Mevlananın hoşgörüyle ilgili sözleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mevlananın hoşgörüyle ilgili sözleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Mevlananın hoşgörüyle ilgili sözleri

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: Mevlananın hoşgörüyle ilgili sözleri

  Mevlânâ Celaleddin Rumî’nin temsil ettiği en önemli değerlerin başında birlik fikri ve hoşgörü gelir. Hoşgörü, aynı zamanda onun özlediği bu güçlü toplumu oluşturacak güçlü bireylerde bulunması gereken temel özelliklerden biridir.Mevlana’nın düşünce dünyasında da hoşgörü, Allah’ın güzel ve hoş olarak yarattığı her şeyi görebilmek yeteneğidir, yani hoş olanı keşfetmek, yaradılana yaradandan ötürü hoşça bakmaktır. Hoşgörünün esası farklı olana farklı bakmamak ve onu ötekileştirmemektir. Çünkü çokluğu oluşturan her parça, bütün içindeki yeri kadar değerlidir. Çoklukta birlik, birlikte de çokluk önemlidir

  Mevlana yüzyıllar önce şöyle dile getirmiştir:

  “Sen bakmasını bil de dikende gül gör, dikensiz gülü herkes görür.”

  “Zaten iyilik aradı mı insanda kötülük kalmaz ki” diyen ve

  “Ayıpsız dost arayan dostsuz kalır.”

  sözüyle de bu düşüncesini pekiştiren Mevlânâ, engin hoşgörü anlayışıyla farklı dil, din, inanç, meslek ve zümreye mensup her insanı dışlamadan, onların farklılıklarına saygı göstererek ve onlarla daima diyalog içinde kalarak yaşamaya gayret göstermiştir.

  “Seviyoruz ve hayatımızın iyiliği bu yüzden
  İnanıyoruz ve yaşantımızın güzelliği bu yüzden”

  diyen ve bütün insanlara da ilişkilerinde sevgiyi öğütleyen Mevlânâ, sevginin diğer insanlarla ilişkilerdeki önemine dikkat çekerken insanın iç huzuru açısından da insan hayatında ne denli vazgeçilmez bir unsur olduğunu şöyle ifade eder:

  Gel, gel, ne olursan ol yine gel İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel”

  “Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol”

  “Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok”

  “Her gün bir yerden bir yere göçmek ne iyi Her gün bir yere konmak ne güzel Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait Şimdi yeni şeyler söylemek lazım”

  “Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir” 3. 3
  Ziyaretçi
  cok cok tesekkur ederım sayenızde odevımı yaptım yanı aılemı sosyal ogretmenımı justın drew bıeberı cok sevıyorum 4. 4
  Ziyaretçi
  justin bieber canım en çok ben seviom çantsı kolyesi ve kıyafeti var bende

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
mevlananın hoşgörü ve birlik ile ilgili sözleri,  mevlananın hoşgörüyle ilgili sözleri,  mevlana celaleddin rumi hoşgörü sözleri,  mevlanan,  mevlananın hoşgörü sözleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi