Buzulların erimesinin dünyamıza etkileri nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Buzulların erimesinin dünyamıza etkileri nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Buzulların erimesinin dünyamıza etkileri nedir

 2. 2
  ÆSiя
  Özel Üye

  Cevap: üresel ısınma Grönland’ın buzullarının tarihte hiç olmadığı kadar hızlı erimesine yol açıyor. Bilim insanları Grönland’a 1.000 yıl ömür biçiyor.

  ST. LOUIS - Bilim insanlarının tahminlerine göre 2005’te Grönland’dan eriyerek denize karışan su miktarı 1996’daki düzeyinin tam iki katına çıktı. Grönlad buzullarının bütünüyle erimesi halinde tüm okyanuslardaki su seviyesi 7 metre yükselebilir. Grönland’dan yılda eriyen buzul miktarı İstanbul’un yıllık toplam su tüketiminin tam 300 katı.
  Yüzey sıcaklıklardaki artışın buzulların hızla erimesine neden olduğu biliniyordu ancak NASA Jet Propulsion Laboratory uzmanı Eric Rignot ve University of Kansas öğretim üyesi Pannir Kanagaratnam’ın ortak çalışması Dünya’nın kuzey ucundaki buzul erimesinin sanılandan çok daha hızlı gerçekleştiğini ortaya koyuyor.YILDA 220 KİLOMETRE KÜP BUZUL ERİYORABD’nin St.Louis kentinde bir konferansta konuşan NASA’ya bağlı Jet Propulsion Laboratory uzmanı Eric RignotGrönland’daki erimenin “her geçen yıl giderek daha hızlanacağını ve insanoğlunun erimenin ve sonuçlarının üstesinden gelemeyeceğini” ifade etti. Daha önce Grönland’ın eriyerek okyanusa karışacağı biliniyordu ancak bunun uzun yüzyıllar alacağı sanılıyordu ancak son çalışma Grönland’a en fazla 1.000 yıl ömür biçiyor. 1996 yılında Grönland’da yılda 100 kilometre küp buzul erirken bu rakam 2005’te 220 kilometre küp’e çıktı. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse bu rakam İstanbul’un yıllık toplam su tüketiminin tam 300 katına denk düşüyor (İstanbul yılda 0.73 kilometre küp su tüketiyor).


  Grönland buzullarındaki erimenin küresel su seviyesindeki yükselmenin yüzde 17’sini oluşturduğu düşünülüyor. Eriyen buzullardan dolayı okyanuslar her yıl 2.5 milimetre yükseliyor.Uydu kameralardan yapılan ölçümlere göre Grönland’ın güney kısımlarında sıcaklıklar son 20 yılda yaklaşık 3 derece arttı
  Bilim insanlarının buzulların erimesiyle ilgili geliştirdikleri açıklamaya göre sıcaklıklar önce buzul yüzeyini eritiyor. Bu erimeyle oluşan sular akarak buzulun altındaki kayalık bölüme kadar sızıyor. Erimiş kar suyu henüz erimemiş olan diğer buzul katmanlarını da kayadan kopararak denize doğru kaydırıyor. Denize doğru akan buzullar buralarda daha sıcak bir iklimle birlikte eriyor.Bilim insanları 1996-2005 aralığında buzul erimesinin haritasını oluşturarak gelecek on yıllar için projeksiyonlarda bulunuyor.Grönland’ın buzul katmanı 3 kilometre derinliğinde 1.7 milyon kilometre kare bir alana yayılıyor


  Grönland eriyor okyanus taşıyor  Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırma Grönland'daki buz kütlesinin daha önce sanıldığından daha hızlı parçalanmaya başladığını ve denizlerin seviyesinin daha önce varsayılandan daha hızlı yükselebileceğini ortaya koydu.

  Uydu verilerinden faydalanılarak yapılan araştırmaya göre küresel ısınma Grönland'dan artan hızla parçaların kopmasına neden oluyor.

  Buzulların kapladığı alan yaklaşık 1.7 kilometrekare yani yaklaşık Meksika'nın yüzölçümüne eşit ve 3 kilometre kalınlığında.

  Bu da buz kütlesinin yüzeyinde yaşanan erimenin deniz seviyesinin artmasında çok önemli bir etki yaratması anl***** geliyor.

  Son 20 yılda Grönland'da hava sıcaklığı yaklaşık 3 derece arttı.

  Bu gelişme ise Atlas Okyanusu'na akan su miktarını da hızlandırmış oldu.

  Bilim adamlarına göre son on yıl içinde kütledeki erime yaklaşık üçe katlandı.

  Grönland'daki buz kütlesinin erimesiyle deniz seviyelerinin 7 metre yükseleceği tahmin ediliyor.Son zamanlara kadar böyle bir gelişmenin bin yıl alabileceği düşünülüyordu.

  Ancak araştırmacılar son veriler ışığında bunun daha erken gerçekleşebileceği uyarısında bulunuyorlar.

  Deniz seviyesindeki yükselmenin yaratacağı en büyük tehlike deniz seviyesinden yüksekliği pek fazla olmayan adaların risk altına girmesi olacak.

  Ancak bilim adamları bunun yalnızca küçük adalardan ibaret olmayacağını aralarında Londra'nın da bulunduğu bazı büyük kentlerin alçak kesimlerinin su altında kalmasının da kendilerini kaygılandıran bir ihtimal olduğunu aktarıyor 3. 3
  Ziyaretçi
  kısaca söyliyeyim:
  eğer buzullar erirse dünya du altında kalır.bu da bir vahşet.bize düşen görev doğayı korumaktır.eğer korumazsak dünya su altında kalır ve tüm canlılar yok olur.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi