Manyetik röle nedir nasıl calışır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Manyetik röle nedir nasıl calışır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap:
  Mattet
  Röleler elektro mekanik devre elemanlarıdır. Elektroniğin yanısıra elektrikçiler tarafındanda çok kullanılan bir elemandır. Düşük bir voltaj ve akım kullanarak daha yüksek bir voltaj ve akımı kontrol etmemizi sağlar . Aynı zamanda elektriksel yalıtım sağlar.
  Çalışma prensibi : Elektro mıknatıs özelliğinden faydalanarak yapılmışlardır. Manyetik bir metal nüvenin çevresine tel sarılarak elektro mıknatıs elde edilir.

  Bu tele bobin deriz. Nüvenin çevresindeki bobine bir enerji kaynağı bağlayıp enerji verirsek bobinin içindeki nüve mıknatıs gibi manyetik alan oluşturur.


  Röleler de bu prensiple çalışırlar .Nüvenin karşısına bir kontak monte edilmiştir. Rölenin bobini enerjilendiği zaman nüvede oluşan manyetik alan kontağı çeker ve kontak kapanır. Böylece bobine uyguladığımız küçük bir akım ile rölenin kontağına bağlayacağımız büyük bir yükü çalıştırıp durdurabiliriz.


  Röleler kullanıldıkları amaca göre değişik akım kapasitesinde ve değişik kontak sayısında üretilirler. Çok değişik kılıfta röle mevcuttur. Kullanıldığı amaca göre röle içinde birden fazla kontak olabilir. Bobin enerjilenince kontakların hepsi birden çeker.
  Röleler şematik olarak genelde yanda görüldüğü gibi gösterilirler. Her röle iki kısımdan oluşur 1- rölenin bobini 2- rölenin kontakları
  "C" kontağın ortak ucu "NC" kontağın röle çekmeden önce değen ucu "NO" kontağın çektikten sonra değen ucunu ifade eder.
  Transistör gibi bir yarı iletken ile kontrol edilen rölelerde bobin ucuna ters bir diyot atmak bobinde oluşacak ters gerilimden röleyi süren transistörün korunması için gerekli olabilir.

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
manyetik röle nedir,  manyetik röle,  manyetik röle nasıl çalışır,  manyetik role
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi