Şiddetin önlenmesi için neler yapılabilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Şiddetin önlenmesi için neler yapılabilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Şiddetin önlenmesi için neler yapılabilir

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: şiddetin önlenmesi için neler yapılabilir  şiddetin önlenmesi için neler yapılabilir hakkında bilgi  Şiddet çeşitli şekillerde ve kılıkta çıkıyor karşımıza , bazen pompalı bir tüfek, silah, dönerci bıçağı, satır, muşta, taş, sopa, tekme, tokat, sözlü taciz, cinsel taciz, töre vb. şekillerde ve araçlarla;

  bazen bir çiçek, bir hayvan, masum bir bebek, bir çocuk, sokakta yürüyen bir kadın, bir erkek, okulda bir öğrenci, bir öğretmen vb. oluyor mağdurları;

  bazen anne,baba, kardeş, komşu, sokaktaki bir insan, işyerinde bir çalışan, bir gazete, bir program, bir politik görüş vb. olabiliyor körükleyen.

  Aile içinde, okulda, sokakta, medyada, politikada, işyerinde şiddet almış başını gidiyor. Ve hergeçen gün artarak devam ediyor şiddet. Ne kadar görmek , duymak istemesek te kaçış yok bu olgudan, inatla karşımıza çıkıyor. Bugün başımıza gelmedi ise bile yarının endişesi var içimizde. Özellikle büyük yerleşim merkezlerinde hiçbir şey olmasa bile her an bir kapkaç vakası, her an bir maganda kurşunu pusuda bekliyor olabilir bizi ve sevdiklerimizi.

  Peki şiddetten korunmak için, şiddeti yok etmek için ne yapılmalı, bizler ne yapmalıyız, üzerimize düşen görevler neler olmalı ?

  Belli seviyelerde ve belli sorumluluklara sahip insanlar olarak, hayatımızı her gün biraz daha parselleyen şiddeti, nedenleri ve çözüm yolları ile tartışmaya, güzel yurdumuzda huzurlu bir yaşama doğru bir adımda bizden demeye ne dersiniz? Hepimizin birbirimizden öğreneceği çok şey olabilir

  Şiddet, fiziksel güç ve baskı ile insanların bedensel veya ruhsal açıdan zarar görmesine sağlayan her türlü bireysel ve toplu hareketlerdir.

  Aile her zaman içinde olduğumuz en küçük toplumsal birim olduğundan ben aile içi şiddetle başlamak istiyorum.

  Aile içi şiddet bir kişinin eşine, çocuklarına, anne babasına, kardeşlerine ve/veya yakınlarına yönelik uyguladığı her türlü saldırgan davranıştır. Sadece kaba kuvvet içeren davranışlardan değil, aşağılamak, alay etmek, tehdit etmek, ekonomik ve sosyal özgürlüğünü kısıtlamak,eğitim almasına engel olmak, zorla bir ilişkiye sürüklemek, zorla evlendirmek gibi kişinin kendisine olan saygısını, kendisine ve çevresine olan güvenini azaltan, korku duymasına sebep olan pek çok davranıştan oluşur.

  Araştırmalar şiddetin küçük yaşlarda öğrenildiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle şiddeti önlemede aileye büyük görevler düşmektedir. Ailede sevgi, saygı ve güven ortamı bulan çocuklar şiddet uygulamaya daha az meyilli olacaklardır. Aile olarak çocuklara korkudan uzak güven ortamları yaratmak, muhatap oldukları kişileri bilmek ve gerektiğinde müdahale edebilmek çocuğun korunmasında önemli yararlar sağlayacaktır. Görsel işitsel yayınlarda getirilecek kısıtlamalarda amaca ulaşmada etkilidir. Bugün baktığımızda tv.programlarında olur olmaz zamanlarda konulan şiddet içerikli konular, filmler, realite şovlar azımsanmayacak kadar çoktur.

  Bana göre en önemlisi de aile büyüklerinin örnek oluşturacak davranışlar içerisinde olmalarıdır. Kendimiz şiddet uygularken, çocuktan şiddetten uzak kalmasını nasıl bekleyebiliriz.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi