ortak olan ve ortak bir kapalı eğriden geçen iki ışın arasında kalan açıya “merkez açı” denir.vikipedi+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
kaç çeşit açı vardır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi