Böbrek sağlığı için neler yapmalıyız maddeler halinde

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Böbrek sağlığı için neler yapmalıyız maddeler halinde ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gülcan
  Usta Üye

  Cevap: Böbrek sağlığı için neler yapmalıyız maddeler halinde

  1- Yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. (Böbreklerin rahat çalışması için bol sıvıya ihtiyacı vardır. Alınan sıvı miktarı sıcak ve kuru havalarda arttırılmalıdır. Günlük en az 2 litre su alınmalıdır.)
  2- İdrar uzun süre tutulmamalıdır. (Böbrek taşları oluşabilir).
  3- Böbrekler ve idrar yolları soğuktan korunmalıdır. (Böbrek sağlığı için).
  4- Aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir.
  5- Düzenli banyo yapılmalıdır. (Derideki gözeneklerin açılması için).
  6- İçilen su ve yenilen besinler temiz olmalıdır.
  7- Böbrek iltihabı rahatsızlıklarında tedavi yarıda kesilmemeli ve ilaçlar zamanında alınmalıdır.
  8- Diş çürükleri ve boğaz iltihabı hemen tedavi ettirilmelidir. (Çürük veya iltihaba yol açan mikroorganizmalar, kalıcı böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir.)
  9- Kişisel temizliğe dikkat edilmelidir. 3. 3
  Ziyaretçi
  Alternatif Cevaplar 1:

  1.Soğukta kalmamalıyız.
  2.İdrara yolları soğukta tutulmamalıdır.
  3.Ayağımıza mutlaka terlik giymeliyiz.
  4.Kalın giysiler giymeliyiz.
  5.Yettiği kadar besin tüketmeliyiz.
  6.Yettiği kadar sıvı almalıyız.
  7.Düzenli ve dengeli beslenmeliyiz.
  8.Kola,cips gibi yiyeceklerden uzak durmalıyız.
  9.Her besinden yeteri kadar almalıyız.
  10.Yeteri kadar vitamin ve mineral almalıyız.
  11.Yiyeceklere çok fazla tuz atmamalıyız.
  12.Fazla şekerli yiyecekler tüketmemeliyiz.
  13.Vücudun büyümesi ve gelişmesi için bol bol protein tüketilmelidir. 4. 4
  Ziyaretçi
  1- Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.
  2- 2 günde bir kez mutlaka banyo yapılmalıdır.
  3- İdrar uzun süre tutulmamalıdır.
  4- Fazla miktarda süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. ( Fazla kalsiyum kemik erimesine ve böbrek taşlarına yol açabilir.)
  5- Aşırı acı ve baharatlı yiyecekler tüketilmemelidir. ( Sadece biber acısı turşu acısı gibi doğal acılar tüketilebilir. )
  6- Diş çürükleri ve boğaz iltihabı en kısa sürede tedavi ettirilmelidir.
  7- Et ve et ürünleri çok fazla olmayacak şekilde tüketilmelidir.
  8- Haftada en az iki kez balık tüketilmelidir.


  Umarım herkese yardımcı olabilmişimdir. Inanın kendi ödevimde de bunları kullandım . Eminim işinize yarayacaktır...

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok teşekür ederim ödevlerimi yapmakta hiç zorluk çekmiyorum...

 6. 6
  Ziyaretçi
  Böbrekler vücut dengesinin sağlanmasında çok büyük önem taşır. İşlevleri arasında:
  Asit-baz dengesini sağlamak,
  Kansıvısının, ve vücuttaki değişik bölmelerdeki sıvıların elektrolit derişimlerini düzenlemek,
  Kan basıncını ayarlamak,
  Kan hacmini düzenlemek

 7. 7
  Ziyaretçi
  teşekkürler ödevimi çok rahat ve güzel şekild yaptı işşallah güzel bir not alırım

 8. 8
  Ziyaretçi
  umarım yardımci olmuşumdur onu yazmassaniz bunuyazin arkadaslar

  arkadaslar gule gule bn size har odewinizde yardim ederimsizyoruma odewiniziniziyazin canlarim bide bana yorum yapın lutfen iyi ya da kotu canlarim ccbnnm byy

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok tesekkurler dersim çok iyi geççek içimden öyle geçti :d

 10. 10
  Ziyaretçi
  Kış mevsiminde havaların soğuması ile birlikte gün içinde içtiğimiz su miktarı da azalıyor. Ancak uzmanlar suyun özellikle böbrek sağlığına etkisine vurgu yaparak "susamasanız da su için" uyarısında bulunuyor.

  Memorial Hizmet Hastanesi Nefroloji Bölümü'nden Yard. Doç. Bilal Görçin, böbrek sağlığının korunmasında suyun önemi hakkında bilgi verdi.

  Vücudunuzdaki su dengesini koruyun

  İnsan vücudunda en fazla bulunan madde sudur. Vücudumuzdaki tüm metabolik olayların devamında, besleyici maddelerin gerekli yerlere ulaştırılmasında (Gıdalar, enerji maddeleri, kan ile taşınan oksijen) ve her gün oluşan atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında (Gerek gıdaların, gerekse her türlü ilaç ve maddenin yıkımında oluşan) su temel bir aracıdır.
  İnsan vücudunun % 60'ı sudur. (Kişinin yağ dokusu miktarına göre su miktarı vücut ağırlığının % 55 ile % 77 arasındadır) İnsanın vücut ağırlığı değişmedikçe sıvının miktarı da değişmez. Fazla miktarda alınan su birkaç saat içerisinde böbreklerden atıldığı gibi; su kaybı durumunda ise (Ter, kusma, ishal, su kısıtlaması vs.) yine böbrekler daha konsantre, yoğun bir idrar çıkararak suyu tutar ve bu dengeyi sağlar. İnsan vücudundaki suyun büyük kısmı deride, kaslarda, iskelet sisteminde, kan hücrelerinde, en az ise yağ dokusunda bulunur.

  Vücudumuzdaki su iki ayrı bölgede bulunur. % 35-40, hücre içersinde % 20-25' ise hücre dışındaki sıvıdır. Hücre dışı sıvı kan ve lenf sıvısı ve "transellüler sıvı" adı verilen beyin-omurilik sıvısı, göz içi sıvısı, akciğer-karın zarları arasındaki sıvı, eklemler içersindeki sıvı ve mide bağırsak sisteminde dolaşan sıvıdır.

  Su vücuda mide-bağırsak sisteminden girer, cilt-akciğer, mide-bağırsak ve asıl böbrekler yoluyla atılır. Mide-bağırsak, cilt, akciğerler, bu organlardan kaybedilecek sıvı ve elektrolitleri düzenlemek gibi bir fonksiyona sahip değildir. Halbuki böbrekler su ve elektrolitleri atılımını ve organizmanın ihtiyacı halinde tutulmasını, geri emilmesini gerçekleştirecek mekanizmalara sahiptirler. Su dengesini düzenleyici organ böbreklerdir.

  Vücutta her gün 2 ton sıvı işleniyor

  Normalde kalbimiz bir dakikada 5 lt. kanı vücuda pompalar. Bunun % 20 - 22'si direkt böbreklere gider. (Ağırlık olarak vücudun 300'de biri olan böbreklere kanın % 22'si gidiyor) Bu da, dakikada 1200 ml; 24 saatte ise 1800 litre yapmaktadır.

  Günde böbreklere gelen 1800 litre sıvının % 10'u süzülür ve 180 litre olarak böbrek tüplerini geçer. Böbrekler bunu % 99.3'ünü geri emerek (Alınan sıvıya göre ihtiyacı belirleyerek) 1-1,5 lt. idrarı oluşturup dışarı atarlar. Yani her gün 2 ton suyu işleyip sonuçta 1,5 litre idrar ile vücudun su dengesini korurlar.

  Az sıvı alımı idrar yolu enfeksiyonu ve taş hastalığına neden olabilir.Böbrekler vücudumuzda her gün oluşan zararlı atık maddeleri (Üre, kreatinin, ürik asit gibi) su ile seyreltip atarlar.

  Günlük ihtiyacından daha az sıvı alan insanlarda idrar akımı yavaşlayıp durağanlaştığı için kolayca idrar yolu iltihapları ve taşları oluşturacaktır. Bu nedenle böbrek sağlığının korunmasında birincil şart bol su içmektir.

  Günümüzde taş oluşmasında atık gıdaların cinsinin önemli olmadığı taş oluşumunun engellenmesinde ve tekrarlanmasının önlenmesinde yeterli su içmenin temel şart olduğu benimsenmiştir.

  ABD'de idrar yolu enfeksiyonlarının tedavilerinde antibiyotik yerine galon galon su önerilmektedir. Böbrek yetmezliği ve böbreğin iltihabı olan nefrit hastalığında böbreklerin fonksiyonlarının kaybından dolayı suyun süzülmesi ve atılması fonksiyonlarını yapamadıkları için su vücutta birikir.

  Göz kapakları, bacaklar ve vücut şişer.İçtiğiniz suyun kalitesine çok dikkat edin.Günde 2 ton suyun süzülüp, % 99,3' ü tekrar emilerek su dengesinin ayarlandığı bu muazzam organlarn sağlığına çok dikkat edilmesi gerekir. İçilen su ne kadar kaliteli olursa (sertliği az, iyon içeriği normal sınırlarda, tadı iyi) böbrek sağlığı o kadar iyi korunacaktır.


  İnşallah İşinize Yarar Kolay Gelsin .

 11. 11
  Ziyaretçi

  saolun vlaha ödevimi bitirdim size bağaş yapacam :D :) size 1 lira bağaşda bulunacam

 12. 12
  Ziyaretçi
  böbreklerimizin sağlığını korumak için nelere dikkat etmeliyiz maddeler halinde

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
böbrek sağlığını korumak için neler yapmalıyız,  böbreklerimizin sağlığını korumak için neler yapmalıyız,  böbreklerimizin sağlığı için neler yapmalıyız,  böbreklerimizin sağlığını korumak için ne yapmalıyız,  böbrek sağliği için neler yapmaliyiz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 186 kişi