Mustafa kemalin çanakkaledeki başarılarını konu alan gazete haberleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mustafa kemalin çanakkaledeki başarılarını konu alan gazete haberleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Mustafa kemalin çanakkaledeki başarılarını konu alan gazete haberleri

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Atatürk'ün Çanakkale Savaşı'ndaki Başarılarını Gösteren Gazete Haberleri Hangileridir


  “Buram Buram Çanakkale Destanı ve Atatürk” Balkan ve İstiklal Savaşlarına katılan dünyanın en yaşlı son gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu Turgut Kaçmaz’ın “Buram Buram Çanakkale Destanı ve Atatürk” isimli resim ve eşya sergisi Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi Barbaros Kutlutaş İlk Öğretim Okulu Salonunda açıldı.

  Balkan ve İstiklal Savaşlarına katılan dünyanın en yaşlı son gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu Turgut Kaçmaz’ın “Buram Buram Çanakkale Destanı ve Atatürk” isimli resim ve eşya sergisi Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi Barbaros Kutlutaş İlk Öğretim Okulu Salonunda açıldı. Sergiye Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen İlçe Milli Eğitim Müdürü Dursun Şen Esnaf Odası Başkanı Hayri Kandemir AKP İlçe Yöneticileri DSP İlçe Başkanı Ersin Dilek ve DSP Belediye Başkan Adayı Sezai Saka MHP Belediye Başkan Adayı Hayri Şentürk Saadet Partisi İlçe Başkanı Seyfettin Aydemir Çaycuma TSO Yönetimi daire müdürleri ile çok sayıda öğrenci katıldı. Sergiye ev sahipliği yapan Turgut Kaçmaz konuşmasında kendisine katkı sağlayan Belediye Başkanı Mithat Gülşen’e teşekkür ederken Çanakkale Savaşlarını anlattığı sırada sergiye katılanlar duygulu anlar yaşadı:

  Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen ise Çanakkale’de şehitlerin mezarlarını ve savaştığı yerleri ziyaret ettiklerini ve şehitlerini her zaman yaşatacaklarını söyleyerek Çaycuma Meslek Yüksek Okulu öğrencilerini Çanakkale’ye götüreceklerini söyledi:

  Törende şehit annesi Nazikar Berber Şırnak’ta şehit olan oğlu için yazdığı şiiri okudu. Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen ve Turgut Kaçmaz şehit annesinin elini öperek acısını paylaştı. Son olarak sergiyi açan Turgut Kaçmaz katılanlara sergiyi gezdirdi. 3. 3
  Ziyaretçi
  18 Mart 1915’te boğazı zorlayarak geçmeye çalışan düşman donanması ağır kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldı. Nusret Mayın Gemisi’nin döktüğü mayınlar ile Türk topçusunun ateşi sonunda İngiliz ve Fransız donanmasının yedi gemisi batırıldı.

  İtilaf Devletleri, Çanakkale’nin denizden geçilemeyeceğini anlayınca, kara harekatına yönelerek Gelibolu üzerinden boğazlara hakim olmak istediler. Bu amaçla 25 Nisan 1915’te General Sir İan Hamilton komutasında Gelibolu Yarımadası’nın güney sahillerinden Arıburnu, Conkbayırı ve Anafartalar’a asker çıkardılar.

  Türk askerlerinin çetin bir şekilde yapmış olduğu savunma, düşman kuvvetlerine ilerleme imkanı vermedi. Conkbayırı’nda düşman askerlerinin ilerlemesini süngü savaşıyla kazanan 19. Tümen Komutanı Kurmay Yarbay Mustafa Kemal, Arıburnu’nda askeri birliklere şu emri verdi: “Size ben taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar kaim olabilir.” Bu emirle Türk askerine azim, sebat ve cesaret veren Mustafa Kemal, Arıburnu’nda zafer kazandı. Daha sonra İtilaf Devletleri; Anafartalar’da, Conkbayırı’nda ve Kireçtepe’de Türk askeri karşısında başarısızlığa uğradı.

  Mustafa Kemal, cephede göstermiş olduğu başarıdan dolayı Albaylığa yükseltildi. Daha sonra kendisine 16. Kolordu Komutanlığı görevi verilerek Edirne’ye tayin edildi. Edirne halkı ise Çanakkale’de başarılarını duydukları Mustafa Kemal’i büyük gösterilerle karşıladı. 4. 4
  Ziyaretçi
  çanakkale savaşı atatürk'ü dünya komuoyuna tanıttı nusret mayın gemisini batrsı

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
mustafa kemalin çanakkale deki başarılarını konu alan bir gazete haberi,  atatürk ile ilgili bir gazete haberi,  mustafa kemalin çanakkaledeki başarıları,  atatürkün çanakkaledeki başarılarını konu alan bir gazete haberi,  Mustafa Kemalin Çanakkaledeki Başarılarını konu alan bir gazete haberi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi