Ağaç hangi aşamalardan sonra kağıt olur

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ağaç hangi aşamalardan sonra kağıt olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  DETU
  Özel Üye

  Cevap: Ağaç hangi aşamalardan geçer ve kağıt olur

  Ağaç kağıt olana dek farklı şekil ve aşamalardan oluşmaktadır. Ağaç ilk olarak kabuklarından ayrılır daha sonra 3 cm uzunlukta 2 cm kalınlığındada ufacık parçalar halinde ayrılırlar.

  Kağıdın kendi rengini alması için bu aşamaları uygularken dikkat etmek gerekir. Kağıt hamuru yapmak için onu pişirmek gerekmektedir.


  Öncelikle Mekanik olan hamurun üretimini kısaca açıklayalım; Yongalar öğütülürler ve elyaflar birbirinden ayrılırlar. az birşey ligmin giderimi olmalı çünkü ağaç renginde hamur elde etmek içindir.

  Ağaç kesilir ve kütük hale getirilirler kesilen bu ağaçlar kağıt olmaya elverişli ağaçlardır.
  Kabuk soyulur , ağacın iç kısmına kesinlikle zarar verilmez.
  Hamur şekline sokulur, ağaç su içerisinde lifler olarak hazır hale getirilir. Kabukları soyulmuş olan kütükler KİMYASAL MADDE İÇERİSİNDE Öğütülmek üzere karıştırılırlar.
  liglin maddesi ayırt edilir ve hamur beyazlaştırılır.

  Karıştırma ; Hamur karıştırılır ve kağıdında kaliteli olabilmesi için farklı maddeler konulur.

  sıkıştırma işlemi; hamur silindirler tarafından sıkıştırılırlar hamur düzleşirilir.

  son olarak Kurutma işlemi; Hamur sıcak olan silindirlerin arasından geçer ve çok iyi bir şekilde kurutulur, en sonundada hamur sayfalar şeklinde kesilirler ve pürüzleri giderilir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Bir hikaye yazmam gerekiyordu. Bu bilgileri kullanabilirim saolun. 4. 4
  Ziyaretçi
  Kağıt nasıl yapılır?Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan kağıt yassılaştırılmış ve birbirine geçmiş bitki liflerinden (fiber) oluşur. Bunun için genel olarak tahta ya da pamuk kullanılır. Kağıt yapımı, bir bitkiyi liflerine indirgeme ve onları aynı hizaya getirdikten sonra yapıştırıcı, pigment ve mineral dolgularla kaplamayı içerir. Kağıdın yapılışını aşama aşama inceleyelim:
  Ağacın kesilmesi: Kağıdın hammaddesi olan ağaçlar kesilip kütük haline getirilir.
  Kabuğun soyulması:Kütük halindeki ağaçların kabuğu, iç kısma zarar verilmeden soyulur.
  Hamur haline getirme:Bu işlem, ağacı, suyun içinde gevşek lifler haline getirir. Kabuğu soyulan kütükler önce küçük parçalara ayrılır. Daha sonra bir öğütücünün içinde kimyasal maddelerle karıştırılır. Bu sayede, ağaçta lifleri birarada tutan bir madde olan lignin çözülür. Bu aşamada son olarak hamur beyazlatılır.

  Karıştırma:Hamur karıştırıcıya girer. Burada hamura, kağıdın kalitesini artıran maddeler de eklenir. Bu ek maddeler, çin kireci gibi beyaz dolgu maddeleri, suya dayanıklılık için kullanılan maddeler ve renk pigmentleri olabilir. Karıştırıcı, lifleri pürüzsüz bir hamur haline getirir.

  Ağsı yapıyı oluşturma:Sıvı haldeki hamur depolandığı yerden, sıkı bir tel örgü şeklindeki yürüyen bir bendin üzerine dökülür. Bu işlem hamuru sudan arındırmak içindir. Suyun daha etkili alınabilmesi için soğurma işlemi de yapılır. Suyu belli bir miktarda alınan hamur, bir silindir tarafından sıkıştırılır.

  Sıkıştırma:Ek silindirler hamuru sıkıştırma işlemine devam ederler. Bu işlem sonunda hamur sudan arınır ve iyice düzleşir.

  Kurutma:Ağsı haldeki hamur, sıcak silindirlerin arasından geçirilerek iyice kurutulur. Son olarak, hamur, sayfalar halinde kesilmeden önce kalan pürüzlerin giderildiği bir aşamadan geçer.
  Kleopatra, Konfiçyüs, Einstein, Edison, Ts’ai Lun. Bütün bu kişilerin içinde insanlık tarihinin gelişimine en büyük faydası olan kimdir dersek, herhalde Ts’ai Lun demezsiniz. Ama O’dur. Ts’ai Lun günümüzden yaklaşık 2000 yıl önce Çin’de yaşayan bir memurdu ve MS 105 yılında bugünkü kullanılan hali ile kağıdı icat etti. Dutağacı kabuğu, kenevir ve kumaş paçavralarını suyla karıştırarak ezdi, lapa haline getirdi, presleyerek suyunu çıkardı ve bu ince tabakayı kuruması için güneşin altında ipe astı.
  Aslında insanlar MÖ 3500 yıllarında bile üzerine yazı yazabilecek çeşitli şeyler kullanıyorlardı. Kağıdın icadı sonraki devirlerde Çinlileri dünyanın en gelişmiş kültürünün sahibi yaptı. Şaşırtıcıdır ki, Orta Asya’ya 751, Bağdat’a ise 793 yılında ulaşan Ts’ai Lun’un kağıt yapma metodu, Avrupa’ya 1000 yılda gelemedi. Avrupa’da ilk kağıt ancak 1151 yılında İspanya’da yapılabildi.
  Özellikle matbaanın icadı ile birlikte kağıda olan ihtiyaç gittikçe büyüdü. Yeterli hammadde bulmakta zorlanıldı. Ayrıca bu şekilde kağıt imalatı çok zaman alıyordu ve dünyanın bir çözüme ihtiyacı vardı.
  Kesin tarih bilinmiyor ama yaklaşık 18. yüzyılın başlarında Fransız bilimci Rene-Antonie Ferchault de Reaumur ormanda ağaçların arasında yürürken bir yaban ansı kovanı gördü. Yaban arıları evlerinde olmadığından durup kovam incelemeye başladı. Birden kovanın kağıttan yapılmış olduğunu gördü. Peki onlar paçavra kullanmadan kovanı nasıl yapıyorlardı? Sadece paçavra değil, kimyasallar, ateş ve karıştırma tanklarını da kullanmıyorlardı. Arılar insanların bilmediği neyi biliyorlardı ?
  Aslında her şey çok basitti. Kısa bir gözlem sonucunda gördü ki, yaban arıları ince dallan veya çürümüş kütükleri kemirir gibi ağızlarına alıyorlar, burada mide sıvıları ve salyaları ile karıştırıyorlar ve kovanlarını yapmada kullanıyorlardı. Reaumur arıların sindirim sistemini de inceleyerek buluşunu 1719 yılında Fransız Kraliyet Akademisi’ne sundu.
  İlk kağıt makinesi 1798 yılında yapıldı. Ancak bu geniş bir kayışın dönerek fıçıdaki lapayı aldığı ve ince kağıt haline getirdiği, her dönüşte tek bir kağıt yapabilen basit bir makine idi. Silindirli makine çok geçmeden 1809 yılında John Dickinson tarafından icat edildi.
  Günümüzde kağıt üretimi yüksek teknoloji ile ve tam otomatik olarak yapılabilmektedir ama işlemin aslı esas olarak değişmemiştir. Kağıtların arasındaki kalite farkını kullanılan lifin türü, lapanın hazırlanışı, içine katılan malzemeler, kimyasal veya mekanik metotlar belirler. Her ne kadar liflerin elde edilmesinde ağaçlar ana kaynak ise de özellik taşıyan kağıtların yapılmasında günümüzde sentetik lifler de kullanılmaktadır.

 5. 5
  Ziyaretçi
  ödev yapmam gerekiyordu performans sağolun

 6. 6
  Ziyaretçi
  teşekkürler ama biraz daha uzun olabilirdi :)

 7. 7
  Ziyaretçi
  bence ikincisi çok uzun. ben sizin üstünüzün üstünü daha çok beğendim

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim ödev olarak çok işime yaradı

 9. 9
  Aykal
  Bayan Üye
  Cevap değiştirildi. Daha Kısa Açıklama Eklendi.

 10. 10
  Ziyaretçi
  benim araştırma ödevim vardı bu bilgiler işime yarar

 11. 11
  Ziyaretçi

  wow özet şeklinde çok güzel yapmışsınız hem kısa hem güzel :D

 12. 12
  Ziyaretçi
  Merhabalar, Ben öğretmen Buse Er bu Site çok güzel fakat biraz daha düzenlenmesi gerekir. Çeki düzen gibi.
  Yine de saolun güzel bir site bence ;)

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
ağaçtan kitap nasıl yapılır,  ağacın kağıda dönüşümü,  ağaçlardan kağıt üretimi kaç aşamada gerçekleşir,  ağacın kağıda dönüşmesi,  ağaç nasıl kağıt olur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 89 kişi