İbadetler arasında duanın yeri nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İbadetler arasında duanın yeri nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İbadetler arasında duanın yeri nedir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ibadetler arasında duanın konumu

  Kur’ân-ı Kerim’de dua ile ilgili ayetler geniş bir yer tutar. Ayrıca tövbe, istiğfar gibi kulun Allah’a yönelişini ve ondan dileklerini ifade eden çok sayıda ayet vardır. Konuyla ilgili ayetlerin bir kısmında insanların Allah’a dua etmeleri emredilmiş, duanı n usul, âdâb ve tesirleri üzerinde durulmuştur. Kur’ân’ı Kerim’de, insanın çaresizlik içinde ve zor şartlarda duaya başvurduğu bildirilmektedir. Ayetlerin ifadesiyle, insan bir tehlike ve sıkıntıya düşünce bütün samimiyetiyle Allah’a yönelir; yatarken, otururken, ayakta dururken bıkmadan usanmadan dua edip, iyilik ve başarı istemelidir.

  Bununla birlikte bazı ayetlerde de insanın ihtiyaç ve sıkıntısının giderildiği, kendini emniyet içinde ve başarılı gördüğü durumlarda dua isteğinin zayışadığı, Allah’tan yüz çevirdiği, zalimce hareket ettiği vurgulanmaktadır: Yunus Suresi 12. ayette bu gerçeğe şu şekilde işaret edilmektedir: “İnsana zorluk dokunduğu zaman; yan yatarken, otururken, ayaktayken bize yalvarır. Ama sıkıntısını çözdüğümüzde, kendisine dokunan bir zorluk yüzünden bize hiç yalvarmamış gibi çekip gider…”

  İslam’a göre dua, insan ile Allah arasında iletişim kurma yollarından birisidir. İnsan, dua ederken, Allah’ın kendisini işittiğinin bilincindedir. Dua etmek, dinimizde ibadet olarak değerlendirilmektedir. Peygamberimiz bir hadisinde, “Dua, ibadetin özüdür” buyurmuştur. Edilen duaların hemen gerçekleşmesini isteriz. Bu durumda aceleci olunmamalı, ümitsizliğe kapılmamalı ve sabırlı olunmalıdır. Dua etmekle kişi, Allah’ın yardımının kendisiyle olduğunu düşünür ve manevi güç kazanır. Kişi, Allah’a dilediği, içinden geldiği şekilde, samimi olarak dua edebilir. Kur’an’da bireylerin nasıl ve ne şekilde dua etmesiyle ilgili örnek dualar vardır. Bunlardan bazıları ise şöyledir: “Rabbimiz, bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi kötülüğe eğriltme. Bize tarafından rahmet bağışla. Lütfu en bol olan Sensin!” (Ali İmran Suresi, 8. ayet.). “Ey Rabbimiz, bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver! Bizi cehennem azabından koru!” (Bakara suresi, 201. ayet). “Ey Rabbimiz, Bize gücümüzün yetmediği işler de yükleme!. Bizi affet! Bizi bağışla! Bize acı! Sen bizim Mevla’mızsın!” (Bakara Suresi, 286. ayet). “Rabbim ilmimi artır!”(Taha Suresi, 114. ayet).+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
ibadetler arasında duanın yeri sizce nedir,  ibadet arasında duanın yer
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi