En fazla maaş alan memur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden En fazla maaş alan memur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: En Yüksek Maaş Alan Memurlar

  Kamudaki yüksek maaşlar ortaya çıktı. En yüksek maaşı paranın patronu Durmuş Yılmaz alıyor gözüktü ama onun bile yetişemediği birileri var.
  MHP’li Ali Uzunırmak’ın soru önergesi üzerine hazırlanan maaş tablosu, pek çok özerk kurumun başkanının maaşının milletvekili, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’ndan fazla olduğunu ortaya koydu. Merkez Bankası Başkanı eline geçen toplam 31.8 bin YTL aylık gelirle ilk sırada yer aldı. Ama onun bile yetişemediği birileri var: Rektörler...

  Türkiye’de özel yasalarla kurulmuş ve idari ve mali özerkliği bulunan “üst kurullar” ve kamu kurumlarının başkanları, maaş-ücret ve yan ödemelerle birlikte ele geçen aylık ortalama gelir düzeyinde, Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri de dahil tüm kamu yöneticilerini açık ara geride bıraktı.

  MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak’ın verdiği soru önergesi sonrası derlenen bilgilere göre 2007 yılında Türkiye’deki üst kurullar ve özerk kurum yöneticilerinin maaş-ücret ve yan gelirleri toplamı aylık 31.8 bin YTL’ye kadar çıkıyor.

  Soru önergesine yanıt kapsamında değişik kurum, kuruluş ve bakanlıklardan gönderilen 100 sayfaya yakın bilgi notundan derlenen tabloya göre, aylık ortalama gelir düzeyinde Merkez Bankası Başkanı 31 bin 831 YTL ile ilk sırada yer aldı. 2008 için yüzde 4 enflasyon hedefi konulmasına rağmen çift haneli enflasyonla boğuşan ve yasa gereği Hükümet’e hesap vermek durumunda kalan Merkez Bankası Başkanı’na 2007 yılında maaş, tazminat, harcırah, temsil ağırlama, araç ve lojman gideri olarak toplam 381 bin 977.6 bin YTL ödeme yapıldı. Banka Başkan Yardımcıları, Banka Meclis Üyeleri ve Denetleme Kurulu üyelerinin gelirlerinin de oldukça yüksek düzeylerde olduğu görüldü.

  Ziraat’ın koltuğu BDDK’nın 4 katı

  Türk Patent Enstitüsü Başkanı yıllık 258 bin 409, aylık 21 bin 534.1 bin YTL ile ikinci, Ziraat Bankası Genel Müdürü yıllık 250 bin 227, aylık 20 bin 852 YTL ile üçüncü sırada yer aldı.

  Daha sonraki sıraları yıllık 140 bin 571, aylık 11 bin 714 YTL ile Halkbank Genel Müdürü, yıllık 123 bin 195, aylık 10 bin 266 YTL ile TSE Başkanı geldi.

  Ücret, maaş, ikramiye, huzur hakkı, harcırah, tazminat, temsil ağırlama, araç ve lojman giderleri gibi yıl içinde yapılan ödemeler toplamının aylık ortalama tutarına göre TEDAŞ Başkanı 9 bin 200, Türk Telekomünikasyon Kurumu Başkanı 8 bin 749 YTL ile üst sıralarda yer aldı. Daha sonra aylık ortalama 6 bin 790 YTL ile Vakıfbank Genel Müdürü, 6 bin 546 YTL ile Rekabet Kurumu Başkanı, 5 bin 936 YTL ile BDDK Başkanı, 5 bin 849 YTL ile KOSGEB Başkanı, 5 bin 739 YTL ile RTÜK Başkanı geliyor.

  REKTÖRLERİN MAAŞI DÜŞÜK GÖZÜKÜYOR AMA

  Geçtiğimiz günlerde Rektör maaşları ortaya çıkmıştı. Bordro üzerinden 2-3 bin YTL civarında gözüken Rektör maaşlarının, döner sermaye katkısıyla 50 bin YTL'ye kadar çıktığı belirlenmişti.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
en yüksek maaş alan memur,  durmuş yılmaz maaşı,  en iyi maaş alan memurlar,  en fazla maaş alan memur,  en yüksek maaş alan memurlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi