Kas Ağrılarına Ne İyi Gelir ile ilgili Bilgi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Kas Ağrılarına Ne İyi Gelir ile ilgili Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Forumacil
  Özel Üye
  Reklam

  Kas Ağrılarına Ne İyi Gelir ile ilgili Bilgi

  Reklam  Kas Ağrılarına Ne İyi Gelir ile ilgili Bilgi

  Forum Alev
  Kas Ağrılarına Ne İyi Gelir ilgili bilgi


  Kas Ağrılarına Ne İyi Gelir  En çok karşılaşılan kas problemlerinin başında kas ağrıları gelmektedir. Uzun bir dönem egzersiz yapmadıktan sonra yapılan egzersiz ile ortaya çıkan basit bir kas ağrısı gibi çok daha ciddi nedenlere bağlı olarak ta kas ağrıları ortaya çıkabilir.

  Kaslarda görülen ağrılara kas veya adale ağrısı denilmektedir. Kasların sahip olduğu sinirler ve sinir uçları, kemiklerden daha fazladır, deridekinden ise daha azdır. Derideki sinir yoğunluğu ve sinir uçları, kaslarda mevcut olmadığından, kaslara iğne yapmak veya kasları kesmekle duyulan ağrı az olur. Kaslardaki iltihap, ezilme, kan akımında bozulma; etkilendikleri kas bölgesinde, üstündeki deride ve bazen de bütün kol veya bacakta şiddetli ağrıya sebep olurlar. Kas yaralandığında veya ağrılı bir hastalık olduğunda kasılma ve kramp olur. Sinir sistemi hastalığına bağlı kas kramplarında da ağrı olur.

  Tek bir kas yüzünden bütün bir kol ağrıdığında sebebini bulmak zor olabilir. Fakat bu halde de hasta olan kas hassastır ve üstüne basınca, koldaki ağrı artar, bu şekilde hasta olan kas bulunabilir. Şiddetli darbe geçirmiş bir kas ağrılıdır, serttir, hassastır. Dinlenince ağrı hafifler; kası kullanınca ağrı artar. Kondisyonsuz biri aşırı iş yapınca ortaya çıkan kas tahribi en hafifidir. Bu ağrının sebebi bilinmemektedir ve bu ağrı sık sık görülmektedir. Bu ağrının kaslarda biriken kimyevi maddelerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

  Ağrı, ilk darbeden 4 ila 6 saat sonra başlar ve 48-72 saatte en üst düzeyine ulaşır. Hafif eksersiz, sıcak ve masajla ağrı geçebilir. Ezilen bir kasın içinde kan toplanır ve bir kaç dakika içinde ağrımaya başlar. Günlerce veya haftalarca bu ağrı devam edebilir.

  Kaslarda kopma; lif kopması, bütün kasın kopması veya tendon kopması şeklinde olabilir. Kısmi kopma olan noktanın üstüne basınca, belirgin bir hassasiyet olduğu görülür. Kasın zarı bölününce yine hassasiyet olabilir, fakat esas belirtisi zarın bölündüğü yerden kasın dışarıya doğru kabarmasıdır. Bütün kas veya tendonu (kirişi) koptuğunda kas çalışmaz, kopan yerde hassasiyet vardır ve üstte kalan parça kasılır.

  Polimiyozit hastalığında ise kas iltihaplanır. Ağrı, hassasiyet ve kuvvetsizlik olur. Bu hastalık, genellikle romatizmal hastalıklarda görülür. Özellikle çocuklarda ani bir şekilde başlayabilir. Kas içinde ve üstündeki deride şiddetli iltihap vardır. Ateş, kan sedimentasyonunda artma olur. Ayrıca mide, göğüs ve akciğer kanserlerinde ilk belirti olabilir. Ancak tümörle alakalı ise, yaygın tümörlerde daha çok görülür. Parazit hastalıklarında, “trişinöz” isimli parazit hastalığında da olur. Bu hallerde kısa sürer. Tipik özelliği üstteki kasların alttakilerden daha çok tutulmasıdır.

  Yüksek ateşli sistemik hastalıklarda ve griplerde görülen kas ağrılarının sebebi bilinmemektedir. Tıpta “yerel miyozit” veya “fasitis” denilen kulunç, omuz bölgesi kaslarında virüs enfeksiyonlarından sonra yerleşir. Bilinen en şiddetli ağrılardan biri de çalışan bir kasın kansız kalmasıyla meydana gelir. Daha ziyade damar sertliğinde olur. Bacakta olursa yürüme topallayarak ve çok ağrılı olur. Ayaktaki atardamarlardan nabız alınamaz. Diğer bacağa göre tansiyon farkı vardır.
  Kas ağrısına en çok neden olan hastalıklar bu şekildedir. Bunun dışında kas ağrısının başka sebepleri de olabilir. Uzun süren bir ağrınız varsa mutlaka bir uzmana başvurarak nedeni öğrenmeli ve buna göre bir tedavi yöntemi uygulamalısınız.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Kas Ağrılarına Ne İyi Gelir ile ilgili Bilgi

  Reklam  Kas ağrıları genellikle hamlama denilen ve kasları yoran hareketler ile olmaktadır.İnsanların sürekli spor yapmaları kasların da güçlenmesini sağlamaktadır.Bunun yanında masaj yapılması kas ağrılarına iyi gelmektedir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi