Yumurtada bulunan vitaminler ve vücudumuzdaki görevi nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yumurtada bulunan vitaminler ve vücudumuzdaki görevi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yumurtada bulunan vitaminler ve vücudumuzdaki görevi nedir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: yumurtada bulunan vitaminler ve vücudumuzdaki görevleri

  Yumurta A, D, E ve B grubu vitaminleri ile diğer vitaminleri önemli oranda içermektedir.

  Yumurta sarısındaki A vitamini gözün iyi görmesi, kemik gelişimi ve sağlıklı dişler için gereklidir. Vücut hücrelerinin gelişmesine yardım eder. Solunum ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasını ve enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar.

  D vitamini, insan vücudunda kalsiyumun kullanılmasına yardımcı olur. Bu vitamin besinlerde sınırlı miktarda bulunur, deride güneş ışınlarından sentezlenir. Yumurta sarısı, D vitamini sağlayan birkaç besinden biridir. Güneş ışınlarından yeterince yararlanırsa ve yumurta tüketilirse özellikle çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı kemik bozukluğu oluşmaz.

  Yumurta, E vitamini yönünden de zengindir. E vitamini antioksidant (oksidasyonu önleyici) etkisinden dolayı, vücudumuzu zararlı maddelere karşı korur.

  B grubu vitaminler bazı besin ögelerinin vücutta enerjiye çevirilmesi için gereklidir. Yumurta özellikle riboflavin (B2 vitamini) açısından zengidir. Bu vitamin deri ve göz sağlığı için de gereklidir. 3. 3
  Ziyaretçi
  A, D, E ve B grubu vitaminleri bulunur.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
viyaminlerin vucudumuzdaki gorevleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi