Türkçemize Sahip Çıkalım !

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Türkçemize Sahip Çıkalım ! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  TayLan
  Yeni Üye
  Reklam

  Türkçemize Sahip Çıkalım !

  Reklam  Türkçemize Sahip Çıkalım !

  Forum Alev
  bilmiyorum doğru yere mi açtım.. Bu önemli değil içerik önemli .. Benden Önce Başka Birisi Açtıysa Özür ..


  ---------------
  Türksün Sen! Lütfen zaman ayır, sadece 10 dakikanı alacaktır !

  Zamanında atalarımız dilimizin dinimizin ve bayrağımızın sonsuzluğu için canlarını verdiler. Ve tereddüt de etmediler.. Türk'e tereddüt yakışmaz dediler o kadar kan akıttılar. Bence akıtılan o kanlar verilen canlar ilk planda baktığımız zaman bizlere yanı kendinden sonraki nesle bırakılmış en büyük armağandır !

  Bizim için savaşarak bizleri bu günlere getirenlere bizler hak etmedikleri davranışlar sergilemeye başladık. En önemlisi de gün geçtikçe güzelliğini yitiren güzel dilimiz Türkçe'nin büyük bir kaybın yamacında olması.

  Sanal ortamın gelişmesi ve herkese ulaşması , her ortamda bulunması vs. vs. kısaca artık hayatın her anlamında bulunan ve kullanılan internet genellikle yazılı bir iletişim aracı olarak kullanıldığından dilimizde değişmeler oluyor. İnsanlar üşenmeleri ,hızlılık veya farklı görünmek gibi isteklerini kısa yazılarda,eksik kelimelerde vs. aramaya başladı.Şu an bir çok arkadaşımız bende dahil bu batağın içindeyiz. Bataklık diyorum çünkü git gide derinlere doğru yol alıyoruz.Geri dönüşü olmayan bir yol gibi !

  Dilimizi değiştirerek kullandığımız takdirde veya böyle devam edildiği takdirde ileriyi bir düşünün neler olabileceğini.... Çocuklarımızın bize gerçek hayatta kullandığımız sanal terimleri kullandıklarında bu bizim hoşumuza gitmeyecektir ! İşte o zaman ne cevap vereceğiz bilinmez !..

  Fazla örneklemiyorum ama bir çok gerçeği bu yazıda sizlere aktardım! Bu gerçekler kötü gerçekler olmasına rağmen buna ilginin az olduğunu düşünüyorum.! Sizlerden istediğim lütfen yazarken hata birde konuşurken lütfen türkçe yazmaya özen gösterelim.! Atalarımız bizleri görünce ağlamasınlar!

  -Ya bu işe atalarımızı niye katıyorsun diyecek arkadaş varsa onu da kendim şiddetle kınıyorum ve bu günlere kimin sayesinde geldin , kimin kanının üzerinde geziyorsun ve bu bayrak nasıl üstümüzde dalgalanıyor sorularını soracağım! Hala da bana karşı ise benden uzak dursun ben türkcem için bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Belki küçük bir adım bu ama inanın gurur verici bir şey!

  Yapmamız gerekenleri bir kez daha tekrarlayarak yazıma son vereceğim ;

  -Türkçe yazmaya özen göstermek
  -Türkçe karakterler kullanmaya özen göstermek
  -Üşengeçlikten kaçmak
  -Farklı olmamaya çalışmak

  gibi maddeleri kendimize alışkanlık etmek birer görevimizdir !!

  Dilini Seviyorsan Türkçene Özen Göster! Özen Göster ki Bu Dili Sana Armağan Edenler Mezarlarında Rahat Uyusunlar !

  Okuduysanız eğer teşekkür ederim! Okumayıp da sadece burayı gördüyseniz canınız sağolsun ne diyeyim ki !

  Hepinize saygılarımı sunarım .... (Fahri TAYLAN )

  ( Söylenecek çok şey olduğu gibi burada da açığa vurulamayacak çok şey var.. Önemli olan gerekli mesajı almış olmazınızdır..)
 2. 2
  enesao61
  Üye

  --->: Türkçemize Sahip Çıkalım !

  Reklam  arkadaşım sana katılıyorum ve +repini veriyorum 3. 3
  TayLan
  Yeni Üye
  sağolasın kardeşim

  diğerleri pek ilgili değil heralde :S 4. 4
  Gönülce
  Özel Üye
  arkadaşım sana kesinlikle katılıyorum..bazı arkadaşlar Türkçemizi çok kötü kullanıyorlar..mesela sevgi yerine "sefgi",iyi yerine "ii",nolcak yerine "noljak" gibi...örnekleri istediğimiz kadar çoğaltabiliriz..şu üşengeçlikten ve özentilikten lütfen vazgeçelim arkadaşlar!dilimize,değerlerimize sahip çıkalım!!lütfenn..

 5. 5
  TayLan
  Yeni Üye
  sağolasın gönülce

  özellikle bazı üye olduğumuz forumlardaki nicklerimizi değiştirmekle başlayalım işe lütfenn

 6. 6
  selamet2
  Üye
  sana kesinlikle katılıyorum kardeş gerçekten de çok güzel birşey yazmışsın tebrik ediyorum.ben bu hatayı msnyi ilk kullanmaya başladığımda yapıyordum ama bir süre sonra normal yazmayı alışkanlık haline getirdim ve diğerleri gibi yazmıyorum..emeğine sağlık..

 7. 7
  TayLan
  Yeni Üye
  bende sana teşekkür ediyorum türkçeye sahip çıktığın için ;)

  diğer arkadaşlar lütfen sizde duyarlı olun :)

 8. 8
  overspeed
  Yeni Üye
  Alıntı TayLan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  sağolasın gönülce

  özellikle bazı üye olduğumuz forumlardaki nicklerimizi değiştirmekle başlayalım işe lütfenn
  haklısın kardeş katılıorum sana güzel türkçemize biz sahip çıkmazsak başkası hiç sahip çıkmaz

 9. 9
  TayLan
  Yeni Üye
  mesela ben nickim türkçe olmasına rağmen değiştirdim TayLan yaptım :)

  TayLan benim soyadımdır yanlış anlamayın :)

 10. 10
  eray88
  Yeni Üye
  Bende bunun hakkında konu açmayı düşünüyodum. Arkadaşlar lütfen dilimize sahip çıkalım. Farklı görünmek,dikkat çekmek için alfabemizde olmayan harfleri mesajlarımızda nicklerimizde kullanmayalım. Kimse size "k" yerine "q" "v" yerine "w" kullandınız diye madalya vermeyecek ama kendi alfabemizdeki harfleri kullanınca dilimizi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmayacağız. Lütfen dikkat !!!!

 11. 11
  walkmanso
  Emekli

  Reklam  vallah sahip cikalim eger biz cikmassak kim cikacak makedonyada turkce okullar gun gectikce cogaliyor bu arada ben teffeyyuz ilk ogretim okulunda okudum lise yide yahya kemal kolejinde okudum.

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
türkçemize sahip çıkalım,  türkçemize sahip çıkma,  turkcemize sahip cikalim,  dilimize sahip çıkalım,  türkçemize sahip çıkmak
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi