Gothic 3 Rehber

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Gothic 3 Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sinemacrazy
  Usta Üye
  Reklam

  Gothic 3 Rehber

  Reklam  Gothic 3 Rehber

  Forum Alev
  Detaylara girmeden önce, oyunun akışında yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını vererek başlamak istiyorum. Şimdiden iyi eğlenceler.

  - Oyunda varolan tüm görevleri yapmak gibi bir şansımız yok. Bir noktada “taraf” seçecegimiz için karşımızdakiler artık düşman olacak ve onlardan gelecek görevler otomatikman ortadan kalkacak.  - Rebeller, Orclar ya da Hashishinler oyunumuzda bulunan taraflar. Oyunu saatlerce taraf seçmeden sürdürebiliriz. Fakat an gelecek, ana görevlerde kendimize bir taraf seçmemiz gerekecek. İşin gerçegi, şart olmamakla beraber; seçeceğimiz tarafa önceden karar verip, ana görev dışında yapacaklarımızda da kendimizi bu yönde geliştirmenin son derece faydalı olacağı ve ana görevlerde işimizi oldukça kolaylaştıracağı.  - Bazı görevleri daha henüz “resmi” olarak almadan bitirmeniz de mümkün. Bu durumda buglarla karşı karşıya da kalmak olası.  - Genelinde istediğimiz kadar görevi üzerimizde biriktirebiliriz. Kimse bize herhangi bir görevden vazgeçmemizi söylemeyecektir. Ayrıca oyunda süre limitli az da olsa görev var. Bunları verilen sürede yapamazsak, diğer görevlerden farklı olarak bu görevler başarısızlıkla sonuçlanmış olacak. Bunların dışında bir görevi alıp, üzerimizde günlerce bekletip, canımız isteyince onu da yerine getirebiliriz.  - Sık karşılaşılan görevler arasında NPC’leri bir yerden başka bir yere götürmek var. Böyle bir işe kalkışmadan önce; yani NPC’yi Pikachu gibi peşimize takmadan evvel; etrafın temiz; yani haydutlardan, katillerden, kapkaççılardan arınmış olduğuna kanaat getirmekte fayda var. Aksi halde bizim kadar ivedi hareket etmeyecek olan NPC tahtalı köyü boylayabilir. Neticede bizim görev de tarihe karışır.  - Mücadelemiz sırasında “abi beni de yanına al köpeğin olayım” şeklinde sırnaşan “companion”larla; yani “yoldaşlarla” karşılacağız. Bu arkadaşlara itibar etmemek bence en mantıklısı ama ille de yanımıza almak istersek, pazarlık yaparken “Senle geleyim ama gidip şunları da öldürelim” diyenlerden uzak duralım.  - Karakter gelişim süreci içerisinde her daldan bir şeyler eklemek çok da iyi bir fikir olmayabilir. En güzeli, bir class/sınıf seçip; yanısıra varmak istediğimiz nokta ile ilgili gelişim göstermek. Aksi halde kendisine “Sen ne iş yaparsın?” diye sorulduğunda “Her iş yaparım.” diyerek cevap veren fakat aslında hiçbir haspa yapamayanlar gibi oluruz.  - Oyunu sık sık “Save” etmekte fayda var. Bu sayede beklenmedik kayıplardan kurtulabilirsiniz. Hiçbir düşmanı küçümsemeyin. Sonra “ne şehittir ne de gazi” durumu ortaya çıkmasın.  - Kaçmaktan çekinmeyin. Erkekliğin onda dokuzu kaçmaktır. Şunu da unutmamak gerekir ki oyundaki buglardan birisi olarak göze çarpmaktadır ki, küçücük taşlara tırmanamamak ya da otların arasından geçememek gibi basit sıkıntılar tahtalı köye doğru yol almamıza neden olabilir.  Dünya

  Tahmin edeceğiniz üzere oyunda kasabaların yanısıra; sayfiyeler, mağaralar, konaklar gibi yapılarla karşılaşıyoruz. Buralarda bizleri çözüme götüren doğrusal bağlar her an karşımıza çıkmasa da, kıymetli itemlar bulma şansımız olduça yüksek. Tabii dünyanın genişliğini de hesaba katarsak, karşılaşılacak muhtemel karakter ve yapılar tahmin edilebilir. Dünyamız üç ana bölgeye ayrılmış: Nordmar, Myrtana ve Varant. Bu üç bölgeden hangisinde bulunursanız bulunun, gittiğiniz kasabalarda onlarca görev size bekliyor olacaktır. Başardığınız görevler sonucunda da; oraya ait “Reputation” yani itibar kazanacaksınız. İtibarınız yüksek olmadığı takdirde, herhangi bir kasabaya veya “temple”a girememek ile yüz yüze kalabilirsiniz. Bu durumda gidip, oradaki itibarınızı arttıracak görevler başarmanız gerekecek. Veya aksine, Rebellere karşı yüksek itibar puanına sahip olmanız, Orclar arasında bulunduğunuz da kılıcların anında çekilmesine neden olabilir. Aksinden örnek verecek olursak, yüksek itibar sahibi olduğumuz topluluğa bağlı olan ve grup halinde bulunanlardan birini öldürürsek; diğerlerinden “eline sağlık” tepkisi bile alabiliriz. Yüksek itibar puanımız arkadaşların zihninde “bir bildiği vardır” havası yaratacaktır.
  Myrtana adı verilen yer, Orclardan kaçarken ilk ayak bastığımız yer. Burası; II. Oyunda yer alan topraklarla karasal bağlantısı olmayan; dağlık, ormanlık bir kıta. Hikaye akışında Orclar dünyayı ele geçirmek üzereler ve az sayıda bağımsız insan topluluğu kalmış durumda. Bizi buraya getiren de bunun ta kendisi.
  Dünyanın bir de “unknown lands” yani “bilinmeyen topraklar” diye bir parçası var ki, bilinen topraklardan daha büyük. O kadar boş arazi varken milletin birbirini yemesi de ilginç tabii :D
  Karakterler

  İsimsiz kahramanımız mücadelesine yol arkadaşları Milten, Diego, Gorn ve Lester ile başlıyor. Diğer karakterlerden; Xardas, Lee ve Vatras zaten önceki oyundan tanıdık isimler olurken, King Rhobar ile Zuben yeni dahil olan karakterler. Oyunun ana karakteri olan ve pek çok yerde de ismi geçen Xardas bir necromancer. Türkçe’ye şeytani büyücü gibi çevirebiliriz. Necromancerlar ruh çağıran büyücülerdirler. Rhobar oyuna yeni giriyor gibi gözükmekle beraber, I. Oyunda isimsiz kahramanımızı Penal Colony’e gönderen kişinin ta kendisi. Zuben ise Hashishin’lerin lideri.
  Görevler

  Devasa bir dünyada bulunmamızdan ötürü, devasa sayıda görev bizi bekliyor olacak. İster yapar ister yapmam tarzı görevleri bir kenara bırakıp, bizi oyunu bitirmeye götürecek olan görevlerden bahsedeceğim. Unutmayalım ki, sadece bir faction seçip onun yolunda ilerleyeceğiz. Nereye gideceğimizi paşa gönlümüz bilir. Aslında oyun toplam altı faction içermekle birlikte, sadece üç tanesi seçilebilir. Rangers, Nomads (Göçebeler) ve People of Nordmar dahil olamayacağımız factionlar. Seçilebilen üç faction arasında nereye gideceğimizi ise “oooo piti piti karamela sepeti” diyerek seçmeyeceğiz elbette. O ana kadar yapmış olduklarımız bizi zaten “reputation” puanı sayesinde bir yere sürüklemiş olacak. Ondan ötürü; aslında oyunun sonunu nasıl getireceğimiz, oyunun başı ile son derece ilintili.


  Eğer Rebellerden olursak, Myrtana’daki Orclara soykırım yapıp, Zuben’i öldürmemiz gerekecektir. Olur da kendimizi Orcların kankası modunda bulursak, bu kez de Xardas amcadan emirleri alırız ve Zuben ile Rhobar’ı öldürmemiz icap edecektir. Hashishin factionına dahil olursak ise, ne var ne yok katletmek lazım geleceğinden kullanacak kelime bulamıyorum. Bu takdirde, Xardas, Zuben ve Rhobar’ın ölmesi gerekecektir.
  Yapılması mümkün tüm görevleri kısaca anlatmaya kalksam 50 sayfayı bulacağından eminim. Burada oyun hakkında işinize yarayacak kısa bilgiler vermek istedik. Mart sayımızda sizlere hediye ettiğimiz bu oyunun, pek çok saygın eleştirmenden %90 üzeri puan aldığını hatırlatmak isterim. İlk çıktığında da beni de saatlerce başında oturtan Gothic III’e tekrar zaman ayırmak son derece keyifli oldu. Sizlere de iyi eğlenceler dilerim arkadaşlar. 2. 2
  black death
  Yeni Üye

  Cevap: Gothic 3 Rehber

  Reklam  acil yardım gerekiyor taraf seçmek için ne yapmam gerek oyun ingilizce olduğu için pek çözemiyorm bi yardım ederseniz çok iyi olacak .s+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
gothic 3 rehber,  gothic 3 görevleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi