Türkan Şoray hayatı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Türkan Şoray hayatı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  g_gizem
  Üye


  Türkan Şoray Kimdir




  Soru:
  1945 yılında İstanbul’da doğdu. Köyde Bir Kız Sevdim adlı filmiyle sinemaya
  geçti (1960). Ayrıca Dönüş'le başlayarak, yönetmenlik yaptı. Oyuncu Cihan Ünal ile evlenip ayrıldı. Türk sinemasının en uzun soluklu yıldız oyuncusu olup halk içinde efsane boyutlarına ulaştı.

  Önemli filmleri: Otobüs Yolcuları (Ertem Göreç), Acı Hayat (Metin Erksan),
  Çalıkuşu (Osman F. Seden), Hazal (Ali Özgentürk), Selvi Boylum Al Yazmalım,
  Mine, Hayallerim, Aşkım ve Sen (Atıf Yılmaz), On Kadın (Şerif Gören).

  Hakkında Yazılanlar

  1.Sümbül Sokağın Tutsak Kadını
  Atilla Dorsay
  Remzi Kitabevi / Günümüz Türk Yazarları Dizisi

  “Atilla Dorsay, Türkan Şoray efsanesini tüm boyutlarıyla irdeliyor. Her zamanki titizliği, akıcı anlatımı, usta bir serüven romancısına yaraşır soluk soluğa okutma gücüyle. -Selim İleri- Atilla Dorsay bu kitabında "Türkan Sultan" efsanesinin ardındaki kişisel trajedilere ve kültürel süreçlere ışık tutuyor. -Emre Kongar- Canlı tanıklıklara dayanan, uzun röportajlar ve ikinci, üçüncü kişilerin 'sağlamaları'yla hazırlanan, ama kişisel bakış açısı ve yorumlardan kaçınılmadan kaleme alınan benzersiz bir çalışma...-Haşmet Babaoğlu- "Türkan'ı çevreleyen o engin sevgi ummanına bir katre sevgi de benden düşüyor. İşte bu kitap, baştan sona bu sevginin itkisiyle yazıldı. Ve umuyorum ki bu kitabı okuyanlar, sonuç olarak bu sevgiyi, benim ve de seyircisinin ona karşı yıllardır süregelen sevgimizi, paylaşırlar.” -Atilla Dorsay-
  ?







 2. 2
  se7en
  Usta Üye





  Cevap: Türkan Şoray'ın filmlerini çok izledim.
  Çok gerçekçi oynuyor hepsi de güzeldi teşekkürler







 3. 3
  Ziyaretçi
  Türkan Şoray kimdir?????????????







 4. 4
  Ziyaretçi
  Türkan şoray çok güzel ve çok beğeniyorum ve büyük hayranıyım onu çok ama çok seviyorum filimleride çok güzel kendi gibi

 5. 5
  Asel
  Özel Üye
  Türkan Şoray hayatı hakkında bilgi


  Türkân Şoray, (d. 28 Haziran 1945, İstanbul), Türk oyuncu, senarist ve yönetmen. Türk sinemasında Sultan lakabıyla anılmaktadır.

  1960'larda sinema ile tanışmış, ilk sinema ödülü 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "Acı Hayat" filmiyle en başarılı kadın oyuncu ödülünü olmuştur. Dünyanın en çok film çeviren kadın oyuncusudur.[1] Şoray, 12 Mart 2010 tarihinde Unesco Türkiye iyi niyet elçisi seçilmiş ve "Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz" demiştir.[2] Ayrıca Şoray'ın kendi adını taşıyan bir ilkokul vardır.

  Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik'le birlikte, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vurmuş dört önemli kadın oyuncudan biri kabul edilir. Bu dörtlü içerisinde, yönetmenlik yapan tek sinema oyuncusudur. Başrolünde kendisine eşlik eden Kadir İnanır ile oynadığı 1972 yapımlı Dönüş[3], 1976 yapımlı Bodrum Hakimi, 1973 yapımlı Azap'ın tek başına yönetmenliğini ve 1981 yapımlı Yılanı Öldürseler filminin Şerif Gören ile birlikte yapmıştır.


+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi