Ürtiker Hastalığı Nedir ve Tedavisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Ürtiker Hastalığı Nedir ve Tedavisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Ürtiker Hastalığı Nedir ve Tedavisi

  Reklam  Ürtiker Hastalığı Nedir ve Tedavisi

  Forum Alev
  Ürtiker Hastalığı Nedir ve Tedavisi

  ÜRTİKER (KURDAŞEN)

  Ürtiker (kurdaşen), ciltte meydana gelen genellikle kaşıntılı, yuvarlak veya oval şişliklerdir. Bazen kırmızı olmakla birlikte, herzaman böyle olmak zorunda değildirler. Ürtiker plakları, derideki allerji ile ilgili hücreler (mast hücreleri) histamin adı verilen ve kılcal damarlardan sıvı sızmasına neden olan maddeleri salgılarlar. Damarlardan sızan bu sıvılar deride birikirler ve belirtilen şişliklere neden olurlar.
  Çoğu insan bu şişlikleri gördüğünde alerjik bir reaksiyondan şüphelenirler. Ancak ürtiker plakları bazen sıcak, soğuk, güneş ışığı, egzersiz, stres, cildin bir bölgesine uzun süreli basınç uygulanması, ateş veya çok sıcak banyoya bağlı cildin sıcaklığında ani artış veya cildi tahriş eden kimyasal bir madde (kozmetik bir madde veya sabun gibi) gibi fiziksel kaynaklı etkenler de ürtiker gelişimne neden olabilir. Ürtiker plakları tüm vücudu ilgilendiren allerjik bir reaksiyonun da belirtileri olabilir:

  - Solunumla alınan alerjenler: polenler, hayvan tüyleri, küfler

  - böcek ısırıkları (özellikle arı), bazı ilaç enjeksiyonları

  - yiyecekler : fındık-ceviz gibi yiyecekler, balık ve deniz ürünleri, süt ürünleri, gıda katkı maddeleri, penisilin veya aspirin gibi ilaçlar.

  İnsanların yaklaşık %20 sinde yaşamları boynca en az bir kez ürtiker gelişmektedir. En sık ürtiker gözlenen yaşlar 20-30 yaşlar arasıdır. Nadiren, tüm vücudu etkileyen ve yaşamı tehdit eden boyuttaki anaflaktik şok adı verilen alerjik durumlarda da ürtiker ortaya çıkar. Bazı durumlarda, ürtiker plakları 6 hafta veya daha fazla süre kalabilir ve kronik (idiyopatik) ürtiker adı verilir. Sıklıkla, kronik ürtikerin nedeni bulunamaz, ve bir süre sonra kendiliğinden geçer.

  Belirtiler

  Ürtiker plakları, beyazımsı veya et renginde kabarıklıklar olarak gözlenirler; bazen kımızı bir bölge ile çevrilirler (eritem). Tipik olarak yuvarlak veya ovaldirler, sıklıkla kaşınırlar. Büyüklükleri değişkendir ve bazen çok büyük alanlar oluşturabilirler. Her hangi bir cilt bölgesinde ortaya çıkabilirler, acnak sıklıkla kol ve bacaklarda görülür. Çoğu ürtiker plakları kısa sürede ortadan kaybolur, ancak hasta aynı duruma maruz kalıyorsa 24-72 saatlik zamanlarda yeni alanlar ortaya çıkmaya devam edebilir.

  Eğer ürtiker tüm vücudu ilgilendiren alerjik bir reaksiyonun ilk belirtileri olarak gelişmiş ise gelişebilecek diğer bulgular şunlardır: dilde, dudaklarda ve yüzde şişme, solunum güçlüğü, şuur bulanıklığı, göğüste daralma / sıkışma hissi. Bu belirtilerin araştırılması ve geliştiğinde acilen sağlık birimine müracaat etmek önemlidir çünkü bunlar anaflaktik şok habercisi olabilir.

  Tanı

  Muayeneye ve gerekirse alerjik deri testlerine göre tanı konur.

  Aşırı yaygın olmayan ürtiker plakları genelde 8-12 saatte ortadan kaybolurlar. Ancak etken ortadan kalkmadığı sürece tekrarlayabilir.

  Korunma

  Sizde ürtikere neden olan durumları saptayabildi iseniz, bunlardan uzak durarak ürtikerden korunabilirsiniz.

  Tedavi

  Losyon veya krem türü bir antihistaminik ilaç ve ilave olarak antihistaminik tablet veya enjeksiyon gerekli olabilir. Eğer genel bir alerjiden şüphelenilmiyorsa kaşıntıyı geçirmek yeterli olabilir. Gerekli görülürse daha ileri tedaviler uygulanabilir.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Ürtiker Hastalığı Nedir ve Tedavisi

  Reklam  Konu hakkında bizleri bilgilendirdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim 3. 3
  Ziyaretçi
  Ellerinize sağlık kardeşler bana yardımcı oldunuz 4. 4
  Ziyaretçi
  Mrh bende bi urtuker hastasiyim 7ay oldu bi turlu kurtulamadim Doktor bi hap verdi biraz iyigibiyim ama kac ay surer bu rihatsizlik cvp yazarsaniz sevinirim tsk ederim.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Resim olsa atabilsem bendede var ve her aksam 6 dan sonra tekrarliyor olcek gibi hissediyorum kendimi kurtulusu yokmu bunun :(

 6. 6
  Ziyaretçi
  Ben özel bir hastanede tedavi denesim ama çaresi yok vücut kendisi atıyor oda 6 ay yada 10 yıl yada ömür boyu olduğu söylendi. İlacı içip Bununla yaşamaya alışcaz mecbur

 7. 7
  Ziyaretçi
  Be 5 yıldır ürtiker hastasıyım kimse tedavi edemedi.geçmiyor işte 😷

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
ürtiker hastalığı,  ürtiker ne demek,  ürtiker hastalığı nedir,  urtiker hastaligi,  ürtiker hastaligi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi