Tek Başına Kolonya Temizlemez ..

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Tek Başına Kolonya Temizlemez .. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Tek Başına Kolonya Temizlemez ..

  Reklam  Tek Başına Kolonya Temizlemez ..

  Forum Alev
  Mikroplardan arındırmak için yara üzerine kolonya dökmenin doğru olmadığını belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Akbaş, "Temizlik, mutlaka su ve sabunla yapılmalıdır. Kolonya ile temizlik olmaz" dedi.

  Sanılanın aksine kolonyanın bir temizleme ürünü olmadığını söyleyen Dr. Murat Akbaş, yaptığı açıklamada, kolonya yapımında kullanılan 80 derece alkolün, bakterileri temizleme konusunda yetersiz olduğunu kaydetti. Akbaş, "Bazı kişiler özellikle tuvaletten çıktıktan sonra ellerini sabunlamak yerine kolonya ile mikropları öldüreceğine inanıyor. Bu son derece yanlış" ifadelerini kullandı.

  Akbaş, hoş kokusu ile bir kozmetik ürün olarak algılanması gereken kolonyanın, kirli ellere sürüldüğünde bakterilerin cilde yapışmasına neden olduğunu belirtti. El yüzeyine iyice yapışan bakterilerin temas ile kişiden kişiye geçtiğini bildiren Murat Akbaş, şunları söyledi:
  "Temizlik, mutlaka su ve sabunla yapılmalıdır. Kolonya ile temizlik olmaz. Kolonya cildi kurutur, özellikle hassas ciltlerde terleme olmasını engeller ve ciltte bakterilere karşı savunma mekanizmalarının çalışmasını önler. Bu nedenle kolonya yerine su ve sabunu tercih etmeliyiz. Yalnız başına su bile, bakterilerin miktarını azalttığı için kolonyadan daha etkilidir".

  Akbaş, mikrop kapmasını engellemek amacıyla yaraların üzerine kolonya dökülmesinin de yanlış olduğunu vurgulayarak, "Mikroplardan arındırmak için yara üzerine kolonya dökmek doğru değil. Yaraya dökülen kolonya mikrobu önlemez, aksine yarının derinleşmesine ve iyileşme sürecinin uzamasına neden olur" diye konuştu.

  Dr. Murat Akbaş, ikram edilecek kolonyanın da dikkatli seçilmesini istedi. Kolonya yapımında etil alkol kullanılması gerektiğinin altını çizen Akbaş, metil alkolden üretilen kolonyanın sağlık açısından son derece tehlikeli olduğunu söyledi.

  Sağlık Bakanlığı'nca onaylanmış, uygun koşullarda üretilmiş ve kapalı ambalajlardaki ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Akbaş, "Özellikle açıkta satılan kolonyalar sağlık için son derece tehlikeli. Standartlara uygun olmayan ürünler, görme kaybına, ciltle temas halinde ise alerji ve egzama gibi birçok rahatsızlığa yol açarlar" açıklamasında bulundu.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Tek Başına Kolonya Temizlemez ..

  Reklam  kolonya denilen ürün yüzde % 70-80 alkoldür bu durum yapılacak kolonyanın kaç derece olmasını istiyorsanız ona göre oranıdır yani 70 derece yapacaksınız % 70 alkol 80 derece yapacaksanız % 80 alkol içerir ve bu haliyle dezenfeksiyon etkisi vardır tek başına alkol den daha fazla dezenfekte eden bir üründür+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
kolonya cildi temizler mi,  kolonya yüzü temizler mi,  kolonya temizler mi,  yüzü kolonya ile temizlemek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi