İnsanların parmak izleri neden farklıdır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsanların parmak izleri neden farklıdır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: insanların Parmak İzlerinin Farklılığı:

  Kur'ân'da Allah, "Kıyamet .gününe yemin ederim ve kendini ayıplayan nefse yemin ederim, insan kemiklerini toplayamayacağı-nıızı mı sanıyor? Evet, biz onun parmak uçlarım bile düzeltmeğe kadiriz." buyurur.

  Bu ayette ifade edilmek istenen mana şudur: insan, biz onun kemiklerini derleyip toplayamayacağımızı mı zannediyor? Biz kıyamet günü parmak uçlarını dünyadaki hali üzere tertip etmeye kudretliyiz.

  Allah niçin burada, insan cisminin diğer herhangi bir uzvunu derleyip toplamayı değil de, parmak uçlarım derleyip toplayacağını ifade ediyor? Burada bir mucize vardır.

  insanların, göz, kulak, burun v.s. uzuvlan birbirine benzer. Fakat parmak uçlarının ayrı bir özelliği vardır. Katiyyen biri diğerine benzemez. Parmak uçlarını birbirinden ayıran özellikler,yaklaşık oniki asırdan fazla bir zaman sonra, geçen yüzyılda bilgi alanımıza girdi. Parmak izleri 1884 senesinde İngiltere'de resmen kullanılmaya başlandı. İnsanların parmak ucu üç çeşit hatla kaplanmıştır.

  Helezonî, çift kement veya merkezi içiçe olan daireler. Keza, bir dördüncü tür vardır ki bu türlerin hepsini ihtiva eder. Bunlar karmaşık izlerdir. Bu izler hayat boyu değişmez. Fertlere göre ayrı ayrı özellik taşırlar.

  Bütün bunlardan anlaşıldığına göre, Kur'an sadece yazı değildir. Her kelimenin anlamı, her âyetin de geniş içeriği vardır.  Dr. John K. Stuart33 da bu itirafı şöyle belirtir: "Tabiî ilimlerin akıllara durgunluk verecek derecede ilerlemesine karşı, tam aksine sosyal ilimler, acizlik ve insanı üzecek derecede yavaş bir gelişememe içindedirler. Fizik, biyoloji, matematik ve tıp konusunda her gün artan büyük bir başarı silsilesini ortaya koyabiliriz. Fakat siyaset, iktisat, devlet idaresi ve içtimaî konularda mahdut bazı prensiplerden öteye geçilememiştir. Bu gelişmeyi, sosyal ilimlerin en büyük âlimleri de itiraf etmek zorunda kalmışlardır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
insanların parmak izleri neden farklıdır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi