Yememe Hastalığı Nedir - Yememe Hastalığı Tedavisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Yememe Hastalığı Nedir - Yememe Hastalığı Tedavisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Yememe Hastalığı Nedir - Yememe Hastalığı Tedavisi

  Reklam  Yememe Hastalığı Nedir - Yememe Hastalığı Tedavisi

  Forum Alev
  Yememe Hastalığı Hakkında - Anoreksiya Nervoza - Anoreksiya Nervoza Nedir


  Genel olarak 12-18 yaşları arasında başlayan ve şişmanlamaya karşı ağır korku yüzünden bilinçli olarak aşırı zayıf kalma çabaları ile belirli bozukluktur. Sıklığı bilinmemekle birlikte eskiden sanıldığı gibi çok nadir bir hastalık değildir. 12- 18 yaşları arasındaki nüfus içinde 1/800-3/100 arasında değişen oranlar bildirilmiştir. Çoğunlukla (%95) kızlarda görülür. Yüksek ve orta sosyokültürel düzeyde daha sık görüldüğü bildirilmektedir. Toplumsal olarak sayıflığa, inceliğine, şişman olmamaya çok değer veren kesimlerde bu hastalığın sık görüldüğü ve zayıflık şişmanlık konusunda toplumsal değer yargıları ile bir miktar bağlantısı olabileceği ileri sürülmüştür.Son 20-30 yılda görülme sıklığının arttığı sanılmaktadır.

  Gelişmekte olan kişilerde, örneğin ergenlik döneminde bu hastalık görülür ise kilo kaybından çok kişinin normal kilo-boy eğrisine kavuşamadığı gözlenmektedir.

  Anoreksiya nervozalı 45 tek ve çift yumurta ikizlerinde yapılan bir araştırmada tek yumurta ikizlerinde eş hastalanma oranı çift yumurta ikizlerine göre daha yüksek bulunmuştur.

  Kilo kaybı genellikle birincil olarak total yiyecek alımının yani kalori alımının azaltılması yolu ile olmaktadır. Ancak hastalığın düşünce sistemine ve yaşam biçimine iyice oturması ile sindirimi engelleyici bazı yöntemler, örneğin müshil alımı ya da aşırı egzersiz gibi yollar da kullanılabilmektedir. Ya da istemli olarak, zorlayarak kusma gibi yöntemler kullanılabilmektedir.

  Kişilerin vücut ağırlığı ve biçimlerine ilişkin algıları bozulmuştur. Yani beden algısında bozulma vardır. Hastalıkta ölüm ya da sakat kalma görülebilmektedir. Ağır amenoreler (adetten kesilme) ya da menarş (ilk adet) gecikmeleri görülebilir. Anemi (kansızlık), vitamin eksiklikleri, kemik anormallikleri, mide sorunları sıkça görülmektedir.

  Psikodinamik açıdan, anoreksiyan nevrozda ağır cinsel çocuksuluk, cinsel ilişki kurma ve gebe kalmaya karşı aşırı korku, büyüme, anneden ayrılma bireyleşmeye karşı aşırı korku gibi çekirdek çatışmalar tanımlanmıştır. Sanki bir deri bir kemik kalarak bütün cinsel çekicilikten ve cinsel isteklerden arınmış olmaktadırlar.

  Anoreksiya nevrozalı çocuk ve delikanlıların ailelerinde kontrollere göre daha fazla ölüm ve ayrılma, ruh hastalığı, alkol ve kumar sorunu ve başka önemli aile sorunları olduğu bildirilmiştir.


  Uzm. Dr. Alp KARAOSMANOĞLU Psikiyatri 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Yememe Hastalığı Nedir - Yememe Hastalığı Tedavisi - Yememe Hastalığı Hakkında - Anoreksiya Nervoza - Anoreksiya Nervoza Nedir

  Reklam  Ruhsal hastalıkların tedavisi zor olmaktadır.Burada kişilerin yapmak istedikleri şeylerin neler olduğunu anlamak ve ona göre hareket etmek gerekmektedir.İnsanların şişmanlama korkusu hep olmuştur.Ama bunu hastalık haline getirmek doğru değildir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
yemek yememe hastalığı belirtileri,  yememe hastalığı tedavisi,  yemek yememe hastalığı,  yememe hastalığının belirtileri,  yememe hastalığı belirtileri
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi