Demir talısı ve aparatı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Demir talısı ve aparatı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Demir talısı ve aparatı

 2. 2
  Aytu
  Bayan Üye

  Cevap: Demir Tatlısı & Lokma - Yöresel Yemekler  Demir Tatlısını Doğu Anadolu'ya ait bir tatlı olduğunu sanıyordum ama Uşak'da da yapılıyormuş. Adını yapılırken kullanılan demir kalıptan alıyor. Sanırım Malatya Çarşısı ve benzeri yerlerde bulunuyormuş ama tam bir bilgim yok maalesef. Bu tatlının yapımı oldukça hassas, eğer hamurun kıvamı tutmamışsa veya yağ yeterince kızgın değilse bir felakete dönüşebilir. Ama püf noktalarına dikkat edildikten sonra bir sorun çıkmıyor pek... Yine de kesin söz veremiyorum.. Hamur bir miktar azalınca kalıp yeterince hamura batamadığından kalanıyla lokma yapılıyor, biz de öyle yaptık... Görüntüsüyle ve yapım şekliyle oldukça özgün yöresel bir tatlı...  Bildiğim kadarıyla bu kalıp sadece bu şekilde bulunmuyor, daha farklı şekilleri de mevcut ama en yaygın olanı bu..


  Malzemeler;

  5 yumurta
  1 su bardağı yoğurt
  3 su bardağı un
  2 çay kaşığı kabartma tozu
  Kızartmak için bolca sıvıyağ

  Şurubu için;

  4 su bardağı şeker
  3 su bardağı su
  ½ limon suyu

  Hazırlanışı;

  1. Yumurta ve yoğurdu çırpın. Un ve kabartma tozunu ilave edin.
  2. Derin bir tavaya demirin üstünü geçecek kadar sıvıyağ koyun. Yağı oldukça kızdırın. Demiri de yağın içinde bırakın onun da çok ısınması lazım eğer yeterince kızgın olmazsa hamur demir kalıba yapışır ve çıkmaz.
  3. Yağın içinde ısınan demir kalıbını seri bir şekilde çıkarıp hamura batırın. Ama kalıbın üst kısmına kesinlikle hamur gelmemeli (yani kalıbı hamura tamamen batırmayın, kalıbın yarısına kadar hamura batırıp çabuk bir şekilde yağa bırakın, eğer kalıbı tamamen hamura batırırsanız hamur kalıptan düşmez ve yapışır) anında kalıbı tekrar ocaktaki yağın içine koyup kalıbı sapından sallayın, sap oynak olduğu için rahat sallanacaktır.
  4. Kalıpta şeklini alan hamur kendini yağa bırakacaktır, el kevgiri yardımıyla iki tarafını çevirerek kızartıp kağıt havlu üzerine çıkartın.
  5. Hamur bitene kadar bu işleme tek tek devam edin. Bir tencerede (tencerenin büyüklüğüne bağlı olarak) birden fazla tatlı kızartabilirsiniz. Eğer püf noktalarını kaçırırsanız, demir yeterince ısınmamışsa, hamura fazla batırmışsanız hamur kalıbı bırakıp yağa düşmeyecektir).
  6. Daha önceden hazırlanıp soğuyan şuruba batırıp servis yapabilirsiniz. 3. 3
  Ziyaretçi
  gel beni ye diyor bu tatlılar elinize sağlık+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
demir tatlısı kalıbı nerede bulunur,  demir tatlısı kalıbı nerede satılır,  demir tatlısı aparatı,  demir tatlısı kalıbı nereden alınır,  demir tatlısı kalıbı satın al
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi