Protein Nedir? Protein eksikliği ve Proteinli besinler.

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Proteinler Bölümünden Protein Nedir? Protein eksikliği ve Proteinli besinler. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dideo
  Bayan Üye
  Reklam

  Protein Nedir? Protein eksikliği ve Proteinli besinler.

  Reklam  Protein Nedir? Protein eksikliği ve Proteinli besinler.

  Forum Alev
  Proteinler, vücudun en küçük yapı taşı olan hücrelerin ana maddesidir. Hücrelerdeki bütün biyolojik faaliyetlerde görev alırlar. Kanda oksijenin taşınmasından sorumlu hemoglobinden, savunma mekanizmasının temelini oluşturan antikorlara; saç ve tırnaklarımızı oluşturan keratinden, şeker alımını düzenleyen insüline kadar, pek çok fonksiyonu icra eden, proteinler canlılığın olmazsa olmazıdır.
  Aminoasitlerin birleşmesinden oluşan proteinler, doku ve organların yapım ve onarımının yanında, özellikle çocuklarda, büyüme ve gelişme için çok önemlidir. Ayrıca yağda eriyen vitaminlerin kullanımı için de gereklidir.
  Doğada bilinen 22 amino asitten 8'i vücutta üretilemediği için dışarıdan besinler yoluyla alınmaları gerekir. Ayrıca, vücudumuzda protein depo edilemez. Bu nedenle düzenli olarak alınmalıdır. Eğer vücuda yeterli protein alınmazsa, protein eksikliği nedeniyle pek çok hayati fonksiyon sekteye uğrar, hücreler yenilenemediği için yaralar geç iyileşir ve bir çok enzim yapılamaz.
  Protein Eksikliği olan kişilerde çabuk yorulma, durgunluk gibi belirtiler görülmeye başlar. Daha ilerki dönemlerde ise kansızlık, hastalıklara karşı direncin azalması, kan basıncının düşmesi, diş eti hastalıkları, göz bozuklukları ve Siroz gibi belirtiler görülebilir. Bununla birlikte, fazla protein almak da vücut, özellikle de karaciğer, için zararlıdır.
  Proteinli Besinler: Hayvansal besinler temel protein kaynaklarıdır. Bununla birlikte bitkisel besinlerde de protein bulunur. Özellikle, süt ve süt ürünleri, et, yumurta, baklagiller, kuruyemişler, ekmek ve tahıllar protein açısından zengin besinlerdir. Sağlıklı bir beslenme için günlük enerji ihtiyacının %10-15'i proteinden sağlanmalıdır. Proteinlerin sindirimi karbonhidratlara göre daha zordur. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Protein Nedir? Protein eksikliği ve Proteinli besinler.

  Reklam  cok sğln bu blglr içn+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
protein eksikliği belirtileri,  protein eksikliğinde neler olur,  protein eksikliğinde ne olur,  protein eksikliğinde ne yenmeli,  protein eksikliği tedavisi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi