Anne Babaların Göstermesi Gereken Uygun Tutumlar

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Anne Babaların Göstermesi Gereken Uygun Tutumlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Genç.bjk
  Bayan Üye
  Reklam

  Anne Babaların Göstermesi Gereken Uygun Tutumlar

  Reklam  Anne Babaların Göstermesi Gereken Uygun Tutumlar

  Forum Alev
  Anne Babaların Göstermesi Gereken Uygun Tutumlar  ANNE BABA OLARAK OLUMSUZ DÜŞÜNCELERİNİZİ
  OLUMLUYA ÇEVİRİN

  Sınav öncesi, sınav anı ve sonrasına yönelik gerçekleşebilecek olumsuzluklara odaklanmayın. Her şeyin normal olacağını bazı tersliklerin herkesin hayatında gerçekleşebileceği kadar gerçekleşme şansı olduğunu düşünün, ve sınav sonucunun olumsuz olmasının telafisi mümkün olmayan bir terslik olduğu düşüncesini terk edin.


  DESTEKLEYİCİ OLUN
  Bu zor dönemde çocuğunuzu her zaman destekleyin,ilgi gösterin,


  GERÇEKÇİ OLUN
  Çocuğunuzdan beklentiniz gerçekçi olsun.Onun bireysel yeteneklerini ve farklılıklarını iyi tanıyın, neyi başarıp neyi başaramayacağını doğru değerlendirin. Yapamayacaklarını söyleyip yargılamak yerine yapabilecekleri konusunda çocuğunuzu CESARETLENDİRİN .


  OLUMLU OLUN
  Sizin sınava ilişkin olumsuz düşünceleriniz onu kaygılandırır, ona olan güveniniz onun özgüvenini artıracaktır.


  KIYASLAMA YAPMAYIN
  Çocuklarınızı hiçbir zaman başkaları ile kıyaslamayınız. Çocuğunuzun tek, diğerlerinden farklı bir kişiliğe ve kapasiteye sahip ve kendi istekleri olduğunu düşünün.O başkalarının yaptığını yapamayabilir, ancak sizin çocuğunuzun da başkalarının başaramadığı bir şeyleri yapabileceğini aklınıza getirin. Bu nedenle çocuklarınızı kendi istekleriniz doğrultusunda zorlamayınız. Sizi tatmin edecek bir başarının onu mutlu edeceğinden emin olmadan hareket etmeyin.


  SUÇLAMAYIN / CEZALANDIRMAYIN
  SÜREKLİ OLUMSUZ ELEŞTİRİ YAPMAYIN,
  OLUMLU ELEŞTİRİ HER ZAMAN ÇOCUĞUNUZUN GÜVENİNİ ARTIRIR


  SEN DİLİ YERİNE BEN DİLİNİ KULLANIN

  Sen zaten böylesin, bu sonuç normal gibi bir sen dili yerine Bu sonucun nedenini anlayamıyorum, bunu paylaşabiliriz gibi kendinizi de olaya ortak eden ve paylaşan bir cümle daima onun her türlü sorununu sizinle paylaşma konusunda cesaretlendirir.

  MOTİVE EDİCİ OLUN
  Aile olarak çocuğunuzun başarısını arttırmak yolunda yaptığınız davranışlar ve gösterdiğiniz tutumlar amacınız dışında gelişebilir, yani başarısını arttırmak yerine motivasyonunu düşürebilir.


  SORUMLULUK VERİN
  Sınavın sorumluluğunu çocuğunuza bırakın. Çocuğunuzun sorumluluklarını üstlenmeyin,sorumluluklarını yerine getirirken sadece destek olun.


  TAKDİR EDİN VE GÜVENİN Çocuğunuzun olumlu davranışlarını takdir edin, uygun olan her ortamda başarılarını ön plana çıkartın.
  Anne babasının kendine güvendiğini ve onu takdir ettiğini gören çocuğun kendine olan saygısı ve güveni de artacaktır


  UYGUN MODEL OLUN
  Kaygı bulaşıcı bir duygudur
  Anne babalar çocuklarının en yakınında model aldığı ilk kişilerdir.Anne babaların tüm davranışları onlar için model olabilir. O nedenle doğru model olmak için anne baba olarak çaba gösterin. Çocuk duyduğunu değil gördüğünü öğrenir ve uygular. Eğer siz kaygılı olursanız çocuğunuzun da kaygılı olması ihtimali çok yüksektir.


  KOŞULSUZ SEVGİ
  Ona olan sevginizin karşılığında bir şey beklemediğinizi, onu her şartta sevdiğinizi belli edin, desteklediğinizi davranışlarınızla ve sözlerinizle ona iletin.


  SICAK SAMİMİ, HUZURLU KARAR ALMA SÜRECİNE HERKESİN KATILDIĞI BİR AİLE ORTAMI YARATIN.

  Unutmayın mutlu çocuklar mutlu ailede yetişir
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Anne Babaların Göstermesi Gereken Uygun Tutumlar

  Reklam  Çocuklarımızı uyması gereken kurallar varsa bizimde çocuklarımızı daha iyi yetişmesi için bazı uygun davranışlarda bulunmalıyız. çocuğumuzu için örnek insan olalım, çocuğumuza ilgi alaka gösterelim.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi