Fibromiyalji

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Fibromiyalji ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Fibromiyalji

  Reklam  Fibromiyalji

  Forum Alev
  FibFibromiyalji romiyalji nedir?

  Fibromiyalji, bağ ve kas dokularında görülen sancı olarak tanımlanmaktadır. Fibromiyalji, kronik bir ağrı, tutukluk ve genellikle yorgunluk durumudur.

  Pek çok insan fibromiyaljiden etkilenmektedir. Gençler arasında oldukça yaygındır, ve kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür.

  Nasıl ortaya çıkar?

  Fibromiyaljinin ne olduğu ve nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yapılan çalışmalarda, fibromiyalji hastalarının uyku sırasında anormal beyin dalgalarına (EEG) sahip oldukları tespit edilmiştir. Diğer kişilerde ise kortizol seviyesinin düşük olduğu belirlenmiştir. Stres, kaygı, depresyon, hastalık, veya yetersiz uyku fibromiyaljiye neden olabilir. Kendinizi çok fazla yorduğunuzda veya havanın nemli veya soğuk olması durumunda, semptomlar daha da ağırlaşabilir.

  Semptomları nelerdir?

  Sancı başlıca semptomudur. Kaslarda, eklemlerde ve yumuşak dokularda hafta hafta gün gün değişen ağrılar, sancılar ve tutulmalar meydana gelir. Ayrıca sancı bedenin bir bölgesinden diğer bölgesine hareket edebilir. Fibromiyalji genellikle boyun, göğüs, kollar, bacaklar, kalçalar ve sırtta görülür.

  Diğer yaygın semptomları şunlardır:

  • Yorgunluk
  • Başağrıları
  • Kaygı
  • Depresyon
  • Yutma güçlüğü, tekrarlayan karın ağrıları veya diyare gibi sindirim sistemi problemleri

  Fibromiyalji hastalığı olan genç yetişkinlerde daha yaygın olarak kronik başağrıları, anksiyete, ve hava koşullarına bağlı olarak kötüleşen semptomlar, mental stres, veya yetersiz uyku görülmektedir.

  Nasıl teşhis edilir?

  Fibromiyalji için uygulanan belirli bir test bulunmamaktadır. Doktorunuz, tıbbi geçmişiniz ve semptomlarla ilgili sorular yöneltecektir. Doktorunuz, dokununca acıyan bölgeleri inceleyecektir.

  Eğer, muayene sonrasında doktorunuz tam bir teşhis koyamazsa, uyku durumunuzun incelenmesi için testler isteyebilir. Bu teste elektroensefalografi ismi verilmektedir. Ayrıca, bedeninizin yeterli düzeyde kortizol üretip üretmediğini belirlemek için testler istenebilir.

  Nasıl Tedavi Edilir?

  Fibromiyaljide en etkili tedavi yöntemi sağlıklı bir diyet, dengeli egzersiz, ve istirahattir.

  Diyetinizde geniş bir meyve ve sebze çeşitliliği bulunmalıdır. Bu yiyecekler, kaslarınıza yardımcı elementler ve mineraller sağlar. Ayrıca, meyve ve sebzelerde bulunan lifler sindirim sisteminize yardımcı olurlar.

  Egzersiz, özellikle sinir sisteminde bulunan biyokimyasalların seviyesinde oldukça etkilidir. Bu nedenle fibromiyalji hastalığı olan kişilerde, düzenli egzersizle semptomların hafiflediği gözlemlenmiştir. Fibromiyalji özellikle kaslarda ve eklemlerde görüldüğü için, doktorunuzun önerileri doğrultusunda düzenli bir egzersiz programına başlamalısınız. Eklemlerinizi incitmeyecek egzersiz programlarını tercih etmelisiniz.

  İstirahat de fibromilyaljinin tedavisinde en az diyet ve egzersiz kadar önemlidir. Uykunuzun yeterli düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz. Akşamları, kahve gibi uyarıcı içeceklerden ve yiyeceklerden ve belirli ilaçlardan uzak durmalısınız.

  Eğer diyet, egzersiz ve yeterli istirahat semptomların azalmasına yardımcı olmuyorsa, doktorunuz ilaç tavsiye edebilir. Doktorunuzun önereceği ilaçlar, depresyon dışındaki sancıların yok olmasına yardımcı olacak antidepresanlar, kas gevşeticileri, ve anti-inflamatuvar ilaçlar olabilir.

  Doktorunuz, ayrıca sancıları ve yorgunluğu ortadan kaldırmak için başka yollar bulmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, bir fizik terapisti tarafından önerilecek, masaj terapi veya evde yapabileceğiniz bir egzersiz programı işe yarayabilir.

  Etkileri ne kadar sürer?

  Fibromiyalji kronik bir rahatsızlıktır. Semptomlar bazen hafifler, bazen de çok şiddetlenir, ancak bu durum aylarca, yıllarca sürebilir. Fibromiyalji, yaşam kalitesini düşürmesine rağmen, yaşam süresini kısaltmaz.

  Nelere dikkat etmeliyim?

  • Doktorunuzun önerileri doğrultusunda düzenli egzersizlere devam edin.

  • Tam tahıl ürünlerinin, çeşitli meyvelerin ve sebzelerin yer aldığı sağlıklı bir diyet takip edin.

  • Gece uykunuzu yeterli düzeyde alın.

  • Sigaradan uzak durun.

  • Tek seferde çok fazla iş yapmayın. Yaptığınız aktivitelere ara vererek, dinlenmeye özen gösterin.

  • Sancılı bölgeleri, sıcak torba veya havluya sarılmış bir buz torbasıyla tedavi edebilirsiniz.

  • Sancıyla ve stresle başa çıkmak için farklı yöntemler deneyin. Örneğin, gevşeme egzersizleri veya meditasyon işe yarayabilir. Veya bir terapist, kognitif davranış terapisiyle size yardımcı olabilir.

  • Eğer ilaç kullanmanız gerekiyorsa, doktorunuzun önerilerini dikkate alın

  Fibromiyaljiden korunmak için neler yapabilirim?

  Fibromiyaljinin önlenmesi için kesin bir yol bilinmemektedir. Ancak, hemen her hastalıktan korunmaya yardımcı olan sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz, ve yeterli istirahat en etkili korunma yöntemi olacaktır.

 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Fibromiyalji

  Reklam  İnsanların kaslarında oluşan ağrılar yorgunluk halsizlik uyuşukluk gibi belirtileri bulunmaktadır.Bu hastaların sürekli olarak spor yapmaları gerekir.Aksi takdirde hayatları kalitesiz hale gelmektedir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
fibromiyalji forum
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi