Edirnenin yöresel kıyafetleri - edirne yöresel kıyafet

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Edirnenin yöresel kıyafetleri - edirne yöresel kıyafet ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Edirnenin yöresel kıyafetleri - edirne yöresel kıyafet

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: Edirne Yöresel Kıyafetleri

  Edirne Yoresel Kyafetleri.jpg


  ERKEK
  Başa Giyilenler
  1. Fes: Bordo keçe fes kullanılır.
  2. Dolak: (TRABLUS) Fesin etrafına sarılır. El dokuması renkli ipek karışımı bir dokuma kullanılır. Fesin renginin tonlarında çizgili dokunur. Fese sıkça sarılarak kat kat dolanır ve ucu sarkıtılır.

  Bedene Giyilenler
  1. Gömlek (Mintan): Pamuklu dokumadan yapılır. Genellikle beyaz renkte olur. Beyazın dışında köylü kumaşı adı verilen gri çizgili bir kumaştanda yapılır. Ayrıca bazen zemini beyaz üzeri kırmızı ve mavi çizgili baska bir kumaştan da yapılır.
  2. Cepken: Aba kumaştan yapılır. Genellikle lacivert, çivit mavi, bej ve gridir.
  3. Kartal kanat: En üste giyilir. Cepkenle aynı kumaştan ve renkten yapılır.
  4. Kuşak: Bele sarılır. Genelde bordo veya beyaz yün dokumadan yapılır.
  5. Potur: Cepken, kartal kanat ile aynı kumaş ve renkten yapılır. Belden lastik veya kaytan ile sıkılır. Bunların geçecegi yere ek kumaş dikilir. İşlemeleri siyah işleme kaytanından yapılır. Yaşlıların kullandıklari poturun ağları 20 cm. açıktır.
  6. Yağlık: (Çevre): Beyaz dokuma üzerine köşeleri yün veya sırmayla işlidir. Boyuna atılır. Boyun terini alması için kullanılır. Oyun oynarken ele alınıp sallanır.

  Ayaga Giyilenler
  1. Çorap: Beyaz renkte elde dokunmuş yün çorap giyilir. Bazılarına ufak desenler de konulur.
  2. Yemeni: Siyah deriden yapılır. Alçak ökçelidir. Uçları hafif sivridir. Özel günlerde kullanılır.
  3. Çarik: Günlük olarak kullanılır.
  4. Çetik: Evde erkeklerde çetik giyerler. Ancak erkeklerinki işlemesiz ve koyu renklerden örülür

  BAYANLAR
  Edirne kadını kendine has, özelliğine uygun olarak sade, rahat ve çok kapalı olmayan bir giyimi kullanmıştır. Onda Anadolu kadınının kullandığı kalın, üst üste bedenini saran, çok süslemeli giyimleri göremeyiz.Giyimde kullandığı hiçbirşey kalın ve kaba değildir.Rahat, az süslemeli,açık olan giyimler onun karakterini ortaya koymaktadır

  Başa Giyilenler
  1. Çevre (Krep-Yazma): Tülbent bezi veya ipek krepten yapılır. Yazma tülbentler de kullanılır. Genellikle kırmızı, pembe, mor ve bordonun tonları tercih edilir. Bazıları birkaç çevreyi beraber kullanır.

  Bedene Giyilenler
  1. Bürümcük gömlek (Göynek-İçlik-Mintan): Bürümcük el tezgahlarında dokunan özel bir dokumadır. Bazılarında çok az pembe, mor, mavi çizgiler bulunur. Kolların bilek kısmı bazen büzülür, bazen serbest bırakılır. Yakaları biritli olanı veya iple büzüleni vardır. Bazılarında yaka ve kol ağzı kenarları ince oyalıdır.
  2. Cepken: Basma,divitin ve atlas kumaştan yapılır. Günlük olarak basma kullanılır. Özel günlerde kadifeden yapılanı tercih edilir. Üzerlerine yapılan işlemeler sırma veya ince renkli kaytanlarla yapılır. Bu parça kadınların gögüs kısmını sıkı tutmak için kullandıklari bir parçadır.
  3. Salta: Uzun kollu cepkendir. Saltada diğer cepken ve şalvarın kumaşından yapılır. Astarlıdır. Astar saltanın dış kısmında hakim olan renkte yapılır. Kol ağızları geniştir. Bazılarında değişik modeller kullanılır.
  4. Salvar: Cepken ve saltanın kumaşıyla aynıdır. Belden lastik veya uçkurla büzülür. Şalvar eğer kadifeyse bel kısmına pamuklu kumaştan lastik geçirilmesi için ek yapılır. Kumaşlar canlı renklerden seçilir. Kadifeyse düz renktir. Üzerine isleme yapılır. Basma ve divitinden yapılanlar ise genellikle yabanlık (günlük) olarak kullanılır.
  5. Uçkur: El dokuması pamuklu kumaş üzerine renkli ip ve sırmayla işlenerek kullanılır. Bele bağlanır. İşlemeler uçkur bele bağlandıktan sonra sarkan uçların tamamına yapılır.
  6. Peşkir: Uçkurla aynı dokumadan yapılır. Şalvarın üzerine ön tarafta belden sarkıtılır. Görünen yerler tamamen işlenir. peşkir günlük kullanılmaz. işlemeleri uçkurdaki gibi renkli ip ve sırmayla yapılır.
  7. Futa: Günlük peşkir yerine kullanılır. Üzerine işleme yaplmaz. Kendi dokumasından desenlidir. Günlük kullanıldığı için koyu renklerden yapılır. Önlükte denir. İşlevleri çoktur.
  8: Takılar: Beşibiryerde, küpe ve bilezik takı olarak takılmaktadır.Kırmızı kurdeleye bağlı dizili beşi biryerde veya yedi adetten oluşan altın takılır

  Ayaga Giyilenler
  1. Çorap: Düz renk yünden elde örülür.
  2. Çetik: Yünden çesitli renklerde desenli olarak elde dokunur. Evde terlik yerine kullanılır.
  3. Yemeni: Siyah deri ayakkabıdır. Alçak ökçeli burnu hafif sivridir. Arkası konçlu olup içinden ip geçirilerek ayak bileğinden bağlananları da vardır.
  4. Çarık: Hayvan gönünden yapılır. Çoğu yerde kullanılan ve bilinen çarıktan farklı değildir

  Kaynak:Ertuğrul Savaş+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
edirnenin yöresel kıyafetleri,  yöresel kıyafetler,  edirnenin yöresel kıyafetlerinin özellikleri,  edirne yöresel kıyafetleri,  edirnenin kıyafetlerinin adı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi