Çevrenizde milli kültürü yansıtan ögeler nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çevrenizde milli kültürü yansıtan ögeler nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: çevrenizde milli kültürü yansıtan ögeler nelerdir
  Milli kültürün belli başlı öğeleri (unsurları) aşağıda açıklanmıştır:
  1. Dil:

  Dil kültür unsurlarının başında gelir. Çünkü dil olmadan öteki unsurların meydana gelmesi mümkün değildir. Dil bir milletin ses dünyasıdır. Her millet kainatı değişik şekillerde algılamış ve yorumlamıştır. Aynı zamanda dil kültüre ait bütün değerleri bünyesinde barındıran bir kültür hazinesidir. Bir dil onu kullanan milletin kafa yapısını nasıl düşündüğünü zihninin nasıl çalıştığını vemantığını ortaya koyar.

  Bu konuda “dil ve kültür ilişkisi” adlı yazıyı da okuyabilirsiniz.
  2. Din:

  Kültür unsurları içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Bilhassa eski devirlerde yüzyıllarca bu kültür unsuru ön planda bulunmuş ve öteki kültür unsurlarını gölgede bırakmıştır. Dinin milletler üzerindeki hakimiyeti imparatorluklardan millî topluluklara geçinceye kadar devam etmiştir.Milliyetçilik çağında milletler imparatorluklardan kopunca dinin fonksiyonu da azalmıştır. Dinin bir millet içerisindeki kültüre etkisi ve kültürün diğer unsurlarının oluşması ve değişmesindeki rolü ise devam etmektedir. Dini bayramlarımız ve törenlerimiz bunun açık örnekleri olarak dikkati çekmektedir.
  3. Gelenek ve görenek:

  Bunlar bir milletin yazılı olmayan veya hepsi yazılı olmayan kanunlarıdır. Yazılı kanunların çoğu gelenek ve göreneklere göre düzenlenmiştir. Kanun insanın toplum içerisindeki davranışlarını düzenler. İnsanlar bu düzeni asırlar boyunca gelenek ve göreneklerle sağlamışlardır. Fakat günümüzde bile yazılı anayasası bulunmayan ülkeler vardır. Bunlar toplum düzeninin hâlâ gelenek ve göreneklerle sağlamaktadırlar.

  Aslında kişinin bütün hal ve hareketlerinin yazılı kanunlarla tanzim etmek mümkün değildir. Çünkü yasalar genellikle hakları ve cezaları tayin etmektedir. Oysa insanın toplumda birçok sosyal ilişkileri bulunmaktadır: özür dilemek selamlaşmak saygı göstermek davetlere katılmak konuşmak tartışmak yazmak vs.. Bu davranışlarda nasıl bir usulün gerektiğini kanunlar dğil gelenek ve görenekler tayin eder.
  4. Sanat:

  Sanat bir millet diğer milletlerden ayıran bir millete has duygu ve zevklerin tezahürü ve şekillenmesidir. O milletin güzeli yaratma ve bulma tarzıdır. İnsanoğlu barınır beslenir sosyal ve ruhsal ihtiyaçlarını gidermeye çalışır. Bunları yaparken oyalanmak ruhunu okşamak güzeli yakalamak yeni güzellikler ortaya koymak ister. Bunun sonucunda sanat eseri ortaya çıkar. Her milletin sanat eğilimi ayrı bir özellik taşır. Söz ses mekan renk ışık zevk ve anlayışı farklıdır. Demek ki sanat bir milletin ortak zevkinin ifade edilişidir. Bur kültür unsuru edebiyat resim mimarı heykel vb… gibi kollara ayrılır.
  5. Dünya görüşü:

  Dünya görüşü bir milletin başka milletlerden farklı olan hayat felsefesidir. Bir milletin fertleri ortak kültür dolayısıyla tutum zihniyet ve davranış bakımından çeşitli ortak özellikler gösterirler. Sosyal ve ruhî olaylar karşısında fertlerin bu ortak tutum ve davranışları o milletin dünya görüşünü meydana getirir. Bunun için her millette değerler ve değer yargıları farklıdır. Askerlik kahramanlık aşk madde namus temizlik ahlak ölüm eğlence vs. Gibi hayat hadiseleri ve kavramları her millette değişik davranışlarla karşılanır.
  6. Tarih:

  Milleti dolayısıyla kültürü meydana getiren unsurlardan birisi olan tarih bir milletin çağlar içindeki yürüyüş ve görünüşüdür. Tarih mazidir fakat bu mazi bugünün ve dünün fertlerini millet içerisinde birbirine bağlayarak geleceğe taşır. Fertler arasında kader birliği temin eder. Aynı millete mensup insanlar tarih sayesinde akrabalıklarının farkına varabilirler. Tarih bir milletin nereden gelip nereye gittiğini gösteren kültür unsuru olarak o milletin hayatında önemli bir yer tutar. 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok sağol harbi kız ellerinize sağlık yardımınızdan dolayı 4. 4
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz :)))))

 5. 5
  Ziyaretçi
  çook teşekkürler çok yardımcı oldunuz ellerinize sağlık

 6. 6
  Ziyaretçi
  Cok güzel TESEKKÜR EDERIM

 7. 7
  Ziyaretçi
  Cok güzel TESEKKÜR EDERIM

 8. 8
  Ziyaretçi
  ailemizde ve çevremizde kültürümüzü yansıtan ögelere 5 örnek veriniz

 9. 9
  Ziyaretçi
  Bence iyi hatta süper teşekür ederim

 10. 10
  Ziyaretçi
  Çevrenizde milli kültürü yansıtan ögeler çok güzel beğendim

 11. 11
  Hakan
  Administratör

  ailemizde ve çevremizde kültürümüzü yansıtan ögelere 5 örnek veriniz
  Bayramlarımız, yemek düzeni, aile reisleri, camilerimiz ve büyüklerin sözlerine bağlılığımız

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
türk milli kültürünü yansıtan değerler,  turk milli kulturunu yansitan degerler,  milli kültürümüzü yansıtan değerler,  türk milli kültürünü yansıtan değerler nelerdir,  çevremizdeki milli kültürü yansıtan öğeler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 11 kişi