Su neden önemlidir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Su neden önemlidir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Su neden önemlidir

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: su neden önemlidir


  su neden önemlidir

  Su Neden Faydalıdır? Su, her bir yaşam türü için kesinlikle başlıca ihtiyaçtır.

  Su, tüm canlı hücrelerin hayatlarını sürdürmeleri (bitki ve hayvanlarda da olduğu gibi) bu maddeye bağlıdır.

  İnsan vücudunun yarısından fazlası sudan meydana gelir. Diğer canlıların neredeyse tamamı için durum aynıdır. İnsanlar su içmezlerse çok kısa bir süre içinde ölürler. Her canlının suya ihtiyaç duymasının sebebi hücrelerdir; canlıları meydana getiren temel birimler içlerinde su molekülleri barındırır. Su olmadan, bu temel birimler farklı hale gelir ve bilindiği gibi yaşayamazlar.

  Yetişkin bir insan, bir günde sıvı halde iki litreye yakın su içer; bir litreye yakın, katı yiyecek dediğimiz, meyve, sebze, ekmek ve et yer ki, bunlarında yaklaşık yüzde otuz ile doksanı sudur.

  Vücuda dışarıdan giren bu üç litrenin dışında, vücuttaki çeşitli organ sistemleri arasında yaklaşık on litre kadar su giriş çıkış yapar. Vücut damarlarında yaklaşık beş litre kan dolaşır ve bunun yaklaşık üç litresi sudur. Ve bu hiç değişmez. Ne kadare su içersek içelim kanımızı seyreltemeyiz.

  Su ihtiyacımız beynimizce kontrol edilir. Vücudumuzun suya ihtiyacı olduğunda susuzluk hissi duyarız. Genellikle ağzımız ve boğazımız kurur, bu da daha çok sıvı içmemiz için bir işarettir. 3. 3
  Ziyaretçi
  su olmazsa vucut olmaz+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi