Çanakkale cephesinde atatürkün rolü nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çanakkale cephesinde atatürkün rolü nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Çanakkale Zaferinde Atatürkün Rolü

  Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’ndaki Rolü


  Mustafa Kemal Atatürk'ün, bir ulusun geleceğine ve bir büyük savaşın süresine etki edecek derecede önemli bir olay olan Çanakkale Muharebeleri’ndeki rolü, hiç şüphesiz tartışılmayacak kadar büyük ve önemlidir.

  Mustafa Kemal Atatürk'ün, Çanakkale’de büyük bir ileri görüşlülükle, düşmanın çıkarma harekâtından amacının ne olduğunu, hedefinin neresi olabileceğini, aslî kuvvetlerle nerelerden çıkabileceğini çok iyi değerlendirdiğini tarih belgelerle kanıtlamıştır.

  Jeostratejik değeri olan Çanakkale Boğazı’na hakim Gelibolu Yarımadası’nı çok iyi tanıyan Mustafa Kemal Atatürk, çok olumlu taktik ve stratejik değerlendirmeler yapmıştır.

  Mustafa Kemal Atatürk, yarımadanın ortasından geçen omurga araziyi daima elinde tutmayı esas almış ve muharebelerin burası ile kıyının ilk sırtları arasında ve mümkün olduğu kadar omurga arazisinin ilerisinde yapılmasını amaçlamış ve başarı ile uygulamıştır.

  Mustafa Kemal Atatürk'ün çıkarma öncesinde, önerdiği kuvvet dağılımı ve savunma tertibinin ne derecede doğru ve yerinde olduğunu cereyan eden harekât göstermiştir.

  Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale’de asıl muharebe hattının kıyıdan geçmesi gerektiğini ve kıyının kuvvetli tutulması tezini savunmuştur. Bu görüşün doğru olduğu, ancak acı gerçeklerle karşılaşınca anlaşılmıştır.

  Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale’de, en kritik durumlarda inisiyatifini kullanarak, bu durumlara en uygun kararları süratle vererek, ileri görüşlülüğünü ispatlayarak, hata ve yanlışları cesaretle üst makamlara önererek, yüksek azim ve irade gücü göstererek büyük bir askerî deha ve yönetici olduğunu ulusuna ve dünyaya kabul ettirmiş ve büyük bir savaşı başarı ile yönetebilecek stratejik yeteneğe sahip olduğunu kanıtlamıştır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim bu bilgiler ödevim için gerekliydi burada buldum+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
çanakkale cephesinde atatürkün rolü,  Atatürk çanakkale cephesinde hangi görevdeydi,  ataturkun canakkale cephesindeki gorevi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi