Havuç Gözlere Faydalımı ?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Havuç Gözlere Faydalımı ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Havuç Gözlere Faydalımı ?

  Reklam  Havuç Gözlere Faydalımı ?

  Forum Alev
  Gelin hep birlikte takip edelim işte havuç ve faydası

  Besinler göz sağlığımız için büyük önem taşıyor. Çoğumuz balık veya havuç yemenin gözlere iyi geldiğini duymuşuzdur. Veya göz kapağımızda arpacık çıktığında; çay ile kompres veya sarımsak sürmek gibi uygulamaları çoğumuz denemişizdir. Peki bunlar gerçekten doğru uygulamalar mı?

  Acıbadem Göz Sağlığı Merkezi´nden Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Banu Coşar göz sağlığımıza besinlerin etkileriyle ilgili halk arasında mit haline gelmiş 8 konu ile ilgili bilgi verdi:


  1. Balıktaki Omega 3´ü Vücut Daha Kolay Kullanıyor


  Balık tüketimi ile alınan omega-3 yağ asitlerinin; görmeyi tehdit eden “yaşa bağlı sarı nokta hastalığı” ve kadınlarda “göz kuruluğu” riskini azalttığını gösteren bazı veriler mevcut. Omega-3’ten zengin balıklar arasında ton balığı balıktaki omega-3’ün vücut tarafından kullanımı daha kolay oluyor.

  2. Havuç Göz Sinirlerine İyi Geliyor


  Havucun gözlere faydalı olduğu ve gece görüşünü artırdığı yönünde yaygın bir inanç vardır. Gerçekten de havucun içindeki beta-karoten (A vitamini) ciddi A vitamini eksikliğinde fonksiyon görmez ve gece körlüğü oluşur.

  3. Arpacığa Sarımsak Sürmeyin Ilık Su Kompresi Yapın

  Arpacık ve şalazyon (yağ kisti) antibiyotikli damla ve pomad ile yapılıyor. Şalazyonda ise bu tedaviye kortizonlu damlalar da ekleniyor.


  Sarımsağın içindeki sülfid bileşenlerinden “alisin”in antibakteriyel etkisi biliniyor. Ancak günümüzde pek çok antibiyotikli/kortizonlu damla ve pomad varken sarımsak sürmek tavsiye edilen bir uygulama değil.

  Çayla kompres ise sadece sıcak su ile kompres yapın.


  4. Salatalık Şişen Gözlere İyi Geliyor


  Göz altı torbaları göz sağlığınız açısından bir sakıncası yok.


  Ancak göz altı şişliklerini azaltmak için en etkin yol sabahları doğrudan soğuk kompres yapmak: Bunun için kalıcı çözüm ancak “blefaroplasti” denen operasyonla sağlanabiliyor.

  5. Badem Yağı Kirpikleri Uzatmıyor


  Badem yağı (“almond oil”) içerdiği antioksidanlar nedeni ile pek çok göz çevresi kreminin ve makyaj temizleyicinin içinde bulunuyor. Ancak badem yağının kirpikleri uzattığını gösteren bilimsel bir çalışma yok. Kirpikleri gürleştirdiği bilinen tek madde sakın bu göz damlalarını kullanmayın çünkü kontrolsüz göz damlası kullanımının istenmeyen başka yan etkileri de var.

  6. Parlak Gözler İçin Sakın Limon Sıkmayın


  Asla böyle bir uygulama yapmayın. Limonun gözleri parlatan bir etkisi yoktur. Aksine limonun içindeki sitrik asit ve düşük pH yüzünden gözleriniz kızarır yanar ve tahriş olur.

  7. Göze Özel Vitamin Sarı Nokta Hastalığına Faydalı

  Gözler için özel olarak üretilmiş vitamin hapları mevcut. Bu vitamin kombinasyonları yaşlılıkta görme kaybına en sık yol açan hastalıklardan biri. Sarı nokta hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı etkiye sahip formulasyon şöyle:


  C vitamini 500 mg

  E vitamini 400 IU

  Beta-karoten 15 mg

  Çinko oksit 80 mg

  Kuprik oksit 2 mg


  Şimdilik herkese değil sadece yaşa bağlı sarı nokta hastalığı olanlara göz için ekstra vitamin kullanımı tavsiye ediliyor.


  8. Haftada 2 Balık Sebze-Meyve Gözlere İyi Gelir

  Göz sağlığı için beslenmenizde şu basit değişiklikleri yapmak faydalı:


  Omega-6 yağ asitlerinden zengin pişirme yağları yerine daha az omega-6 içeren zeytinyağını tercih edin. (Balıkta bol bulunan omega-3 yağ asitlerinin aksine omega-6 yağ asitleri sağlıklı değil.)

  Bolca balık meyve ve sebze tüketin.

  Doymuş yağlar ve margarinden kaçının.

  Kızartılmış besinlerden kaçının.

  Özetle sarı/turuncu meyve ve sebze tüketimi; vücut sağlığınız için olduğu gibi göz sağlığınız için de yararlı... 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Havuç Gözlere Faydalımı ?

  Reklam  Göz sağlığına havuç iyi gelmektedir.Havuç içinde A vitamini bulunmaktadır.Bundan dolayı saçlara ve gözlere iyi gelmektedir.Havuç kış aylarında meyve olarak da tüketilebilmektedir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
havuç gözlere faydalımı
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi