Askeri Darbe Olursa Nasıl İletişim Kurarız?

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Seviyeli-Ciddi Konular Bölümünden Askeri Darbe Olursa Nasıl İletişim Kurarız? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  crayziso
  Usta Üye
  Reklam

  Askeri Darbe Olursa Nasıl İletişim Kurarız?

  Reklam  Askeri Darbe Olursa Nasıl İletişim Kurarız?

  Forum Alev


  Türkiye’de bugün askeri darbe olursa hala internet üzerinden Twitter Facebook FriendFeed gibi sosyal web servislerinden birbirimizle iletişim kurmaya devam edebilir miyiz? Geçmişte tüm iletişim merkezi olduğundan biricik TRT bir kaç gazete bir kaç yayın organına el konulmuştu, bugün ise herkes yayıncı. Ama gerçekten bu çok merkezliymiş gibi görünen iletişim üstyapısı dokunulmaz mı?
  Hürriyet’in 12 Eylül 1980 Cuma günü yaptığı yıldırım baskısında ilan edildiği gibi bugün de askeri darbeyle tüm özel devlet sivil kurum telekom internet altyapısı kapatılabilir. Nasıl bugün internet yasakları yapılabiliyorsa, Türkiye’nin sahip olduğu bir kaç internet omurgasına da “askeri müdahale” yapılabilir ve bir anda nükleer bomba atılmış gibi bir sessizliğe gömülebiliriz. Böyle bir durumda Türkiye sınırları içinde hiçbir bilgisayar dünyadaki veya Türkiye’deki başka bilgisayara “uzaktan” bağlanamaz. Eposta atılamaz, chat yapılamaz, bloglar yazılamaz, bankalar çalışamaz, alışveriş yapılamaz, şirketler durur, internet ekosistemi donar, sinir sistemimiz çöker.
  “Mesh” –dağıtık– yerel ağlar

  Darbe sonucu gelen sıkı yönetim halinde bile ülkenin bilinen tüm iletişim altyapısına el koyulmuş olsa dahi kimsenin denetleyemeyeceği şekilde uzaktan iletişim kurmak mümkün. Buna artık internet diyemeyiz ama hala birbirimizle bilgisayarlarımız üzerinden ağlı bağlı görüşebiliriz. Bunu yapabilmenin yolu “mesh” yerel ağlar oluşturmaktır.


  Mesh ağlar merkezi veya çok merkezli bir iletişim ağ yapısı gerektirmez tamamen dağıtık bir yapıda çalışır (bkz yukarıdaki üç diyagramdan en sağdaki). Şu anda elimizdeki mevcut teknoloji bilgisayar + kablosuz ethernet kullanarak mesh yerel ağlar oluşturarak iletişim kurmaya devam edebiliriz. Böyle kendi kendimize oluşturacağımız bir dağıtık ağ dışardan veya içerden darbe alamaz. Önce her bilgisayar çevresinde kendisine yakın bilgisayaralara doğrudan bağlanabilir (”peer-to-peer”). Sonra kendi apartmanımızdaki bilgisayarlara bağlanırız, sonra sokağımızda diğer bilgisayarlara, sonra mahallemizde, sonra ilçe genelinde, sonra belki de şehrin bir ucundan diğer ucuna… İstanbul’da Büyükçekmece’den atacağınız bir mesaj bilgisayarlardan hoplaya hoplaya Sarıyer’deki bir arkadaşınıza ulaşabilir. Böyle şehrin bir ucundan diğer ucuna çalışabilen ama merkezi bir sisteme ihtiyaç duymayan mesh yerel ağ altyapısı askeri darbe de olsa iç savaş da olsa bağımsız –ya da tümden bağımlı– iletişim kurmamızı sağlayabilir.
  “Mesh” ağlar nasıl kurulur?

  Mesh ağlar teknik olarak nasıl kurulur daha önce Düğümküme’de yazdığım şu yazıdan öğrenebilirsiniz:
  Gelişmekte Olan Ülkelerde Kablosuz Internet ve Yerel Ağ Kurulumu
  Merkezi dün, çok merkezli bugün, dağıtık yarın  Türkiye’de fiilen son askeri darbe 1980 yılında oldu (bkz 12 Eylül belgeseli videosu). O zamanlar henüz yaygın olmayan telefon varolan yegane iletişim teknolojimizdi, gazeteler ve televizyon sadece merkezden kitleye mesaj veren yayın organlarıydı. Kenan Evren’in varolan tek televizyon kanalı TRT’den halka seslenişini ve Hürriyet’in Kenan Evren’li yıldırım baskısı bu tek merkezliliğin birer ürünü.
  90lardan itibaren özel televizyonlar özel radyolar yaygınlaştı. Mesaj verenler bir merkezden çok merkeze yayıldı. Artık bir darbe yapabilmek için tüm kanalların kapatılması gerekiyor gibi görünüyordu. Ancak artık önemli olan iletişim üstyapısına değil iletişim altyapısına müdahale olacaktı, “üst kurumlar”ın alt yapılara müdahelesi (bkz RTÜK faaliyetleri).
  2000lerde internet yaygınlaşmaya başladı (bkz internet sağlayıcıları listesi). Sosyal ağ servisleri ile beraber herkes birbirinden haber görüş yorum almaya başladı. Ancak bütün internet omurgası yine çok merkezli bir sistem olduğundan iletişim altyapısına yapılacak bir müdahale üstünde çalışan tüm web uygulamalarını enegellemeye yetecektir.
  Bugün darbe olursa hala sahip olduğumuz merkezi veya çok merkezli iletişim altyapısına el konulabilir. Ancak yarın kurulacak dağıtık ağlı bir iletişim sistemi darbeye dayanıklı anti-simetrik bir iletişim altyapısı sağlayacaktır.
 2. 2
  Denizcan
  Usta Üye

  --->: Askeri Darbe Olursa Nasıl İletişim Kurarız?

  Reklam  Darbe önceki zamanlarda ülkeyi hep geriye götürdüğü gibi günümüzdede yapılmış olsa ve iletişim kaynaklarına en koysa ülkeyi gerçek manada çok gerilere görütüt ve telafuz edilemeyecek büyüklükte maddi zararlara yok açar.

  Mesela düşünelim, sadece 1 gün tüm ülkede internet kaynakları çalışmasa en ufak bir iletişim bile gerçekleşmese, gsm oparetörleri dursa, tahmedilemeyecek zararlar baş gösterir. Günümüz dünyasa iletişim üzerine kurulmuş bir seviyede.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi