Kanın Temizlenmesi Nasıl Gerçekleşir?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kanın Temizlenmesi Nasıl Gerçekleşir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kanın Temizlenmesi Nasıl Gerçekleşir?

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Kanın Temizlenme Olayı

  Alyuvarın yolculuğa başlayıp bütün vücudu katetmesinin ardından yaklaşık 40 saniye geçmiştir. Alyuvar hücresi, artık başladığı yerde, yani kalptedir. Bu defa karbondioksit dolu kirli bir kan içinde dolaşmaktadır.

  Bundan sonra bu alyuvarların akciğerlere gidip hava bakımından temizlenmesi(karbondioksitin bırakılıp,oksijenin alınması) gerekir.Bildiğimiz gibi alyuvarların bu CO2 ve O2 taşıyabilmesi özelliği yapısındaki hemoglobinden kaynaklanır.

  Akciğer atardamarı akciğere gönderilen kirli kanda (karbondioksitçe zengin kan ) bulunan karbondioksit akciğer kılcallarından alveollere geçer.Akciğerlerdeki hava kesecikleri içinde bulunan oksijen, pasif bir yer değiştirme olayryla akciğer havasından, alveol septumlarında yer alan kılcal damar ağındaki kana geçer. Oksijen, önce bu kan içinde çözündükten sonra önemli bir bölümü alyuvarlara bağlanır. Kana geçen oksijenin çok büyük bir bölümü alyuvarların yapısındaki hemoglobine bağlanarak taşınır. Bilindiği gibi protein olan hemoglobinin yapısında iki değerlikli dört demir atomu bulunmaktadır. İşte oksijen, alyuvarlarda-ki hemoglobinin demir atomlarına bağlanarak taşınır .

  Soluk alma ile alveollere kadar gelmiş olan oksijen ise kılcal damarlara geçer. Böylece kirli kan temizlenmiş olur.

  Akciğer toplardamarı ile kalbe getirilen temiz kan buradan vücudun her bölgesine dağıtılır.

  Alveollere geçmiş olan karbondioksit ise soluk verme yoluyla dışarı atılır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
kanın temizlenmesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi