Hiv Virüsü Nedir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Hiv Virüsü Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Hiv Virüsü Nedir

  Reklam  Hiv Virüsü Nedir

  Forum Alev
  Hiv Virüsü Nedir


  AIDS bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Mikrobu HIV (hiv) adı verilen virüstür. HIV girdiği vucudun mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok eder. Direnci azalan vücutta, HIV'in etkisinin yanı sıra, çeşitli mikroplar da hastalıklara neden olurlar.

  HIV Pozitiflik Nedir
  Kanında HIV virüsü bulunan kişilere HIV pozitif denir. Bu kişiler aynı zamanda kanında antikor bulunan seropozitif (Anti-HIV testi=ELISA testi pozitif) kişilerdir.

  Anti-HIV Testi Nedir Ne Zaman Yapılır Nerelerde Yaptırılabilir

  HIV vücuda girdiğinden itibaren, vücutta bununla savaşmak için özel antikorlar oluşur. Kandaki bu antikorların ELISA yöntemiyle saptanmasına Anti-HIV testi denir.Anti-HIV antikorların ELISA yöntemiyle ölçülebilecek düzeye ulaşması için 3 aylık bir süreye (pencere dönemi) ihtiyaç vardır. Bu nedenle test, bulaşma olduktan 3 ay sonra yapılmalıdır. Anti-HIV testinin pozitif olması kanda HIV virüsünün olduğunu gösterir. Ancak anti-HIV testinin yalancı pozitif çıkma ihtimali de vardır. Bu nedenle, kişinin HIV pozitif (seropozitif) olduğunu söyleyebilmemiz için, Westernblood testi denen doğrulama testinin de yapılıp sonucunun pozitif olması gerekmektedir. Anti-HIV testi, üniversite hastanelerinin mikrobiyoloji laboratuarlarında, sigorta ve devlet hastanelerinin laboratuarlarında ve özel laboratuarlarda yaptırabilir.

  Danışmanlık Hizmeti Nedir
  HIV bulaşması AIDS hastalığı, hastalıktan korunma test yaptırma hastaların bakım ve tedavisi hakkındaki bilgileri, kişiler yüz yüze ya da Telefon la başvurarak, danışmanlardan öğrenebilirler. Danışmanlık hizmeti, test yaptırmadan önce ve sonra mutlaka alınmalıdır. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Hiv Virüsü Nedir

  Reklam  Aids hastalığının virüsü olmaktadır.Kan tahlillerinde bakılan ve kolayca öğrenilebilen bir hastalıktır. İnsanların tek eşli olmaları bu hastalığa yakalanmama anlamına gelmektedir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi