Eli Açık Olmak Ve Saçını Süpürge Etmek ile ilgili Yazı

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Eli Açık Olmak Ve Saçını Süpürge Etmek ile ilgili Yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: İstediğiniz açıklama ve sorunun cevbı.

  Anlamlar

  [1] "Özveri ile çalışıp hizmet etmek" anlamında kullanılan bir söz. [2] Evinin hizmetçisi olmak Örnekler
  [1] "...ben de el evinde çalışacağıma kızımla damadıma saçımı süpürge ederim." - S. Ali [1] "Saçımı süpürge edeyim, senin kölen olayım istiyorlar." - S. Soysal


  saçını süpürge etmek ile yazı

  Bir kadının isteyerek birinin hizmetinde bulunup çok emek vermesi.
  Anneler… Anneler… Çocukları için her türlü zorluğa katlanan, gecelerini gündüzüne katan, evladına zarar gelmesin diye onların üzerine titreyen anneler…
  Evlat ise, annesinden her yaptığının karşılığını para olarak tahsil etmek ister. Ama annenin bir evlat için yaptıkları hiç parayla pulla ölçülür mü? Dokuz ay karnında taşıması, uykusuz geçen geceler, hastalandığında başında bekleyip edilen dualar, yapılan yemekler, yıkanan ve ütülenen elbiseler, verilen sevgi ve dökülen gözyaşları… Hep bedava değil mi?


  Eli açık olmak - cömert olmak ile ilgili yazı


  Cömert Olmak Eli Açık Olmak – İslam Genel


  Cömertlik, kişinin malını israfa kaçmamak şartıyla diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamak için sarf etmesi, onlara ikram etmesidir. Cömertlik, cimriliğin zıttıdır. Dinimiz, cimriliği yermiş, cömertliği övmüştür. Rabbimiz şöyle buyurur: “Allâh’ın kendilerine lütfundan verdiği nimetlerde cimrilik edenler, bunun, kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar. Hayır! O kendileri için bir şerdir.” (Al-i İmran, 3/180)

  Peygamber Efendimiz’de; “Cömert, Allâh’a yakındır, cennete yakındır, insanlara yakındır. Cimri ise, Allâh’a uzaktır, insanlara uzaktır, cehenneme yakındır” buyurmaktadır. (Tirmizi, “Birr”, 40)

  Cömertlik Allâh’ın sıfatlarındandır. Bir hadiste; “Allâh cömerttir, cömertliği sever.” (Kenzü’l-Ummal, VI, 347) buyurulur. Cömertliğin aşırısı israftır. İsraf da dinimizde yasaktır.

  Diyanet Takvimi 2012 3. 3
  Ziyaretçi
  saol gardaş,çalışma kitabımdaki aynı soru,cevap için saol 4. 4
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim işime yaradı .s

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim çok güzeldi bu yazı çok işime yaradı ödevlerimi hep burdan yapıyorum..:)

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok güzel odevime yardımcı oldunz

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim

 8. 8
  Ziyaretçi
  cömetlik eli bol olan

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok lazımdı çok sağolun acelem vardı ne gerek var düşünmeye cevap var forum alev nette

 10. 10
  Galus
  Özel Üye
  Eli açık olmak ile ilgili Kompozisyon
  Saçını süpürge etmek ile ilgili Kompozisyon


  Cömert olmak insanın manevi temizliği ve onun için uhrevi alemde bir kazançtır.
  Allah cc insanlardan cömert olan kişileri sever ve bir ayetinde şöyle buyurur;"Temizlenmek için malını hayra veren muttaki (Allaha karşı gelmekten en çok sakınan) kimse o ateşten uzak tutulacaktır.leyl-17,18

  Peygamberimiz Hz Muhammed sav cömertlik konusunda bilere aydınlatan sözleri ve davranışlarıyla örnek bir insan olmuştur.

  Peygamberimizden bir şey istenildi mi asla (Yok!) demezdi.
  onun bu özelliği bizler için birer örnek ve yaşayış tarzı olmalıdır.

  bakın peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde "Peygamberimiz: “Cömert kişi, Allah’a yakındır. Cennete yakındır. İnsanlara yakındır. Cehennem ateşinden uzaktır! Cimri kişi, Allah’tan uzaktır. Cennetten uzaktır. İnsanlardan uzaktır. Cehennem ateşine yakındır!”

  Bu hadisi şerif cömertliğin nekadar önemli ve bizler için hem Ahirette hemde Dünya hayatında Fayda ve sağlayan bir haslet olduğunu vurgulamaktadır.

  Allah Bizleri Cömert insanlardan ,Kazandıklarını Allah yolunda vermeyi Allaha yakın olmayı ve salih insanlardan olmayı nasip etsin.Cimri olmaktan uzak ve cehennem ateşinden bizleri sakındırsın amin.

  yazar forumalev.net,


  Saçını Süpürge etmek ile ilgili Kompozisyon

  Saçını süpürge denilince akla gelen tek kişi var oda Annelerimizdir evet Annelerimiz .
  Bizler için çabalayan bizler için toplayan ve bizler için bir araya getiren Annelerimiz ,Bizler farkında olmadan sırf rahatlığımız için bizlere tüm şeyleri feda edendir Annelerimiz... bunun için Annelerimizin değerini bilmeli ve kıymetini bilmeliyiz.
  Gün gelir yokluk içerisinde hissederiz kendimizi fakat bir bakarsınızki önünüzde tüm istedikleriniz size gelmiştir işte sizlere saçını süpürge eden Annelerimiz tarafından yapılmış iyiliklerdir tüm bunlar. Bunların nereden geldiğini ve hangi zorluklarla yapıldığını bilmek gerekir işte Annelerimiz böyle değerli insanlardır.

  yazar forumalev.net

 11. 11
  Ziyaretçi

  cok teşekur ederiz bize yardimci oldunuz

 12. 12
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
eli açık olmak ve saçını süpürge etmek ile ilgili yazı,  eli açık olmak ile ilgili yazı,  eli açık ve saçını süpürge etmek ile ilgili kısa yazı,  saçını süpürge etmek ile ilgili yazı,  eli açık olmak
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 55 kişi