Bayrak Şiirinin Açıklaması Arif Nihat Asya

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bayrak Şiirinin Açıklaması Arif Nihat Asya ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bayrak Şiirinin Açıklaması Arif Nihat Asya

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: BAYRAK ŞİİRİ VE ARİF NİHAT ASYA

  Bayrak, bir milletin bağımsızlığının sembolüdür. Bu yüzden Türk milleti, tarihi boyunca, bayrağını dalgalandırabilmek için büyük kahramanlıklar göstermiş; onu, kanından ve canından daha değerli tutmuştur. Tehlike sırasında büyük fedakarlıklar göstererek koruduğu bayrağını bir sevgili, hatta kutsal bir varlık olarak görmüş, onun için şiirler, destanlar yazmıştır. Arif Nihat Asya’nın “Bayrak” şiiri de bunlardan biridir.


  Şiirde bayrak kişileştirilerek “sen” diye seslenilen sevilen (sevgili) bir varlık olarak düşünülmüştür. Seven ise “ben” yani şairin kendisidir. Bu şiir bütünü ile şair ile bayrak (ben- sen) arasındaki derin bağlılık ve sevgi üzerine kurulmuştur. Şiirde zengin hayaller ve çağrışımlar hâkimdir. Bayrak, şiir boyunca değişik varlıklara benzetilmiştir. Bayrak: “mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü; kız kardeşimin gelinliği; barışın güvercini; savaşın kartalı; yüksek yerlerde açan çiçek” tir. Bu hayaller tesadüfi değil, şiire hâkim olan “güzelleştirme” ve “yüceltme” duygularına bağlıdır.
  Şair bu eserinde milliyetçi bir yaklaşımla milli ve manevi değerlere bağlılık, tarih sevgisi, kahramanlık gibi temaları işlemiştir. Şiirde, bayrağa karşı büyük bir sevgi dile getirilmiştir. Şair,destanlaştırarak kutsallaştırdığı bayrağa gölge düşürmemek için kıskançlıkla üstüne titremektedir. Çünkü onun dalgalandığı yerde korku ve keder yerine bağımsızlığın verdiği huzur ve güven vardır. Bağımsızlık aşkı, tarihimizden getirdiğimiz bir özelliğimizdir. Türk milletinin namus anlayışına göre bayrak, vatanın şerefi ve namusudur. Bu yüzden şair, onun için her türlü fedakârlığa hazırdır. Son kıtada ise bayrak sevgisiyle birlikte dünyaya hâkim olma duygusuna da yer verilmiştir.
  Şiir, yalın bir dille ve serbest nazım biçimiyle yazılmıştır. . Bu serbestlik şiirin hem kafiye düzeni için geçerlidir hem de vezni için. Mısraların uzunlukları ve hece sayıları klasik halk şiirinde olduğu gibi aynı ölçüde değildir. Şiirde kafiyelerden ve aliterasyonlardan faydalanılarak güçlü bir ahenk ve ses akışı sağlanmıştır. Bayrak şiiri, işlediği konuya göre türü bakımından epik bir özellik taşımaktadır.
  Edebiyatımızda “Bayrak Şairi” diye de tanınan Arif Nihat Asya, bu şiirini 5 Ocak Adana’nın kurtuluş günü dolayısıyla yazmıştır. Ne tevafuktur ki değerli şairimiz 5 Ocak 1975’te de vefat etmiştir .Bu münasebetle Arif Nihat Asya’yı muhabbetle ve minnetle anıyoruz.

  Ozan KÖKGÜL
  Edebiyat Öğretmeni 3. 3
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim sayın hocam böyle büyük bir şairi bir kez daha anmış oldum sayenizde.Umarım şiirleri de hiçbir zaman unutulmaz hep okunur hatırlanır... 4. 4
  Ziyaretçi
  Saolun hocam çok yardımcı oldun

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ediyorum elinize sağlık ...

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim. Ozan bey. başarılarınızın devamını diliyorum.

 7. 7
  Ziyaretçi
  Saolun hocam cok guzel

 8. 8
  Ziyaretçi
  Bayrak şiirinin anlamı öyle her yerde bulunmaz dolayısıyla ben de bunu bilmiyorum.Bu sitemiz sayesinde ben ödevimi yaptım,bence çok faydalı bir site reklam yok zaten bunun sayesinde ödevimi çok rahat yaptım...

 9. 9
  Ziyaretçi
  gerçekten çok beğendim

 10. 10
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
arif nihat asya bayrak şiiri açıklaması,  bayrak şiirinin açıklaması,  bayrak şiiri açıklaması,  bayrak şiirinin konusu,  bayrak şiirinin anlamı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 14 kişi