Hz Muhammed'i diğer insanlardan ayıran en önemli özelliği

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hz Muhammed'i diğer insanlardan ayıran en önemli özelliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Hz. Peygamberi Örnek Bir İnsan Olarak Gösteren Âyetler

  Kur'ân'da gayet açık ifâdelerle Hz. Peygamber'in Yüce Allah tarafından mü'minler için örnek alınması gereken model bir insan olarak takdim edildiğini görmekteyiz. Konu ile ilgili âyetlerde şu veya bu konuda diye bir kayıt koyulmamış olması O'nun insanlar için her yönüyle örnek olarak gösterildiği anlaşılmaktadır.

  İşte bu konudaki bazı âyetler şunlardır:

  "Andolsun Allah'ın Resûlünde sizin için -Allah'ı ve âhireti arzu eden ve Allah'ı çok anan kimseler için- (uyulacak) en güzel bir örnek vardır" (Ahzâb, 33/ 21)

  Bu âyette, Resûlullah'ın, Allah'a ve âhiret gününe inananlar için örnek bir şahsiyet olarak ileri sürülmesi, böylece onu Örnek edinmenin Allah'a ve âhiret gününe îman hususuna bağlanması O'nun sünnetine dinde ne kadar değer verilmiş olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

  Kur'ân, Hz. Peygamberin mü'minler için örnek bir insan olduğunu belirtmekle kalmaz aynı zamanda onun büyük bir ahlâk üzere olduğunu da şöyle vurgular:

  "Nün. Kaleme ve yazdıklarına andolsun, Sen Rabb'inin nimetiyle ünlenmiş (bir deli) değilsin. Senin için kesintisiz bir mükâfat vardır. Ve sen, büyük bir ahlâk üzeresin" (Kalem, 68/ 1-4)

  Sünnetin dindeki değerini ortaya koyan unsurlardan birisi de genelde onun da bir vahiy mahsûlü oluşudur. Nitekim, Kur'ân'a baktığımız zaman vahyin sadece kendisi ile sınırlandırılmadığına, Hz. Peygamber'e Kur'ân'ın dışında da vahiy verildiğine dâir birçok işâretleri görürüz. 3. 3
  Ziyaretçi
  arkadaşlar allah sizden razı olsun ellerininze sağlık alalah kabul etsin 4. 4
  Ziyaretçi
  Çok sağolun arkadaşlar. Çok yardımcı oldunuz...

 5. 5
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler arkadaşlar.

 7. 7
  Ziyaretçi
  allah razı olsun arkadaşlar saolun var olun

 8. 8
  Ziyaretçi
  Allah büyük harfle yazılır arkadaşlar dikkat edelim BİLGİNİZE...

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
hz muhammedi diğer insanlardan ayıran özelliği,  hz muhammedi diğer peygamberlerden ayıran özellikler,  hz muhammedi diğer peygamberlerden ayıran özellikleri,  hz muhammedi diğer insanlardan ayıran en önemli özelliği,  hz muhammed diğer peygamberlerden ayıran özellikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi