30 Ağustos Zafer Bayramı hakkında özet bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden 30 Ağustos Zafer Bayramı hakkında özet bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  30 Ağustos Zafer Bayramı hakkında özet bilgi

  Reklam  30 Ağustos Zafer Bayramı hakkında özet bilgi

  Forum Alev
  30 Ağustos 1922 Zafer Bayramı

  Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ninulusal bayramıdır. Her yıl 30 Ağustos günü kutlanır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

  Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve birçok vatandaş, Ankara’da Anıtkabir’i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk’e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye’de resmî tatildir.

  Her yıl, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları bu tarihte mezun verir. Tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olur.
  30 Ağustos Zaferinin Önemi

  30 Ağustos zaferi, Türk milletinin asla esir edilemeyeceğini; semaları süsleyen Türk Bayrağı’nı gönderden indirilemeyeceğini ve gök kubbeyi çınlatan ezan seslerinin dindirilemeyeceğini bütün dünyaya ilan eden kutsal bir zaferdir. Bu zafer, namusumuzu ve mukaddes değerlerimizi düşman saldırısından kurtarmakla kalmamış; aynı zamanda esaret altında bulunan diğer Müslüman milletlere de ilham kaynağı olmuştur.

  30 Ağustos’un gerçek anlamını ve önemini Büyük Zafer’in ikinci yıl dönümünde (30Ağustos 1924) Dumlupınar’ın Çal tepesinde yapılan törende Atatürk’ün verdiği söylevde görürüz: “… Hiç şüphe etmemelidir ki, yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyetin temeli burada tarsin olundu (kuvvetlendirildi), hayat-ı ebediyesi (ebedî hayatı) burada tetviç olundu (taçlandırıldı). Bu sahada akan Türk kanları, bu semada pervaz eden (uçan) şehit ruhları devlet ve cumhuriyetimizin ebedî muhafızlarıdır.”

  Ecdadımız; yokluklar içinde ve en ağır şartlar altında, yedi düvele karşı, tarihte benzeri görülmemiş bir destan yazmıştır. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: 30 Ağustos Zafer Bayramı hakkında özet bilgi

  Reklam  30 ağustos tarihi düşman kuvvetlerinin tamamen denize döküldüğü,yok edildiği tarihtir.Büyük taarruz öncesi tüm askerlerimizin azmi ve inancı son noktaya gelmiştir.Baş komutan Mustafa Kemal önderliğinde Türk askerleri taarruza geçmiş ve düşmana büyük bir ders vermişlerdir. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
30 ağustos zafer bayramı hakkında bilgi,  30 ağustos zafer bayramı ile ilgili yazı,  zafer bayramı hakkında bilgi,  otuz ağustos zafer bayramının özeti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi