19 Mayıs’ın Anlamı, önemi Ve özellikleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden 19 Mayıs’ın Anlamı, önemi Ve özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  19 Mayıs’ın Anlamı, önemi Ve özellikleri

  Reklam  19 Mayıs’ın Anlamı, önemi Ve özellikleri

  Forum Alev
  19 MAYIS’IN ANLAMI, ÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ  Her yılın 19 Mayıs'ı bütün Türk Ulusu'nun, özellikle Türk Gençliğinin bayramıdır. Bu büyük günün Türk Gençliği'ne armağan edilmesi yakın tarihimizin önemli olaylarıyla sıkı sıkıya ilgilidir. Bunun için 19 Mayıs'ın anlamını Türk Gençli-ği'nin çok iyi kavraması gerekir.

  Birinci Dünya Savaşı'nda yenik sayılan Osmanlı İmpara-torluğu'nun, bir yandan egemenliğine son verilirken öbür yandan da Anadolu'nun şehir ve kasabaları birer birer düşman saldırısına uğruyordu.

  İşte bu şartlar altında Mustafa Kemal, yıpranmış, hatta devlet olarak egemenliğini yitirmiş bir İmparatorluğun yerine yepyeni, modern, genç ve dinç yeni bir Türk Devleti kurmak, herşeyden önce yurdumuzun toprak bütünlüğünü korumak için Anadolu'ya geçerek savaşmağa karar verdi. Mustafa Kemal Paşa'nın giriştiği bu iç ve dış savaşlar,-O'nun 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışıyla başlamaktadır. Mustafa Kemal Türk Milleti'ne ve Türk Gençliği'ne karşı duyduğu sonsuz güvenle, atıldığı bu savaştan galip çıkararak yeni Türk Devleti'ni kurdu.

  Temellerini attığı bu genç devletin gelişerek yücelmesi de ancak Türk Gençliği'nin çalışmalarıyla, onların beden ve ruh sağlığıyla başarılabilirdi. Bundan ötürü Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ve İnkılâpların muhafaza ve savunulması görevini, inandığı ve en çok güvendiği Türk Gençliği'ne verirken, onların beden ve ruh sağlığını koruyacak çalışmalarının sonuncunu her yıl Türk Milleti'nin gözleri önüne sermesine fırsat verecek bir bayramla kutlamayı düşündü. 19 Mayıs 1919'da O'nun Türk Milleti'ne ve Gençliği'ne güvenerek savaşa atıldığı günü Türk Gençliği'ne "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak armağan etti.

  Türk Gençliği de, bu bayram dolayısıyla Ulu Önder'ini anmak, O'nu sonsuza dek yaşatmak amacıyla bayramının adını: Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak değiştirdi.

  Türk Gençliği artık Atatürk'ü çok iyi özümlemiş, O'nun amaçlarını iyi kavramış, İnkılâplarını korumaya ve geliştirmeye söz vermiştir. Atatürkçü çizgide güvenle ilerledikçe kalkınacağının, yükseleceğinin, saygınlaşacağının bilincindedir.

  Artık, Türk Gençliği ve Atatürk özdeşleşmiştir. Kemalizm,

  Atatürkçülük, gençliğimizin tek ve resmî ideolojisidir. O'nun kutsal emanetleri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhuriyet'i dünya durdukça yaşatmak için Ata'sına söz vermiş, and içmiştir.

  Atatürk, gençliğimizin yüreğindeki sevgi, bileğindeki güç, dilindeki marş, beynindeki ışık olarak sonsuza kadar yaşayacaktır.

  19 Mayıs, Samsun'dan, Cumhuriyete uzanan yolculuğun başlangıç günüdür. Atatürk'ün bu bayramı gençliğe armağan etmesi anlamını daha da pekiştirmekte, 'daha da yüceltmektedir... 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: 19 Mayıs’ın Anlamı, önemi Ve özellikleri

  Reklam  19 mayıs sadece Atatürk'ün Samsun'a çıkışı değil aynı zamanda uyuyan ve sindirilmiş bir halkın var oluş mücadelesine girmesidir.Bunu sağlayan ise ulu önderimizdir.Samsun Türk ulusunun bağımsızlık mücadelesinde bir dönüm noktasıdır. 3. 3
  Ziyaretçi
  atatürk 1818 yılında doğdu ana adı zübeyde baba adı ali rıza efendi kız ataturk ılk once mahhale mektebine gitti sonra şemsı efendı ılk okuluna gıttı sonra arkadasları onunla dalga gectıler cunku ataturk bilgızılıge yonelmıstı sonra ondon sonra subay olmak ıcın egıtıme buyuk onem verdı ataturk samsuna cıkarak 1. kurtulus savasını baslatı 4. 4
  Ziyaretçi
  eğitim olursa çevremiz temiz olur.birlik beraberlik olur,büyük insan oluruz,Türkiye'miz güçlenir,o kişinin ailesi ve çocuklarına katkısı olur ve istediğimiz bir mesleğe başlayıp emekli olana kadar çalışıp insanlara katkımız olur
  beni dinlediğiniz için size çok teşekkür ediyorum görüşürüz :D :) :o

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
19 mayısın özellikleri,  19 mayıs özellikleri,  19 mayısın anlam ve önemi kısaca,  19 mayısın özelliği,  19 mayis ozellikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi